GRY
 
 

Dlaczego mając problem z zajściem w ciążę należy zrobić badanie na chlamydię?

Zarażenie chlamydią może powodować problemy z zajściem w ciążę a nawet prowadzić do bezpłodności.

chlamydia a problem z zajściem w ciąże
fot. Fotolia

Według statystyk chlamydia jest najczęściej występującą chorobą weneryczną u młodych osób do 30. roku życia. Z roku na rok liczba zakażeń rośnie. Statystki są zastraszające, tym bardziej, że tysiące spośród zarażonych kobiet może mieć problem z zajściem w ciąże, tyle samo może mieć problemy z donoszeniem ciąży.

Co to jest chlamydia?

Zakażenia chlamydia trachomatis są częstą przyczyną stanów zapalnych narządu rodnego, co w konsekwencji może prowadzić do bezpłodności lub powikłań ciąży.
Zarazić się można drogą płciową, w czasie porodu lub przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą. Rozpoznanie infekcji jest bardzo trudne, bo na początku choroba przebiega bezobjawowo. Dlatego lekarze nie zlecają często takiego badania. Ważne, aby zakażenie bakterią zostało zdiagnozowane w jak najszybszym czasie. Im dłużej bakteria znajduje się w organizmie tym większe spustoszenie w nim sieje, a co ważniejsze staje się bardziej odporna na terapię antybiotykową.

Redakcja poleca: Co sądzisz o nieszczepieniu dzieci ? [SONDA ULICZNA]
Dzięki obowiązkowym szczepieniom miliony ludzi nie umierają na zakaźne choroby takie jak gruźlica, czy polio. Ale z drugiej strony wzrasta także liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Jakie jest zdanie ludzi? Zobacz!

Jakie badania zrobić na obecność chlamydii? 

Pełna diagnostyka zakażenia chlamydiozą najczęściej polega na oznaczeniu poziomu immunoglobulin IgM i IgG we krwi, jak również stwierdzeniu obecności drobnoustrojów w wymazie. Najczęściej wymaz pobiera się specjalną szczoteczką na pożywkę transportową, ze zmian na sromie, z szyjki macicy lub ujścia cewki moczowej.

Nowy test na wykrycie chlamydii

Do niedawna niemożliwe było określenie przy pomocy jednego testu, jaki dokładnie podtyp (serowar) bakterii wywołuje infekcję. Ma to istotne znaczenie kliniczne, ponieważ niektóre zakażenia wywołane określonymi serowarami wymagają dłuższego leczenia antybiotykiem. Nowy test nie tylko umożliwia dokładne scharakteryzowanie bakterii, ale pokazuje również, czy pacjent jest zarażony więcej niż jednym podtypem Chlamydii oraz jest dużo szybszy niż standardowe testy.

Polecamy:
Po co robić badanie na chlamydię planując zajście w ciążę?
Dlaczego chlamydia u ciężarnej jest groźna dla noworodka?
Jakie zagrożenie niesie chlamydia dla kobiet w ciąży?

Doładuj
Przeładuj