dziecko poci się podczas snu
fot. Adobe Stock

Dlaczego dziecko poci się podczas snu

Dziecko może się pocić podczas snu z dwóch powodów: albo jest to wynik nieprawidłowej pielęgnacji albo stanu zdrowia dziecka. Jeśli pocenie się dziecka przy zasypianiu i podczas snu może wynikać z przyczyn zdrowotnych, trzeba skonsultować się z lekarzem.
Ewa Janczak-Cwil
dziecko poci się podczas snu
fot. Adobe Stock
Dziecko poci się podczas snu dlatego, że jest mu zbyt ciepło lub z powodów zdrowotnych. Najczęściej przyczyną pocenia się dziecka jest nieodpowiedni strój lub zbyt ciepła pościel. Przyczyny chorobowe zdarzają się rzadziej i towarzyszą im także inne objawy, a nie tylko pocenie się główki dziecka czy całego jego ciała.

Spis treści:

Dziecko poci się podczas snu: przyczyny

Najczęściej pocenie się dziecka w nocy wynika z tego, że jest mu za ciepło – jest zbyt ciepło ubierane na noc lub okrywane zbyt ciepłym kocykiem lub kołderką w stosunku do jego potrzeb i temperatury panującej w pomieszczeniu, gdzie maluszek śpi. 

Jedną z przyczyn nocnego pocenia się dziecka może być też silny stres przeżywany za dnia. Czasami objaw ten towarzyszy lękowi separacyjnemu
Redakcja poleca: Jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka - film
Sprawdź, gdzie powinno spać niemowlę, czym przykrywać dziecko na noc i w jakiej pozycji układać niemowlaka do snu.

Spocona główka dziecka podczas snu

Jeśli w grę nie wchodzi żadna z powyższych przyczyn, dziecko może pocić się podczas snu z innych, zdrowotnych przyczyn. Zdarza się, że u niemowląt z dużą masą ciała pocenie nocne wywołuje niedobór witaminy D3. Objawia się wtedy poceniem się główki dziecka podczas zasypiania. Wystarczy skorygować dawkę witaminy D3 i wapnia, aby w ciągu tygodnia objaw ten ustąpił. Aby ustalić, czy występuje ten niedobór i ustalić prawidłową dawkę niezbędna jest konsultacja z pediatrą. 

Dlaczego dziecko się poci podczas snu – choroby wywołujące potliwość 

Nadmierne pocenie się u dzieci może świadczyć o wielu różnych chorobach – od infekcji po białaczkę. Poniżej lista chorób, których objawem może być pocenie się dziecka podczas snu:
Warto pamiętać, że jeśli dziecko albo niemowlę poci się w nocy, ale nie ma żadnych dodatkowych objawów (np.: spadek apetytu, spadek masy ciała, zbyt wolny przyrost masy ciała, męczliwość podczas wysiłku) to prawdopodobnie nie cierpi na żadną poważną chorobę.

Bardzo często, jeśli lekarz podejrzewa, że pocenie się dziecka w nocy ma podłoże pochorobowe, zleca wykonanie badań:
  • pełnej morfologii krwi
  • stężenia żelaza, 
  • oznaczenie parametrów stanu zapalnego (OB, CRP), 
  • poziomu glukozy we krwi, 
  • poziomu TSH oraz elektrolitów, 
  • badania specjalistyczne (dotyczące gospodarki wapniowo-fosforanowej czy badania hormonalne).

Pocenie się dziecka przy zasypianiu

To dość charakterystyczny objaw, który może świadczyć o niedoborze witaminy D3. Aby to sprawdzić, trzeba skonsultować się z pediatrą. Najczęściej, gdy dziecko poci się podczas zasypiania, jest to znak, że jest zbyt ciepło ubrane lub otulone za ciepłym okryciem.

Sprawdź też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy