GRY
 
 

Dlaczego warto być tatą? 5 korzyści. To może was zaskoczyć

Dziecko potrzebuje miłości, akceptacji, zrozumienia i wsparcia od obojga rodziców. Jednak ojcowie mogą dla swoich dzieci zrobić znacznie więcej. Sprawdź, dlaczego warto być ojcem. Co dzieci mogą otrzymać od swoich ojców?

Ojciec z dzieckiem nad morzem, ojciec, dziecko, morze
fot. Fotolia

1. Ojcowie pomagają córkom zrobić karierę

Dzielisz się obowiązkami domowymi z matką swoich dzieci? Prasowanie, pranie, gotowanie, sprzątanie to dla ciebie żaden problem? To dobrze. Dzięki temu twoja córka w przyszłości łatwiej osiągnie sukces... w zawodach stereotypowo postrzeganych jako męskie. 
Podejście ojców do równouprawnienia w pracach domowych ma ogromny wpływ na kształtowanie postaw związanych z płcią i aspiracjami ich dzieci, zwłaszcza córek. Jeśli ojcowie biorą czynny udział w pracach domowych (gotowaniu, sprzątaniu, robieniu zakupów oraz chodzą z dziećmi na spacery), ich córki częściej wybierają zawody, które postrzegane są jako typowo męskie, a rzadziej zawody postrzegane jako typowo kobiece (np. pielęgniarstwo, bibliotekarstwo czy nauczycielstwo). Tak wynika z badań, które zostały opublikowane w "Psychological Science". 
To badanie udowadnia, że czyny są ważniejsze niż słowa, że nie wystarczy publicznie popierać równości płci, ale rzeczywiście czynnie działać na rzecz równouprawnienia. W ten sposób ojcowie pokazują, że pomoc w domu nie umniejsza ich męskości, a robienie kariery przez kobiety nie pozbawia je kobiecości. 
Ojcowie mogą inspirować swoje córki, pomóc im w robieniu kariery, inspirować do podjęcia wyzwania w takich zawodach, z których są tradycyjnie wykluczone. 

Zobacz także: Jak wzmocnić więź ojca z dzieckiem?
Redakcja poleca: Mężczyzna w ciąży - rewolucyjny pas pozwalający tacie poczuć ruchy płodu (VIDEO)
Marka Huggies z okazji Dnia Ojca stworzyła specjalny pas umożliwiający mężczyźnie czucie ruchów swojego nienarodzonego dziecka. Zobacz, jak to działa.

2. Ojcowie są lepsi w opowiadaniu historyjek na dobranoc

Lubisz opowiadać dzieciom różne historyjki, czasem je koloryzując? To dobrze. Dzięki temu szybciej nauczą się mówić, czytać i lepiej będą się uczyć. 
Naukowcy dowiedli, że ojcowie mogą mieć niebagatelny wpływ na rozwój umiejętności językowych u małych dzieci. Okazało się, że maluchy, którym rodzice czytali lub opowiadali bajki na dobranoc, znały znacznie więcej słów niż ich rówieśnicy. Szybciej też uczyły się czytać, o wiele łatwiej potrafiły opisać swoje uczucia i znacznie częściej używały dłuższych, złożonych zdań. I choć rola obojga rodziców w tym wieczornym rytuale jest bardzo ważna, to jednak ojcowie - jak podkreślają badacze - wykazują się w tej czynności większą kreatywnością niż mamy. 
Jeśli więc twoja partnerka powie: "nie opowiadaj bajek", możesz w swojej obronie użyć powyższego argumentu. 

Warto przeczytać: Po co dziecku ojciec? Wyjaśnia psycholog, Jarek Żyliński

Doładuj
Przeładuj