GRY

Mamo, boli mnie brzuszek

To może być zupełnie niegroźny objaw, ale może też sygnalizować poważną chorobę.
Dziecko boli brzuch
fot. Fotolia
Co robić, gdy maluch ciągle się tak skarży? Jak odróżnić zatrucie od zapalenia wyrostka? Kiedy nie można czekać, aż dziecku samo przejdzie?

Przyczyny bólu brzucha są bardzo różne. Najczęściej błahe: wystarczy, że dziecko wypije za dużo soku, zje trzy nadprogramowe ciastka, śliwki popije mlekiem... Zdarza się jednak, że za bólem kryje się poważniejszy problem. Na wszelki wypadek lepiej więc go nie lekceważyć.

Kolka u niemowlaka

Trapi wiele niemowląt. Na ogół mija, gdy maluch kończy trzy miesiące.

Objawy kolki u niemowlaka
Dziecko podkurcza nóżki, płacze, trudno je uspokoić. Ataki pojawiają się w miarę regularnie, mogą trwać nawet kilka godzin.

Leczenie kolki u niemowlaka
Niektórym dzieciom pomaga leżenie na brzuchu, innym kąpiel albo delikatny masaż niemowlaka, jeszcze inne uspokajają się podczas noszenia na rękach. W aptece można kupić bez recepty wiele preparatów łagodzących tę dolegliwość (np. Infacol, Esputicon, preparaty na bazie wody koperkowej).

Uwaga! Jeśli ból nie mija albo maluszek pomiędzy atakami jest niespokojny czy przeciwnie: apatyczny, ma gorączkę, biegunkę lub wymiotuje, koniecznie wezwij lekarza. Ból brzucha w przypadku niemowląt może być spowodowany np. wadą w budowie układu pokarmowego czy zapaleniem wyrostka robaczkowego.

Polecamy: Jak nie dopuścić do kolki u niemowlaka
Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?

Zatrucie pokarmowe u dziecka

Wywołują je drobnoustroje (np. salmonella) albo toksyny (np. jad kiełbasiany).

Objawy zatrucia u dziecka
Ból brzucha, mdłości, wzdęcia, wymioty. Mogą pojawić się nawet po dwóch czy trzech dniach od
zjedzenia szkodliwego produktu. Czasem występuje gorączka, ból głowy.

Leczenie zatrucia u dziecka
Nie zapobiegaj wymiotom – dzięki nim organizm się oczyszcza. Uważaj, by dziecko się nie odwodniło – podawaj mu małymi porcjami wodę, herbatę miętową albo zwykłą. I koniecznie idź do lekarza.

Infekcja wirusowa jelit

Wywołują ją rotawirusy: drobnoustroje przenoszące się drogą kropelkową.

Objawy infekcji jelitowej
Ostra biegunka, wymioty, uczucie rozbicia, osłabienie, gorączka.

Leczenie infekcji jelitowej
Wezwij lekarza, bo w przypadku małych dzieci taka infekcja może prowadzić do szybkiego odwodnienia. Maluch powinien dużo pić. Lekarz prawdopodobnie przepisze mu probiotyki i leki zapobiegające odwodnieniu oraz zaleci odpowiednią dietę.

Polecamy: Owsiki i inne pasożyty u dziecka

Doładuj
Przeładuj