Czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku może być niebezpieczne
fot. Fotolia

Spanie z dzieckiem w łóżku w niektórych miejscach na świecie jest… nielegalne!

Dla wielu rodziców spanie w łóżku z niemowlakiem jest formą bliskości i sposobem budowania więzi. Są jednak miejsca, w których wspólne spanie jest... nielegalne.
Hanna Szczesiak
Czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku może być niebezpieczne
fot. Fotolia
Rodzice, psychologowie i pediatrzy spierają się, czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku jest dla malucha bezpieczne. Są jednak miejsca, w których rodzice mogą ponieść konsekwencje swojego wyboru. Sama decyzja o spaniu z dzieckiem w jednym łóżku nie jest w żaden sposób regulowana przez prawo. Jeśli niemowlę umrze, śpiąc z rodzicami w łóżku, mogą oni zostać oskarżeni o nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka, a nawet zabójstwo. Dla was również brzmi to tak przerażająco, jak dla nas?

Zarzuty zamiast opieki psychologa?

Przykładem tego typu postępowania jest historia 28-letniej Jessiki Harper z Pensylwanii w USA. W 2011 roku 2-miesięczny synek Jessiki udusił się, leżąc na kanapie. Według danych policji Jessiki nie było wtedy w pokoju. W lipcu tego roku kolejne (również 2-miesięczne) niemowlę udusiło się podczas snu, tym razem śpiąc z mamą w łóżku. Policja postawiła kobiecie zarzuty. W trakcie śledztwa funkcjonariusze dowiedzieli się, że po śmierci pierwszego dziecka, wielokrotnie informowano Jessikę o zagrożeniach wynikających ze wspólnego spania. Zaledwie kilka dni przed śmiercią drugiego chłopca Jessika konsultowała się z pediatrą. Podobne przypadki miały miejsce w kilku innych stanach – w Minnesocie, Georgii i Wisconsin. 

Zobacz także: 10 sposobów, by zapobiec nagłej śmierci łóżeczkowej

Historia Jessiki jest kontrowersyjna. Nie można zabronić spania z dzieckiem, jednak czy w tak skrajnych przypadkach karanie rodziców jest usprawiedliwione? Śmierć dziecka jest dla rodziców niewyobrażalnie bolesnym doświadczeniem, niezrozumiałym dla tych, których nie dotyczy. Być może matki, które w ten sposób straciły dzieci, powinny otrzymać fachową pomoc specjalistów zamiast zarzutów i kary pozbawienia wolności? 
Redakcja poleca: Jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka - film
Sprawdź, gdzie powinno spać niemowlę, czym przykrywać dziecko na noc i w jakiej pozycji układać niemowlaka do snu.

Czy dzielenie łóżka z niemowlakiem jest bezpieczne?

Pozostawienie dziecka samego w łóżku czy na kanapie jest niebezpieczne, jednak wspólne spanie może przynieść wiele korzyści. Spanie z dzieckiem jest niewskazane tylko w szczególnych przypadkach, np. gdy rodzic pił alkohol lub gdy pali papierosy. Większość pediatrów zapewnia, że nie ma przeciwwskazań do wspólnego spania, wręcz przeciwnie. Choć nie jest to jedyny sposób budowania więzi, wspólny sen daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, może pomóc w utrzymaniu laktacji i ma działanie terapeutyczne. To rodzic powinien zadecydować czy spanie z dzieckiem jest dla niego dobrym rozwiązaniem.

Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Czytaj także: 7 szkodliwych mitów o spaniu z dzieckiem

źródło: romper.com
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy