Nie uczmy dzieci dzielenia się
fot. Fotolia

Dlaczego NIE powinniśmy uczyć dzieci dzielenia się? Sprawdź!

Twoje dziecko nie lubi dzielić się z innym, ale z przyjemnością wyrywa zabawki innym dzieciom? Może czas przestać uczyć go... dzielenia.
Hanna Szczesiak
Nie uczmy dzieci dzielenia się
fot. Fotolia
"Moje dziecko nie lubi się dzielić. Co robić?" – ile razy słyszałyście to zdanie? Jak często same myślicie, że wasze maluchy są samolubne i nie lubią się dzielić z innymi? Może zamiast nauki dzielenia warto... odpuścić?

Koniec z nauką dzielenia

"Zmuszanie dzieci do dzielenia się nie uczy ich dzielenia, choć tego oczekujemy" – mówi dr Laura Markham, autorka poradnika dla rodziców. "Zgodzimy się wszyscy, że naszym celem jest wychowanie dzieci na hojnych dorosłych, którzy są zdolni dostrzec potrzeby innych. Nie chcemy jednak, żeby nasze dzieci czuły, że muszą dać coś innemu dziecku tylko dlatego, że ono o to prosi" – dodaje Markham. Według niej zmuszanie dzieci do dzielenia się uczy, że:
  • Jeśli będzie się wystarczająco głośno płakać, dostanie się to, co się chce, nawet wtedy, gdy ma to ktoś inny.
  • Rodzina i przyjaciele ciągle walczą o to samo, dlatego nie można ich lubić.
  • To rodzice decydują, kto i co dostaje. Można ich zmusić do podjęcia konkretnej decyzji przez płacz i krzyk.
  • Można być niegrzecznym i nieuprzejmym, żeby dostać to, czego się chce.
  • Trzeba się szybko bawić, bo zaraz ktoś inny może dostać tę zabawkę.
  • Dostanie zabawki to wygrana. Raz można wygrać, ale za chwilę można przegrać. Żeby nie przegrać, trzeba krzyczeć i płakać. Im bardziej zawstydzimy rodzica, tym szybciej dostaniemy to, na czym nam zależy.
Redakcja poleca: Dziecko nie chce się dzielić – i co wtedy? Pytamy Dorotę Zawadzką [WIDEO]
Dzielenie się jest fajne i warto go uczyć, ale każdy maluch musi mieć również rzeczy tylko swoje, których nie daje innym. To jeden ze sposobów dbania o siebie, które jest równie ważne, co dzielenie się. Zobacz, co jeszcze o dzieleniu się mówi Dorota Zawadzka.

Czego powinniśmy uczyć dzieci?

Według dr Markham, rodzice nie powinni uczyć dzieci dzielenia. Zamiast tego powinni dać im narzędzia, dzięki którym zauważą potrzeby innych. Najlepszym sposobem, aby to osiągnąć, jest pozwolenie dziecku bawić się zabawką przy jednoczesnym zwróceniu uwagi, że być może jego kolega czy koleżanka też chce się nią pobawić. "Dziecko powinno zadecydować, jak długo będzie bawiło się daną zabawką, żeby jak najbardziej się nią nacieszyć. Później może ją przekazać innemu dziecku" – radzi dr Markham. Takie zachowanie uczy cierpliwości i empatii, pozwala poznać i zrozumieć uczucia drugiego człowieka. Maluch wie, że komuś innemu zależy na zabawce, ale nie jest zmuszany do tego, żeby ją oddać.

Jak nauka dzielenia wygląda w waszych domach? Zgadzacie się, że lepiej nie zmuszać malucha do dzielenia, tylko pozwolić mu zadecydować czy i kiedy oddać zabawkę?

Czytaj także: Wiemy, dlaczego dzieci nie lubią się dzielić!

źródło: popsugar.com
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy