jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka
fot. Fotolia

Jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka (żeby nie zdeformowały stóp)?

Porządne buty są dla dziecka ważniejsze niż modna kurteczka albo kolejna reklamowana zabawka. Dziecko nie może chodzić ani w butach tandetnych, ani w za małych, za dużych czy używanych. Tym bardziej, jeśli są to pierwsze buty dla dziecka.
Beata Turska
jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka
fot. Fotolia
Buty źle dopasowane, nieprawidłowo wykonane albo powykrzywiane (np. przez starszego brata) mogą trwale zdeformować rozwijające się stopy dziecka, a przez to narazić je na ciągły ból, a nawet problemy z kręgosłupem. Pierwsze buty dla dziecka w spadku po rodzeństwie są też niewygodne, a to mordęga i poważne konsekwencje na przyszłość. Złe buty do chodzenia mogą skutecznie zniechęcić dziecko do ruchu, który jest bardzo ważny dla jego rozwoju (także intelektualnego).

Czy dziecko może nosić buty po starszym rodzeństwie?

Absolutnie nie. Buty używane, np. po starszym bracie czy z second handu, są zdeformowane, nawet jeśli nie widać tego z zewnątrz. Buty noszone przez inną osobę dopasowały się do kształtu jej stóp, nie ma więc szans, by dobrze dopasowały się do stóp nowego właściciela.

Jakie powinny być pierwsze buty do chodzenia?

Pierwsze buty do chodzenia muszą mieć kilka ważnych elementów:
  • Zapiętek. Powinien utrzymywać piętę dziecka w prawidłowym położeniu, ale nie może być zbyt sztywny, by nie ograniczać ruchomości stopy.
  • Elastyczna, antypoślizgowa podeszwa. Sprawia, że stopa pracuje, a dzięki temu rozwijają się jej mięśnie. Dziecko nie powinno się także ślizgać w bucikach przy każdym kroku.
  • Materiał. Buciki dla dziecka powinny być wykonane ze skóry albo nieprzemakalnego materiału typu goretex (sympatex). 
  • Szeroki czubek. Stopa dziecka jest szeroka, a but nie powinien jej ściskać. W bucikach z szerokim czubkiem maluch może swobodnie poruszać palcami.
  • Dobre wyprofilowana wkładka. W przypadku najtańszych butów nie zawsze można na to liczyć.
  • Wyściółka. Wchłania wilgoć, gdy nóżka dziecka się spoci.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar butów dla dziecka?

Buty dla dziecka trzeba najpierw zmierzyć. Jeśli kupujesz buty przez internet, zamów ten sam model w dwóch, trzech rozmiarach. Niepasujące egzemplarze odeślesz (na platformie eobuwie.pl dokonasz zwrotu za darmo, a buty odbierze od ciebie kurier).  

Czy można sprawdzać rozmiar butów dla dziecka za pomocą patyka? Ten sposób nie nadaje się do dobrania odpowiedniego rozmiaru buta dla dziecka, bo stopa ma także swoją szerokość, krzywizny, określoną wysokość podbicia.

Zanim kupisz pierwsze buty dla dziecka:

  • Zmierz stopę dziecka, by nie musieć mierzyć zbyt wielu par.
  • Wybierz buty odrobinę większe. Przed dużym palcem powinien pozostać 1 cm zapasu. Ale uwaga: nie kupuj butów na wyrost, np. z 2-cm zapasem. Zbyt obszerne nie stabilizują stopy, poza tym podpierają ją nie w tych miejscach, w których trzeba. 
  • Załóż buty dziecku. Koniecznie oba, a nie np. tylko prawy. Tak, to prawda: dzieci nie przepadają za mierzeniem (zwłaszcza jeśli nie kończy się na jednej parze), ale to konieczne. Bez tego nie będziesz wiedziała, czy buty dobrze „leżą”, czy łatwo je założyć, czy da się je dopiąć bez ściskania stopy.
  • Poproś dziecko, by się przespacerowało. Dzięki temu zobaczysz, jak się porusza w nowych butach. Koniecznie przyjrzyj się podeszwom – powinny zginać się przy każdym kroku.
Uwaga! Nie kupuj butów tylko dlatego, że są śliczne. To prawda, że maleńkie trampeczki czy balerinki z kokardami wyglądają słodko, jednak nie nadają się dla dzieci. 

Czy dziecko potrzebuje kapci?

Tak. Bieganie na bosaka jest zdrowe, pod warunkiem, że powierzchnia, po której stąpa maluch, jest miękka lub nierówna, taka jak piasek czy trawa. Na takiej nawierzchni stopa musi pracować: przystosowywać się do podłoża, a to wzmacnia mięśnie i zapobiega płaskostopiu. Płaska, twarda podłoga nie nadaje się do chodzenia na boso: stopa „przykleja się” do niej, a to sprzyja płaskostopiu. Dlatego po domu, żłobku itd. maluch powinien chodzić w kapciach.

Kapciuszki, podobnie jak buty do chodzenia poza domem, powinny być stabilne, mieć sztywny zapiętek i elastyczną podeszwę (świetne są np. leciutkie, sznurowane buciki ze skóry). Dziecko może je ściągać, by pochodzić po miękkim, puszystym dywanie, sofie, pomarszczonym kocu, kołdrze, rozłożonym na ziemi materacu, grubej macie do ćwiczeń, słowem − po czymś miękkim.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Co robić, gdy dziecko wykrzywia buty?

Jeśli dziecko wykrzywia buty, koniecznie idź z nim do ortopedy. Zrób to także, jeśli ma jakiekolwiek inne problemy ze stopami (np. nie lubi spacerować, stawia stopy w dziwny sposób, cały czas chodzi na palcach).

Czy można dobierać wkładki korygujące na własną rękę?

Nie. Wkładki korygujące do butów dziecka powinien dobierać specjalista. Źle dobrana wkładka może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Dlaczego prawidłowy rozwój stóp dziecka jest taki ważny?

Ludzkie stopy to machiny o mistrzowskiej konstrukcji. Nie są zwykłymi podporami: nie przylegają do podłoża całą powierzchnią, lecz każda z nich opiera się o nie w 3 miejscach, pomiędzy którymi są 2 sklepienia: podłużne i poprzeczne. Dzięki takiej budowie stopy nie tylko utrzymują ciężar ciała i przenoszą nas z miejsca na miejsce, ale również amortyzują wstrząsy, dopasowują się do nierówności i sprawiają, że zamiast człapać, chodzimy lekko i sprężyście oraz radzimy sobie z krzywym chodnikiem, wspinaniem się pod górkę itd.

Jeśli stopy są zbyt płaskie, źle ustawione lub zniekształcone, prędzej czy później zaczynają boleć, a to wpływa na nasz styl życia, samopoczucie oraz na stan kręgosłupa.

Stopy dzieci, które nie ukończyły 4. czy nawet 5. roku życia, nie są ostatecznie ukształtowane. Dopiero się rozwijają. W osiągnięciu prawidłowego kształtu może przeszkodzić im bezczynność (gdy dziecko za mało się rusza, nie ma okazji ćwiczyć mięśni), nadwaga albo właśnie złe buty.
 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy