Skoro jestem w ciąży, dlaczego krwawię?

Krwawienie w ciąży nie zawsze jest sygnałem, że coś złego dzieje się z dzieckiem. Jednak za każdym razem trzeba iść do lekarza. To on oceni sytuację, zleci odpowiednie badania i powie, co robić dalej.
kobieta, ciąża, brzuszek
Niewielkie krwawienia lub plamienia zdarzają się co czwartej kobiecie w ciąży. Dlaczego? Powody są różne i zależą przede wszystkim od tego, w którym trymestrze jest przyszła mama.

Gdy pojawi się pierwsza plamka, obserwuj wszystkie objawy temu towarzyszące. Bądź przygotowana na pytania lekarza. Na pewno zapyta cię o to, jak długo trwa krwawienie (może pojawia się raz na kilka dni); jaka jest jego barwa (jasna, ciemna); czy jest obfite i jaki ma zapach.

Polecamy: Jak wygląda normalny śluz w ciąży?

Nie panikuj, jeśli plamienie jest niewielkie: to zapewne przez przemęczenie, zwykłe niewyspanie lub zbyt duży wysiłek fizyczny. Zanim zadzwonisz do lekarza, połóż się lub wygodnie usiądź, odpocznij. Często tego typu plamienie nie ma negatywnego wpływu na ciążę. Jeżeli jednak krwawienie jest silne, towarzyszy mu ból lub uczucie ucisku w podbrzuszu, źle się czujesz, jak najszybciej jedź do szpitala. Nie prowadź auta sama: poproś, by zawiózł cię mąż, wezwij taksówkę albo – jeśli naprawdę bardzo źle się czujesz – karetkę pogotowia.
 

Gdy krwawienie pojawia się w I trymestrze ciąży

Początek jest bardzo trudny dla zarodka. Musi on przebyć długą drogę, by zagnieździć się w jamie macicy. Pierwszy trymestr to też okres największych zmian hormonalnych. W tym okresie najczęściej zdarzają się plamienia i krwawienia z narządów rodnych. Oto dlaczego:
  • Zagnieżdżenie jaja płodowego w macicy. Czasem towarzyszy temu krwawienie, które możesz uznać za miesiączkę. Zwykle jest niewielkie. Nie ma wpływu na ciążę.
  • Zmiany hormonalne w czasie ciąży. Niewielkie krwawienia mogą występować w dniach, kiedy mogłabyś mieć miesiączkę (są z nią czasem mylone). Raczej nie mają wpływu na dziecko.
  • Choroby szyjki macicy. Zwykle przyczyną jest niewyleczona przed ciążą nadżerka na szyjce macicy lub polip (niektóre pojawiają się dopiero w czasie ciąży). Krew ma kolor ciemnoczerwony, tworzą się skrzepy. Najczęściej nie ma to wpływu na przebieg ciąży. Lekarz wziernikiem przez pochwę oceni zmiany chorobowe, miejsce ich występowania, zasięg. Najczęściej zaleca leczenie zachowawcze.
  • Ciążowe niedobory hormonów . Ginekolog może przepisać leki, które zawierają pochodne progesteronu (np. Duphaston). Najczęściej stosuje się je do 16. tygodnia ciąży.
  • Ciąża pozamaciczna. Krwawienie jest obfite, najczęściej w 4-8. tygodniu ciąży. Towarzyszą mu bóle brzucha, zasłabnięcia, omdlenia. Powodem jest to, że zarodek zagnieździł się na przykład w jajowodach, a nie w macicy. Rozwijająca się komórka jajowa rozciąga jajowód i doprowadza do przerwania jego ścianek. Może to spowodować duże krwawienie do jamy brzusznej, a to zagraża życiu kobiety.
  • Zagrożenie poronieniem. Krew jest jasnoczerwona. Lekarz zbada stan zarodka. Zwykle zaleca mamie leżenie, a często pobyt w szpitalu. Krwawienie nie musi oznaczać utraty dziecka.

Sprawdź też: Jakie są najczęstsze przyczyny poronień?

Redakcja poleca: Czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne? film
Czy każde plamienie w ciąży należy konsultować z lekarzem? Poznaj najczęstsze przyczyny plamień w kolejnych trymestrach ciąży.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy