GRY
 
 

Dlaczego rodzice małych dzieci się rozstają? 7 częstych powodów

Wiemy już, dlaczego związki się rozpadają, gdy zostajemy rodzicami. Oto 7 głównych powodów i sposoby na to, by uniknąć rozstania.

dlaczego rodzice się rozstają
fot. Fotolia
O kryzysie w związkach po narodzinach dziecka nie mówi się zbyt dużo, nadal pokutuje przekonanie, że dziecko scala związek, jest lekarstwem na problemy. Tymczasem taki kryzys pojawia się w wielu związkach i są ku temu realne powody. Ma on nawet swoją nazwę - kryzys pierwszego dziecka. Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu postanowili przyjrzeć się bliżej przyczynom rozstań wśród par z dziećmi. Dzięki ich badaniu udało się określić 7 najczęstszych powodów rozstań rodziców dzieci w wieku do 8 lat - jak widać, uzyskane odpowiedzi mogą dotyczyć małżeństw na całym świecie, także w Polsce.

1. Trudy rodzicielstwa

Malin Hansson, doktorantka kierująca badaniem, wyjaśniła w rozmowie z Yahoo Parenting, co można zrobić, żeby złagodzić problemy w związku po narodzinach dzieci: "Badania wykazały, że związek może przetrwać dłużej, jeśli partnerzy dzielą się obowiązkami". To ważne przy dziecku, bo liczba obowiązków może być przytłaczająca. Wszystko jest nowe, a wymagania i stawka są ogromne. Poczucie, że nie jesteśmy z tym sami jest nie do przecenienia.
Redakcja poleca: Dzieci też borykają się z depresją - film
Kiedy dziecko dojrzewa, pogorszenia nastroju wydają się normalne. Może być smutne z powodu słabszej oceny w szkole lub przeżywać pierwszy zawód miłosny. Jednak gdy stan zniechęcenia utrzymuje się dłużej lub się nasila, warto udać się do specjalisty, bo to może być depresja.

2. Stres

Malutkie dziecko oznacza wiele stresu w życiu jego rodziców. Od decyzji dotyczących jego zdrowia, poprzez wydatki, po kwestie związane z opieką, powrotem do pracy – to wszystko może powodować spore napięcie między wami. Ważne, żebyście okazywali sobie uczucia i doceniali wzajemne wysiłki.

3. Brak intymności

Wśród par, które wzięły udział w badaniu, na brak seksu głównie narzekali rodzice dzieci mniej więcej 4-letnich (a nie niemowląt, jak moglibyśmy podejrzewać). Średnia wieku dziecka w momencie rozwodu rodziców wynosiła 4 lata i 8 miesięcy. Aby dbać o tę sferę związku, zdaniem dr Hansson, powinniście okazywać sobie czułość codziennie poprzez drobne gesty: uściski, całusy, kontakt fizyczny.

4. Zła komunikacja

Eksperci podkreślają, że unikanie rozmów o problemach to prosta droga do kłopotów w związku. Zbyt zmęczona na seks? Nie udawaj, że nic się nie dzieje, porozmawiaj o tym z partnerem. Uważasz, że on za mało pomaga? Nie wypominaj mu tego w złości, tylko powiedz mu spokojnie o swoich oczekiwaniach.

5. Różnice charakterów i brak wspólnych zainteresowań

Zanim urodziło się wam dziecko, mieliście czas tylko dla siebie. Teraz wszystko jest inaczej. Koniec spontanicznych wyjść do kina, weekendowych szaleństw i sypiania do południa. Lekarstwem na tę zmianę jest zorganizowanie życia w taki sposób, żeby mieć czas zarówno na wspólne rodzinne chwile, jak i chwile tylko dla siebie. Nawet pół godziny z książką czy serialem mogą uczynić cuda dla naszej psychiki i dobrego samopoczucia. Nie zapominajcie też o znalezieniu czasu na chwile we dwoje. To możliwe, nawet przy małym dziecku, ważne są chęci.

6. Brak zaangażowania

Jeśli macie problemy, ale nie rozmawiacie o nich, żeby uniknąć kłótni, oddalacie się od siebie. W pewnym momencie może okazać się, że między wami jest już tyle niechęci i obojętności, że niczego nie da się już naprawić. Dlatego, kiedy pojawią się kłopoty – rozmawiajcie o nich, a kiedy rozmowy nic nie dają, poszukajcie pomocy na terapii małżeńskiej.

7. Nałogi

Jeśli problemem jest nałóg, pomoc z zewnątrz najczęściej jest niezbędna. Jeśli uzależniony partner nie chce się leczyć, rozstanie może być jedynym dobrym wyjściem dla ciebie i dziecka. Nigdy nie zgadzaj się na przemoc – fizyczną, psychiczną czy ekonomiczną. Jeśli on nie chce pomocy, poszukaj jej dla siebie i dla dziecka. 

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj