niemowlę, sen, łózko, maskotka, leżeć
fot. Panthermedia

Dlaczego dziecko nie chce spać? - 15 powodów

Co się dzieje z twoim dzieckiem? Nie lubi spać czy może coś mu nie pozwala zasnąć? Dowiedz się, dlaczego dziecko nie chce spać.
Beata Turska
niemowlę, sen, łózko, maskotka, leżeć
fot. Panthermedia

 Dlaczego dziecko nie chce spać? Może mieć mnóstwo powodów. Oto najważniejsze:

Polecamy także: Dlaczego dzieci powinny się wysypiać?

1. Dziecko nie śpi, bo jest wyspane

Ze snem jest jak z jedzeniem: jedne maluchy potrzebują go więcej, inne mniej.
Jeśli dziecko jest pogodne i wygląda na wypoczęte, oznacza to, że śpi wystarczająco długo, nawet jeśli spędza w łóżku mniej czasu niż rówieśnicy. Możesz jedynie spróbować trochę „przemeblować” jego dobę, np. skrócić dzienną drzemkę.

Zobacz też: Ile snu potrzebuje dziecko
Redakcja poleca: 7 mitów na temat snu niemowląt. Wszystkie obalamy! [WIDEO]
Niemowlę powinno usypiać samodzielnie, w kompletnej ciszy, na własnej, mięciutkiej poduszce? To nieprawda! Wokół snu niemowląt narosło wiele mitów. Obalamy je.

2. Dziecko nie śpi, bo nie odróżnia  dnia od nocy

Noworodki śpią i budzą się we własnym rytmie. Kilkumiesięczne maluszki potrafią już odróżniać dzień od nocy. Tyle teoria, w praktyce bywa z tym różnie. Niektóre dzieci w ciągu dnia śpią jak susły, a w środku nocy są radosne i gotowe do zabawy. Na szczęście jest na to rada.
  • Pokaż dziecku, czym się różni dzień od nocy.
  • Gdy drzemie w dzień, nie zasłaniaj szczelnie okien, nie wyłączaj radia, nie chodź po domu na palcach.
  • Możesz też położyć dziecko w innym miejscu niż na noc, np. w kojcu.
  • Wieczorem postępuj inaczej. Zgaś światło, mów ciszej, wprowadź wieczorne rytuały. Nie daj się wciągnąć w zabawę.

3. Dziecko nie śpi, bo jest dla niego za wcześnie

Jeśli twoje dziecko nie należy do rannych ptaszków (zazwyczaj budzi się późno, rano jest półprzytomne, werwę natomiast odzyskuje wieczorem) nie licz na to, że będzie zasypiać zaraz po dobranocce. Oczywiście nawet stuprocentowa „sowa” nie powinna chodzić spać o północy. Jeśli chcesz, by dziecko zasypiało chociaż odrobinę wcześniej, postaraj się stopniowo zmienić jego przyzwyczajenia. Zacznij jednak nie wieczorem, a rano – od wcześniejszej o kwadrans pobudki.
  [content:8_1154,0_3943,1_2087,2_1190:PsychologicalTest]

4. Dziecko nie śpi, bo nie jest zmęczone

Im dziecko starsze, tym ważniejsza dla jego dobrego snu jest sprawa aktywnego czuwania. Zabawy i ruch prowadzą do zmęczenia mięśni i układu nerwowego. By się zregenerować, dziecko mocno zasypia. Dbaj, aby malec w ciągu dnia dużo się ruszał (leżał na brzuszku i obracał się na boczki, raczkował) i miał zapewnione urozmaicone bodźce (spacery, zabawy).

5. Dziecko nie śpi, bo prowadzi nieregularny tryb życia

Nieregularny tryb życia (raz wstajemy o 6.00, a raz o 11.00, dziś kąpiemy się przed dobranocką, jutro dopiero po wyjściu gości) utrudnia zasypianie.
W miarę stały rozkład dnia oraz wieczorne rytuały (kąpiel, przebieranie w piżamkę, znajoma melodia z pozytywki itd.) pomagają dziecku zorientować się, że pora iść spać. Oczywiście nie trzeba trzymać się planu dnia z żelazną konsekwencją – pojedyncze odstępstwa nie wprowadzą w życiu malca dużego zamieszania. Najważniejsze, by dziecko nie żyło w totalnym chaosie.

6.Dziecko nie śpi, bo nie chce być samo

Dzieciom, przynajmniej na początku, najbardziej zależy na bliskości. Trudno spokojnie spać, gdy jest się samemu w pokoju i nie wiadomo, gdzie jest ukochana mama.
Dziecko będzie spało spokojniej, jeśli ustawisz jego łóżeczko blisko własnego łóżka i w razie nocnej pobudki będziesz gładzić je po włoskach.
Jeżeli chcesz, możesz spać razem z nim, nie rób tego jednak, gdy śpisz niespokojnie, zbyt głęboko, piłaś alkohol, palisz papierosy albo zażywasz leki, które sprawiają, że śpisz mocniej niż zwykle. Spanie z dzieckiem ma mnóstwo zalet (szkrab śpi spokojnie, ty nie musisz się zrywać, by sprawdzić, dlaczego płacze).
Przeczytaj także: 7 szkodliwych mitów na temat spania z dzieckiem

7. Dziecko nie śpi, bo nie ma odpowiedniego miejsca do snu 

 Łóżeczko nie może stać tuż przy gorącym kaloryferze, bo powietrze jest  tu najbardziej wysuszone i najgorętsze . Przed każdym spaniem pokój powinien być wywietrzony (świeże powietrze pomaga zasnąć, mózg się dotlenia). W cieplejsze dni możesz zostawiać uchylone okno.
Temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 20°C. To ważne zwłaszcza zimą, bo każdy stopień wyżej oznacza spadek wilgotności powietrza, co jest niekorzystne dla delikatnej skóry oraz śluzówki przełyku i noska. Nie układaj dziecka do snu przy zapalonym świetle. To silny bodziec, który może zakłócać odpoczynek.
  [content:1_4567,1_4377,0_25163,1_4067:GALGallery]

Zobacz także: Czy jest sposób, aby nauczyć dziecko spania w łóżeczku?

8. Dziecko nie śpi, bo jest głodne

Noworodki i małe niemowlęta nie są w stanie najeść się na zapas, więc domagają się jedzenia także w nocy. Nie ma rady – przez kilka pierwszych miesięcy trzeba je karmić o najróżniejszych porach.
Jeśli karmisz piersią, możesz spać razem z dzieckiem – nakarmisz je, niemal się nie budząc. Możesz także poprosić tatę dziecka, by przynosił ci głodomorka na czas karmienia do łóżka albo napoił go odciągniętym pokarmem.
Jeżeli zaś karmisz butelką, postaraj się wszystko przygotować wieczorem (przegotowana woda w termosie, czyste butelki itd.).
Roczne dziecko nie powinno już jednak jeść w nocy. A ma prawo o tym nie wiedzieć. Jeśli nadal domaga się jedzenia, spróbuj je trochę oszukać, podając mu zamiast mleka wodę. Być może po jakimś czasie przestanie się budzić. Po co miałoby przerywać sen dla czegoś, co nie jest mlekiem?

9. Dziecko nie śpi, bo coś mu przeszkadza

 Wpijająca się w ciało gumka, zbyt ciasno zapięta pieluszka, przykrótkie śpiochy, niewygodny kaftanik, drapiąca skórę sztywna metka, łaskoczący w nos pluszak... Każda z tych rzeczy może być niczym ziarnko grochu, odbierające sen bajkowej księżniczce. Bardzo dokuczliwe są metalowe zatrzaski od piżamki.
  [content:0_24438,,0_16047,0_15530,1_3540:GALGallery]

10. Dziecko nie śpi, bo ma brudną pieluszkę

Spanie w pełnej pieluszce nie należy do przyjemności, nic więc dziwnego, że malec budzi się i zaczyna płakać. I dobrze, bo bakterie, które są w kupie, mogłyby powędrować do cewki moczowej i spowodować infekcję. Nie ma rady, trzeba wstać, przewinąć malca i trzymać kciuki, by szybko zasnął. Nie trzeba natomiast zmieniać pieluchy za każdym razem, gdy dziecko zrobi siusiu (oczywiście jeśli jest jednorazowa, a nie z tetry).

11. Dziecko nie śpi, bo jest zdenerwowane

Gdy dziecko jest rozdrażnione i zdenerwowane (a jak wiadomo, zdarza się to dzieciom dość często), trudno mu zasnąć. Zanim położysz złośnika do łóżka, postaraj się go uspokoić i wyciszyć. Może zadziała któryś ze sprawdzonych sposobów, np. śpiewanie kołysanki albo cichutkie szeptanie? Poszukaj też własnych trików.

Polecamy: Teksty najpopularniejszych kołysanek

12. Dziecko nie śpi, bo jest zbyt zmęczone

W spaniu przeszkadza dzieciom także... zmęczenie. Wysiłek, nadmiar emocji (nawet przyjemnych), jakieś zmiany – wszystko to może wyprowadzić malca z równowagi. Bądź wyrozumiała. Po wyjątkowo intensywnym dniu ty też przewracasz się z boku na bok.

13. Dziecko nie śpi, bo... jest za cicho

Wszyscy wiedzą, że trudno spać w hałasie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że niektórym dzieciom przeszkadza w zasypianiu cisza. Znajome odgłosy, jak szum wody czy niezbyt głośna rozmowa, sprawiają, że malec czuje się bezpiecznie. Wiele dzieci najszybciej zasypia przy cicho grającym radiu.

14. Dziecko nie śpi, bo ma zatkany nos

Niemowlęta nie potrafią oddychać ustami, więc nawet niewielki katar u niemowlaka jest dla niego katastrofą. Jak tu spać, skoro trudno zaczerpnąć powietrze? Przed położeniem malucha do snu upewnij się, że jego nosek jest drożny.
  [content:0_13716,0_23771,1_4260,0_22658:CMNews]
 
Przeczytaj także: Zatkany nos - 7 możliwych przyczyn

15. Dziecko nie śpi, bo ma niewygodny materac

Za miękki, za twardy albo z innego powodu niewygodny materacyk może uniemożliwić spokojny sen nawet największemu śpiochowi.
Materac powinien być elastyczny, ale na tyle twardy, by nie zapadał się pod ciężarem ciała. Lepiej, żeby był nowy. Nie dawaj maleństwu poduszki. Jest niebezpieczna (dziecko może wtulić w nią buzię, co mu utrudni oddychanie) i źle wpływa na kształtujący się kręgosłup. Jeśli z powodu kataru albo wiotkości krtani malec powinien spać z ułożoną wyżej głową, unieś cały materac, np. podstawiając pod nogi łóżka równej grubości książki.

Polecamy także: Bezpieczny sen niemowlęcia - 10 ważnych wskazówek

 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 30 głosy

Zobacz także

Popularne tematy