poród
fot. fotolia.com

Co potęguje ból podczas porodu

Ból porodowy wynika z wielkiego wysiłku, który kobieta wykonuje, gdy rodzi dziecko. Bolesne są skurcze porodowe, ale są też inne przyczyny, które mogą spotęgować ból porodowy. Poznaj je!
poród
fot. fotolia.com
Poród to ogromny wysiłek dla kobiety. Skurcze porodowe, które pomagają jej wypchnąć dziecko, siłą rzeczy są bolesne. Ale istnieją też co najmniej 3 przyczyny, które potęgują ból porodowy. Zobacz, jakie. 

1. Przyczyna emocjonalna

Jeśli kobieta nie zrozumie, co dzieje się z jej ciałem podczas porodu, sytuacja może ją przerosnąć i sprawić, że ze strachu wpadnie w panikę. A strach jest największym wrogiem rodzącej kobiety. Zdarza się to nawet kobietom doskonale przygotowanym do porodu. Zaufanie do położnej lub osób, które asystują podczas porodu, pomoże jej skoncentrować się i odzyskać panowanie nad sobą.
Redakcja poleca: Jak bardzo boli poród? Film
Czy poród musi boleć? Sprawdź, od czego zależy nasilenie bólu porodowego i co zrobić, by go złagodzić.

2. Przyczyna fizjologiczna

Bywa, że płód jest bardzo duży, miednica matki zbyt wąska albo dziecko znajduje się w położeniu miednicowym. Zwykle na dwa tygodnie przed porodem lekarz określa ułożenie dziecka wewnątrz macicy, co pomaga kobiecie lepiej przygotować się do porodu.

3. Przyczyna czynnościowa

Nadmierne napięcie mięśni, spowodowane stresem lub strachem, może uniemożliwiać normalny przebieg porodu. Nieprawidłowy, zbyt ciężki oddech może doprowadzić do niedotlenienia, podwyższenia poziomu toksyn we krwi i pojawienia się bólu. Są także pozycje, które wzmagają bolesność, np. leżenie na plecach. Czasami też działania podejmowane np. przez osoby asystujące przy porodzie mogą wywołać ból.

Czytaj też: 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy