fot. Annika Söderblom /Screen

Dlaczego fińskie niemowlaki śpią w pudełkach?

Większość obywateli Finlandii doświadczyło we wczesnym dzieciństwie spania w kartonowym pudełku. I wcale nie jest to objaw tego, że rodziców nie stać na zakup łóżeczka dla dzieci. Skąd więc taki zwyczaj?
Aneta Grinberg
fot. Annika Söderblom /Screen
Kartonowe pudełka dla niemowlaków to jeden z symboli sukcesu fińskiego państwa. Prowizoryczne łóżeczka dla noworodków, czyli kartonowe pudełko dostaje tam każda rodzina po narodzinach dziecka. Kartonowe pudełko wraz z zawartością jest specjalną formą „becikowego” w fińskim wydaniu. Przysługuje ono każdej rodzinie, niezależnie od dochodów (choć początkowo dostały tylko mniej zamożne rodziny). Można w zamian pobrać 140 euro, ale 95 proc. rodziców wybiera pudełko, bowiem jego zawartość jest warta o wiele więcej. Na dodatek jest niezwykle praktyczna.

Czytaj też: Nowe rozwiązania na oddziałach położniczych - łóżeczka doczepki!
 

Becikowe pudełko pełne wyprawki

W środku pudełka jest między innymi pełen zestaw ubranek dla noworodka, które są dostosowane do surowego fińskiego klimatu oraz poradnik na temat tego, jak ubierać dzieci w zależności od warunków atmosferycznych. Jest też materac, poduszka i pościel, ręcznik do kąpieli ze specjalnym kapturem na głowę, zestaw różnych przyborów higienicznych, książeczka z obrazkami i gryzak. Zestaw dopełnia bonus dla rodziców w formie wkładki do biustonosza dla karmiących matek czy prezerwatyw.

Zobacz też: Jakie dokumenty do becikowego 2014
 
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Zwykłe kartonowe pudełko, czy stymulator wzorców społecznych?

Państwo za pomocą zawartości prezentu dyskretnie sugeruje pożądane zachowania w społeczeństwie. W pewnym momencie usunięto z pudełek butelki ze smoczkiem, aby matki więcej karmiły piersią. Z kolei pudełko z materacem i kołderką ma na celu nakłonienie rodziców do spania oddzielnie od dziecka. Fińskie mamy matki bardzo ciepło odnoszą się do otrzymanego od państwa prezentu. Chwalą sobie użyteczność samego pudełka, które można postawić przy łóżku i łatwo zabierać do innych pomieszczeń. Mamy twierdzą, że noworodki wolą ciasne pudełko, bo jest dla nich bardziej przytulne niż łóżeczko z dużą ilością przestrzeni.
 
 

Ciekawa fińska pudełkowa tradycja

Pomysł na rozdawanie rodzicom becikowego w formie pudełka datuje na rok 1938. W okresie międzywojennym Finlandia była krajem biednym i śmiertelność noworodków była na wysokim poziomie. 65 z tysiąca nowonarodzonych dzieci umierało. Wprowadzenie pudełka z zestawem przydatnych przedmiotów miało pomóc młodym matkom w opiece nad dzieckiem i zapobiec licznym zgonom. Pudełko można było odebrać u lekarza już podczas ciąży, co wywołało napływ ciężarnych kobiet do gabinetów, które wcześniej ich unikały.

Źródło: BBC News, TVN 24.pl

Czytaj też na Polki.pl: Jak otrzymać becikowe?

Jak wam się podoba fińskie becikowe? Chciałybyście takie otrzymywać?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy