Dziewczynka cierpiąca na rzadką chorobę nerek wygląda, jakby była w ciąży
fot. PA REAL LIFE

Dlaczego ta 2-latka wygląda, jakby była w ciąży?!

Maddy ma 2 lata i wygląda, jakby była w zaawansowanej ciąży. Cierpi na rzadką chorobę, a jedynym sposobem uratowania jej życia był przeszczep.
Hanna Szczesiak
Dziewczynka cierpiąca na rzadką chorobę nerek wygląda, jakby była w ciąży
fot. PA REAL LIFE
Maddy urodziła się z rzadką chorobą – wielotorbielowatością nerek, która objawia się przerostem nerek i obecnością wielu torbieli obejmujących narządy wewnętrzne. To uwarunkowana genetycznie choroba, która prowadzi do niewydolności nerek, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci.

Tata został bohaterem

W przypadku Maddy, chorobę wykryto jeszcze przed jej narodzinami. Jedynym sposobem na wyleczenie dziewczynki był przeszczep nerki. To powiększone narządy i torbiele spowodowały, że brzuch 2-latki wyglądał, jakby była w ciąży. Gdy rodzice dziewczynki dowiedzieli się, że tylko transplantacja może uratować ich córeczkę, nie wahali się ani chwili. Okazało się, że tata 2-latki może zostać dawcą. Na początku roku przeprowadzono operację, teraz Maddy wraca do zdrowia. Choć przeszczep się powiódł, Maddy czeka kolejna operacja, gdy skończy 25 lat. 
Redakcja poleca: Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!
Operacja Zuzi Machety kosztowała 1,5 mln USD. Taką sumę udało się uzbierać - był pierwszy cud. Drugi: że Zuzia ma teraz... 10 palców u rąk. To medyczny cud.

Walka o marzenia

Wielotorbielowatość nerek występuje u niemowląt, których rodzice są nosicielami recesywnego genu. Rodzice Maddy dowiedzieli się o chorobie, gdy na świat przyszło ich pierwsze dziecko, Nathaniel. Chłopiec zmarł 36 godzin po narodzinach. Rodzice już wtedy mieli świadomość, że maluchy, które są narażone na tę chorobą, mają niewielkie szanse na przeżycie. Mimo świadomości, że kolejne dziecko również może być chore, para postanowiła nie porzucać marzeń o zbudowaniu dużej rodziny. O tym, że Maddy jest chora, dowiedzieli się w 20 tygodniu ciąży. Byli zdeterminowani i postanowili, że nie będą się poddawać. Dzięki ich uporowi i walce, dziś Maddy może rozwijać się jak inne dziewczynki w jej wieku i korzystać z dzieciństwa. Wszystko dzięki tacie, który uratował jej życie.

Czytaj także: Tylko jeden szpital w Polsce przeprowadza takie operacje!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy