kobieta, ciąża, brzuszek

Skoro jestem w ciąży, dlaczego krwawię?

Krwawienie w ciąży nie zawsze jest sygnałem, że coś złego dzieje się z dzieckiem. Jednak za każdym razem trzeba iść do lekarza. To on oceni sytuację, zleci odpowiednie badania i powie, co robić dalej.
kobieta, ciąża, brzuszek
Niewielkie krwawienia lub plamienia zdarzają się co czwartej kobiecie w ciąży. Dlaczego? Powody są różne i zależą przede wszystkim od tego, w którym trymestrze jest przyszła mama.

Gdy pojawi się pierwsza plamka, obserwuj wszystkie objawy temu towarzyszące. Bądź przygotowana na pytania lekarza. Na pewno zapyta cię o to, jak długo trwa krwawienie (może pojawia się raz na kilka dni); jaka jest jego barwa (jasna, ciemna); czy jest obfite i jaki ma zapach.

Polecamy: Jak wygląda normalny śluz w ciąży?

Nie panikuj, jeśli plamienie jest niewielkie: to zapewne przez przemęczenie, zwykłe niewyspanie lub zbyt duży wysiłek fizyczny. Zanim zadzwonisz do lekarza, połóż się lub wygodnie usiądź, odpocznij. Często tego typu plamienie nie ma negatywnego wpływu na ciążę. Jeżeli jednak krwawienie jest silne, towarzyszy mu ból lub uczucie ucisku w podbrzuszu, źle się czujesz, jak najszybciej jedź do szpitala. Nie prowadź auta sama: poproś, by zawiózł cię mąż, wezwij taksówkę albo – jeśli naprawdę bardzo źle się czujesz – karetkę pogotowia.
 

Gdy krwawienie pojawia się w I trymestrze ciąży

Początek jest bardzo trudny dla zarodka. Musi on przebyć długą drogę, by zagnieździć się w jamie macicy. Pierwszy trymestr to też okres największych zmian hormonalnych. W tym okresie najczęściej zdarzają się plamienia i krwawienia z narządów rodnych. Oto dlaczego:
  • Zagnieżdżenie jaja płodowego w macicy. Czasem towarzyszy temu krwawienie, które możesz uznać za miesiączkę. Zwykle jest niewielkie. Nie ma wpływu na ciążę.
  • Zmiany hormonalne w czasie ciąży. Niewielkie krwawienia mogą występować w dniach, kiedy mogłabyś mieć miesiączkę (są z nią czasem mylone). Raczej nie mają wpływu na dziecko.
  • Choroby szyjki macicy. Zwykle przyczyną jest niewyleczona przed ciążą nadżerka na szyjce macicy lub polip (niektóre pojawiają się dopiero w czasie ciąży). Krew ma kolor ciemnoczerwony, tworzą się skrzepy. Najczęściej nie ma to wpływu na przebieg ciąży. Lekarz wziernikiem przez pochwę oceni zmiany chorobowe, miejsce ich występowania, zasięg. Najczęściej zaleca leczenie zachowawcze.
  • Ciążowe niedobory hormonów . Ginekolog może przepisać leki, które zawierają pochodne progesteronu (np. Duphaston). Najczęściej stosuje się je do 16. tygodnia ciąży.
  • Ciąża pozamaciczna. Krwawienie jest obfite, najczęściej w 4-8. tygodniu ciąży. Towarzyszą mu bóle brzucha, zasłabnięcia, omdlenia. Powodem jest to, że zarodek zagnieździł się na przykład w jajowodach, a nie w macicy. Rozwijająca się komórka jajowa rozciąga jajowód i doprowadza do przerwania jego ścianek. Może to spowodować duże krwawienie do jamy brzusznej, a to zagraża życiu kobiety.
  • Zagrożenie poronieniem. Krew jest jasnoczerwona. Lekarz zbada stan zarodka. Zwykle zaleca mamie leżenie, a często pobyt w szpitalu. Krwawienie nie musi oznaczać utraty dziecka.

Sprawdź też: Jakie są najczęstsze przyczyny poronień?

Redakcja poleca: Czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne? film
Czy każde plamienie w ciąży należy konsultować z lekarzem? Poznaj najczęstsze przyczyny plamień w kolejnych trymestrach ciąży.

O czym świadczy krwawienie w II trymestrze ciąży?

W tym czasie krwawienia zdarzają się rzadko, a przy tym są zwykle lekkie i nie zagrażają ani tobie, ani dziecku. Ich najczęstszą przyczyną jest nadżerka szyjki macicy, polip lub zwykłe przemęczenie. Jeśli jednak krwawienie jest obfite, może być spowodowane problemami z łożyskiem (jak w III trymestrze). Trzeba wtedy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czytaj też: Wszystko, co powinnaś wiedzieć o łożysku, płynie owodniowym i pępowinie
 

Gdy krwawienie pojawia się w III trymestrze ciąży

Twoje dziecko jest już na tyle duże, a łożysko dobrze ukształtowane, że ciąży nie zagraża poronienie. Jeśli teraz maleństwo przyjdzie na świat, będzie to poród przedwczesny. Maluszek ma bardzo dużą szansę rozwijać się zdrowo. Jakie mogą być powody plamienia:
  • Przodujące łożysko. Ten problem może się pojawić po 28. tygodniu ciąży. Krwawienie jest zwykle niebolesne. Jego powodem jest to, że łożysko zaczęło się odrywać od ściany macicy i przesunęło się w dół. Im bardziej się ono przesunie, tym obfitsze jest krwawienie. Jeżeli łożysko tylko częściowo przysłoni szyjkę macicy, zdarza się, że wraca na swoje miejsce. Jeśli jednak całkowicie ją zakryje, trzeba będzie wykonać cesarskie cięcie. Lekarz zbada stan łożyska aparatem USG i zaleci dalsze postępowanie. Zwykle konieczne jest leżenie do końca ciąży (czytaj też: Łożysko przodujące, stare, odklejone).
  • Przedwczesne odklejenie się łożyska ułożonego prawidłowo. Krwawienie jest duże, występują też silne bóle brzucha. Odklejenie się łożyska może być spowodowane np. urazem brzucha, nagłym wzrostem ciśnienia tętniczego lub zaburzeniami krzepnięcia. Lekarz za pomocą USG i KTG oceni stan dziecka. Może od razu zalecić wykonanie cesarskiego cięcia. Czasem nie jest to jednak konieczne. Przyszła mama musi jednak pozostać w szpitalu.
  • Pęknięcie macicy. Najczęściej zdarza się już po rozpoczęciu akcji porodowej. Krwotok jest zazwyczaj bardzo silny. Na szczęście pęknięcie macicy zdarza się rzadko. Najbardziej narażone są na nie kobiety, które miały wcześniej wykonywane operacje ginekologiczne lub cesarskie cięcia. Po takich zabiegach zazwyczaj zaleca się, by przyszła mama już od 38. tygodnia ciąży przebywała w szpitalu.
  • Odejście czopa śluzowego. Może to nastąpić na kilka dni przed porodem. Najczęściej śluz jest lekko podbarwiony krwią (z szyjki macicy). Zazwyczaj odejście czopa śluzowego nie powoduje żadnych komplikacji i nie ma wpływu na końcówkę ciąży.
Konsultacja: dr Jacek Lisawa, ginekolog położnik.

Czytaj też: Blaski i cienie końcówki ciąży
 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy