Dziecko boli brzuch
fot. Fotolia

Mamo, boli mnie brzuszek

To może być zupełnie niegroźny objaw, ale może też sygnalizować poważną chorobę.
Małgorzata Malinowska
Dziecko boli brzuch
fot. Fotolia
Co robić, gdy maluch ciągle się tak skarży? Jak odróżnić zatrucie od zapalenia wyrostka? Kiedy nie można czekać, aż dziecku samo przejdzie?

Przyczyny bólu brzucha są bardzo różne. Najczęściej błahe: wystarczy, że dziecko wypije za dużo soku, zje trzy nadprogramowe ciastka, śliwki popije mlekiem... Zdarza się jednak, że za bólem kryje się poważniejszy problem. Na wszelki wypadek lepiej więc go nie lekceważyć.

Kolka u niemowlaka

Trapi wiele niemowląt. Na ogół mija, gdy maluch kończy trzy miesiące.

Objawy kolki u niemowlaka
Dziecko podkurcza nóżki, płacze, trudno je uspokoić. Ataki pojawiają się w miarę regularnie, mogą trwać nawet kilka godzin.

Leczenie kolki u niemowlaka
Niektórym dzieciom pomaga leżenie na brzuchu, innym kąpiel albo delikatny masaż niemowlaka, jeszcze inne uspokajają się podczas noszenia na rękach. W aptece można kupić bez recepty wiele preparatów łagodzących tę dolegliwość (np. Infacol, Esputicon, preparaty na bazie wody koperkowej).

Uwaga! Jeśli ból nie mija albo maluszek pomiędzy atakami jest niespokojny czy przeciwnie: apatyczny, ma gorączkę, biegunkę lub wymiotuje, koniecznie wezwij lekarza. Ból brzucha w przypadku niemowląt może być spowodowany np. wadą w budowie układu pokarmowego czy zapaleniem wyrostka robaczkowego.

Polecamy: Jak nie dopuścić do kolki u niemowlaka
Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?

Zatrucie pokarmowe u dziecka

Wywołują je drobnoustroje (np. salmonella) albo toksyny (np. jad kiełbasiany).

Objawy zatrucia u dziecka
Ból brzucha, mdłości, wzdęcia, wymioty. Mogą pojawić się nawet po dwóch czy trzech dniach od
zjedzenia szkodliwego produktu. Czasem występuje gorączka, ból głowy.

Leczenie zatrucia u dziecka
Nie zapobiegaj wymiotom – dzięki nim organizm się oczyszcza. Uważaj, by dziecko się nie odwodniło – podawaj mu małymi porcjami wodę, herbatę miętową albo zwykłą. I koniecznie idź do lekarza.

Infekcja wirusowa jelit

Wywołują ją rotawirusy: drobnoustroje przenoszące się drogą kropelkową.

Objawy infekcji jelitowej
Ostra biegunka, wymioty, uczucie rozbicia, osłabienie, gorączka.

Leczenie infekcji jelitowej
Wezwij lekarza, bo w przypadku małych dzieci taka infekcja może prowadzić do szybkiego odwodnienia. Maluch powinien dużo pić. Lekarz prawdopodobnie przepisze mu probiotyki i leki zapobiegające odwodnieniu oraz zaleci odpowiednią dietę.

Polecamy: Owsiki i inne pasożyty u dziecka

Zapalenie wyrostka u dzieci

Najczęściej dotyka dzieci powyżej szóstego roku życia, ale może się zdarzyć nawet u niemowlęcia.

Objawy zapalenia wyrostka
Ból najpierw pojawia się w okolicy pępka, a później niżej, po prawej stronie brzucha (małe dziecko rzadko potrafi go jednak zlokalizować), jest uporczywy, nie ustępuje, przeciwnie, coraz bardziej narasta. Dziecko chodzi zgięte wpół albo leży, podkurczając nóżki. Nie pozwala dotknąć brzucha. Ma gorączkę albo stan podgorączkowy. Czasem (ale nie zawsze) wymiotuje, ma biegunkę albo zaparcie.

Leczenie zapalenia wyrostka
Natychmiast wezwij pomoc. Jeśli lekarz będzie podejrzewał zapalenie wyrostka, z malcem trzeba będzie szybko jechać do szpitala. Nie można z tym zwlekać, by nie doszło do niebezpiecznego zapalenia otrzewnej. Nie rób dziecku ciepłych okładów (mogą zaostrzyć stan zapalny). Nie podawaj jedzenia ani picia.

Choroba pasożytnicza

Do najbardziej znanych pasożytów należą owsiki, glisty ludzkie, tasiemce, lamblie. Pasożytów jest jednak znacznie więcej.

Objawy choroby pasożytniczej
W zależności od rodzaju pasożyta. Poza bólem brzucha malec może mieć np. podkrążone oczy, wysypkę, nudności, wymioty, biegunkę, a nawet napady duszności czy zapalenie spojówek. Inne możliwe objawy to m.in. bezsenność, osłabienie, niepokój, rozdrażnienie.

Leczenie choroby pasożytniczej
Oddaj kupę dziecka do analizy. Sposób leczenia zależeć będzie od rodzaju pasożyta. Konieczne jest leczenie wszystkich członków rodziny.

Infekcja układu moczowego u dziecka

Ból brzucha często towarzyszy infekcjom układu moczowego: pęcherza, moczowodów, nerek.

Objawy infekcji układu moczowego
Ból promieniujący od pleców w dół brzucha. Malec ma problemy z siusianiem (siusia wąskim strumieniem, z przerwami, czuje pieczenie), może mieć mniejszy apetyt oraz wysypkę w okolicach krocza.

Leczenie infekcji układu moczowego
Oddaj mocz malca do analizy. Leczenie tych zakażeń tylko domowymi sposobami jest ryzykowne – może doprowadzić do uszkodzenia nerek.

Inne choroby
Ból brzucha może też być sygnałem alergii, kamicy nerkowej, choroby metabolicznej czy wrzodowej żołądka, zapalenia trzustki (sprawdź, jak boli trzustka), stanów zapalnych kości biodrowej lub miednicy. Pojawia się także w okresie wylęgania się chorób zakaźnych, podczas zapalenia płuc i opłucnej, a u dzieci do drugiego roku życia może towarzyszyć zapaleniu uszu.

Konsultacja: dr n. med. Małgorzata Czyżewska, AM we Wrocławiu
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy