sen dziecka, spanie
fot. Alexandr Vasilyev

8 faktów o śnie dziecka, o których nie wiedziałaś

Czasem mówi się, że niemowlęta tylko śpią i jedzą, jednak to nieprawda! Podczas snu maluchy ciężko pracują. Co wtedy robią i dlaczego dobrze przespana noc jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka? Odpowiada Marta Żysko-Pałuba, ekspertka marki Pampers.
sen dziecka, spanie
fot. Alexandr Vasilyev
Wydaje ci się, że gdy twoje dziecko smacznie śpi, po porostu leniuchuje? Nic bardziej mylnego! Niemowlęta podczas snu… ciężko pracują nad swoim rozwojem.

Czy wiesz, że…? Czyli 8 faktów o śnie dziecka

  1. W czasie snu, mózg maluszka porządkuje zdobyte w czasie aktywności doświadczenia, wspierając tym samym rozwój umysłowy.
  2. Podczas snu tworzone są liczne, nowe połączenia nerwowe stanowiące podstawę prawidłowego funkcjonowania fizycznego i emocjonalnego.
  3. W trakcie snu wytwarzany jest hormon wzrostu, a układ odpornościowy ma czas na zwiększenie swojej skuteczności w walce z chorobami i wirusami.
  4. Zdrowy, spokojny sen poprawia zdolność uczenia się, pozytywnie wpływając na pamięć
    i umiejętność koncentracji uwagi.
  5. Naukowcy są zgodni, że sen z wielu względów pozytywnie wpływa na zdrowie dziecka. Wykazano, że zdrowy sen u dzieci korzystnie wpływa na: rozwój fizyczny i poznawczy, ogólne samopoczucie, towarzyskość.
  6. Nawet podczas snu skóra dziecka jest wrażliwa na dotyk, ból i temperaturę, a naukowcy twierdzą, że zmiany środowiskowe, takie jak wilgoć, mogą zakłócać sen.
  7. Niemowlęta mają zmieniane pieluszki średnio co 4 godziny w ciągu dnia, a w nocy spędzają nawet do 12 godzin w tej samej pieluszce.
  8. W ciągu dnia niemowlę wydala przeciętnie 150 ml moczu na pieluszkę.W nocy siusia średnio 3-4 razy na pieluszkę, dlatego przeciętna ilość moczu wydalonego w porze nocnej na pieluszkę wzrasta do 240 ml.
Redakcja poleca: Jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka - film
Sprawdź, gdzie powinno spać niemowlę, czym przykrywać dziecko na noc i w jakiej pozycji układać niemowlaka do snu.

Mokra pielucha = niespokojny sen dziecka

Ponieważ sen dziecka jest tak ważny dla jego rozwoju, my, rodzice, powinniśmy zrobić wszystko, aby nic go nie zakłóciło. Czułe pocałunki na dobranoc, wygodne łóżeczko, miękka piżamka i oczywiście świeża pieluszka to sprawdzone sposoby na spokojny sen maluszka. Niestety, nocny sen jest często przerywany przez mokrą niekomfortową pieluszkę. Nikt tego nie lubi! Jak podkreśla psycholog dziecięcy, Marta Żysko-Pałuba Sen to podstawowa i główna czynność dla niemowląt, które śpią przez mniej więcej połowę doby.  W czasie snu w organizmie małego dziecka zachodzi bardzo wiele ważnych procesów, co sprawia, że pora nocna bywa dla nich wyjątkowo intensywna. Kiedy Maluch opanuje spanie nocne, zdarza się, że śpi nieprzerwanie przez 12 godzin, nosząc jedną i tę samą pieluszkę. W czasie nocnych godzin maluch produkuje mocz, którego ilość odpowiada 2-3 butelkom mleka. Mokra pielucha może  przeszkodzić  w odpoczynku i zakłócić spokojny sen. Dlatego, w tym czasie niezwykle ważne staje się utrzymanie suchej skóry i komfortu dziecka, co wpływa pozytywne na jego sen i cały rozwój.

Pieluszki stworzone we współpracy z mamami

Pora nocna bywa dla maluchów bardzo intensywna, dlatego pieluszka zakładana na noc musi wchłaniać jeszcze mocniej. A kto zna lepiej potrzeby dziecka niż jego mama? Dlatego właśnie Pampers, przygotowując nowe produkty, zawsze bierze pod uwagę opinie i potrzeby maluchów i ich mam.

W naszym centrum badań i rozwoju w Schwalbach co tydzień gościmy około 1200 mam z dziećmi
w wieku pieluszkowym, by razem z nimi pracować nad innowacjami. Udoskonalamy pieluszkę aż do momentu, gdy całkowicie zaspokaja ona ich oczekiwania i dopiero wtedy wchodzi do  produkcji
– tłumaczy Mariola Mirek, Procter & Gamble Polska.
Tak właśnie powstały nowe pieluszki Pampers Active Baby-Dry, które mają 3 rewolucyjne kanaliki chłonne zapewniające suchości w nocy nawet do 12 godzin.
 

Gdy rodzice wypróbowali nowe pieluszki Pampers Active Baby-Dry, bardzo zaskoczyło ich to, że rano pieluszka nie była przepełniona, a wkład chłonny nie zbrylał się, ani nie przesuwał.
Zaprosiliśmy ponad 10 000 mam do przetestowania nowej technologii, która chroni dzieci przed wilgocią. Rodzice byli zdumieni suchością nowej pieluszki,  a większość z mam potwierdziła, że była to najbardziej sucha pieluszka zakładana na noc, jaką kiedykolwiek wypróbowały. – mówi przedstawiciel Pampers Mariola Mirek.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy