pestki dyni pasożyty
fot. Adobe Stock

Pestki dyni na pasożyty to całkiem dobry pomysł!

Pestki dyni na pasożyty – owsiki, tasiemca czy glistę ludzką – były stosowane od dawna. Okazuje się, że faktycznie mogą pomóc w zwalczaniu zakażeń pasożytniczych. Jednym z warunków ich skuteczności jest to, że powinny być świeże.
Katarzyna Imiołek
pestki dyni pasożyty
fot. Adobe Stock

Odrobaczanie pestkami dyni (a konkretnie olejem w nich zawartym) to dobry pomysł, ponieważ nie powodują u człowieka żadnych działań niepożądanych – można jest stosować bez obaw o zdrowie. Na dodatek zawierają dużo błonnika, który wspomaga pracę jelit, przyspieszając pozbywanie się pasożytów.

Pestki dyni a pasożyty:

Działanie pestek dyni na robaki

Zawarta w pestkach dyni kukurbitacyna uszkadza układ nerwowy pasożytów (przede wszystkim tasiemca, glisty ludzkiej, tęgoryjca dwunastnicy oraz szczególnie popularnego u dzieci owsika), czyli dosłownie paraliżuje je. Przyśpiesza też proces usuwania z organizmu martwych robaków i innych substancji toksycznych. Świeże pestki dyni – tak skuteczne przeciw pasożytom –  zawierają substancje zwalczające pasożyty, które praktycznie nie wchłaniają się przez układ pokarmowy człowieka, więc nie podrażniają błony śluzowej żołądka i jelit. Są więc dla ludzi bezpieczne.

Redakcja poleca: Czego nie lubią pasożyty – podpowiada doktor Ozimek [WIDEO]
Zastanawiasz się, czego nie lubią pasożyty? Lista takich produktów jest dość długa, więc z pewnością uda się dobrać coś, co dziecku będzie smakować. Dieta na robaki zawiera między innymi: kiszone ogórki, jogurty, pestki dyni czy niektóre przyprawy. Sprawdź, jaką dietę na pasożyty stosować: czego jeszcze nie lubi glista ludzka, lamblia i inne robaki.

Odrobaczanie pestkami dyni

Przedszkolakowi możesz podawać przez 2 tygodnie raz dziennie dwie łyżki ziaren dyni lub ciasteczka z nimi i z bakaliami, których robaki nie lubią, czyli orzechami włoskimi i figami.
Inna opcja to zblendowanie 2 łyżek świeżo obranych pestek z jogurtem naturalnym i podanie koktajlu maluchowi rano, gdy jest na czczo.

Warto podawać też dziecku potrawy z dodatkiem pestek dyni, np. kaszotto z kaszy jaglanej.

Bardzo ważne: paraliż pasożytów po podaniu pestek dyni działa ograniczony czas i dlatego powinno się po 2 godzinach podać dziecku dodatkowo środek przeczyszczający, np. łyżkę oleju rycynowego lub olej z pestek dyni. Wówczas pasożyty zostaną w ogromnej części wydalone z kałem. 
 

U osoby dorosłej odrobaczanie pestkami dyni przebiega nieco inaczej. Będziesz potrzebować 1 kubka (ok. 130 g) świeżych pestek dyni oraz jednego małego (ok. 150 g) kubka jogurtu naturalnego. Zblenduj pestki z jogurtem i zjedz je na czczo. Po ok. 2 godzinach wypij łyżkę oleju rycynowego na przeczyszczenie. Powtórz cały zabieg po 2 dniach.

Zmielone pestki dyni można później stosować profilaktycznie, dodając je do koktajli warzywnych i owocowych, do jogurtów i owsianek.

Świeże pestki dyni dostępne są od lata do końca października, wykorzystaj to! Suszone pestki dyni nie są już tak skuteczne. Warto też wiedzieć, że odrobaczanie dzieci i dorosłych najskuteczniejsze jest wtedy, gdy stosuje się przepisane przez lekarza preparaty.

Olej z pestek dyni na robaki

Olej z pestek dyni pomaga zwalczać u dziecka: owsiki, tasiemce i glisty. Kuracja powinna trwać nie mniej niż dwa tygodnie. Przez ten czas trzeba przyjmować codziennie jedną łyżeczkę oleju na czczo (ok. 30 min. przed posiłkiem) oraz kolejną łyżeczkę przed kolacją (ok. 30 min. przed).

Kupując olej z pestek dyni warto wybierać ten tłoczony na zimno – zawiera wtedy substancje identyczne z tymi, które znajdują się w świeżych pestkach:


Więcej o pasożytach:

Oceń artykuł

Ocena 4 na 21 głosy

Zobacz także

Popularne tematy