Ćwiczenia w ciąży
Fotolia
Wygląd i samopoczucie

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia w ciąży?

Podpowiadamy, jakie formy aktywności fizycznej będą najlepsze dla przyszłej mamy. Sprawdź!

Czy można ćwiczyć w ciąży? Oczywiście, że tak i nawet warto to robić. Aktywność fizyczna w ciąży pomaga przyszłej mamie lepiej znosić dźwiganie coraz to większego brzuszka, ale też odpowiednio dobrana przygotowuje do porodu. Należy jedynie zwrócić uwagę na to, by wykonywać ćwiczenia dla ciężarnych dostosowane do aktualnych potrzeb i możliwości kobiety. Ćwiczenia polecane dla ciężarnych w II trymestrze niekoniecznie sprawdzą się w końcówce ciąży.

I nie chodzi tylko o fizyczną trudność poradzenia sobie z jakimś ćwiczeniem ze względu na wystający brzuszek, lecz także, a nawet przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa zarówno przyszłej mamie, jak i dziecku. Zwłaszcza w ostatnich tygodniach przed porodem nie powinno się wykonywać zbyt intensywnych ćwiczeń, bo mogą one przedwcześnie wywołać poród. A zatem, co i kiedy ćwiczyć? Podpowiadamy!

Jakie ćwiczenia w ciąży są najbezpieczniejsze?

W pierwszej kolejności przyszła mama powinna zrezygnować z wszelkich sportów walki. Powód jest oczywisty – okolice brzucha ciężarnej nie powinny być narażane na żadne urazy czy uderzenia. Lepiej zatem wybierać sporty indywidualne. Bardzo dobrym pomysłem jest np. taniec. Tańcząc kobieta kołysze się, co sprawia ogromną przyjemność maleństwu.

Warto też zapisać się na zajęcia na basenie. Może to być aqua aerobik dla ciężarnych, ale również zwykłe pływanie. Basen w ciąży jest idealnym ratunkiem na bolący kręgosłup. Nie jest to jednak rozwiązanie dla wszystkich – kobietom, u których łatwo dochodzi do zakażeń okolic intymnych nie poleca się korzystania z basenu. W ciąży zmienia się pH w pochwie i o zakażenie bakteryjne jest jeszcze łatwiej.

Ciężarne z powodzeniem mogą uczestniczyć w zajęciach pilatesu lub jogi, dedykowanych właśnie dla nich. Mogą mieć wtedy pewność, że ćwiczenia, które proponuje instruktor, w żaden sposób im nie zaszkodzą, a wręcz przyczynią się później do łatwiejszego porodu. Pilates czy joga dla ciężarnych to przede wszystkim ćwiczenia oddechowe, ale też ćwiczenia z piłką, które również działają zbawiennie na przeciążony kręgosłup.

Jazda na rowerze, na rolkach, czy na łyżwach nie są przeciwwskazane, ale nie są też szczególnie polecane. Ryzyko upadku jest na tyle duże, że kobieta sama musi rozeznać, czy może wybrać któryś z tych sportów, czy powinna zrezygnować z nich na tych kilka miesięcy.

A co z bieganiem? Jeśli kobieta regularnie biegała również przed ciążą, może kontynuować treningi, powoli jednak zmniejszając ich intensywność i częstotliwość. W zależności od kondycji kobiety zaleca się, by biegała maksymalnie do końca drugiego trymestru.

Co ćwiczyć w pierwszym trymestrze ciąży?

Początek ciąży jest czasem, kiedy organizm kobiety pracuje wyjątkowo intensywnie. Choć z pozoru niewiele się dzieje, wygląd kobiety nie wskazuje na jej odmienny stan, to jednak nie należy się zbytnio forsować. W tym okresie najczęściej dochodzi do poronień, między innymi na skutek zbyt intensywnej aktywności fizycznej.

Ciężarna przed podjęciem jakichkolwiek ćwiczeń powinna spytać lekarza prowadzącego ciążę, jak ocenia jej stan zdrowia i jaki wysiłek fizyczny jej poleca. Bywa często tak, że w tych pierwszych 12 tygodniach zaleca się całkowitą rezygnację z ćwiczeń z wyjątkiem spacerów i stretchingu.

Co ćwiczyć w drugim trymestrze ciąży?

II trymestr to dla wielu kobiet najlepszy czas ciąży. Nie mają już porannych nudności i nie przeszkadza im jeszcze wystający brzuszek. W tym okresie można zapisać się na zajęcia pilatesu lub jogi dla ciężarnych, chodzić na basen, tańczyć, wzmacniać mięśnie. Ruch może być nieco bardziej intensywny, ale nie można się forsować. To organizm ma dawać sygnał o tym, kiedy przestać, zwolnić. Waga w ciąży musi przecież rosnąć, na pewno nie jest to czas, by za wszelką cenę pracować nad idealną sylwetką. Aktywność fizyczna ma być przyjemna, ma uchronić przed bólem kręgosłupa w ciąży, ułatwić nieco poród i pozostawić ciało w dobrej formie, a nie w rozmiarze XS. Zdrowie przyszłej mamy i dziecka jest najważniejsze.

Co ćwiczyć w trzecim trymestrze ciąży?

W końcówce ciąży przyszłe mamy zwykle chodzą na zajęcia do szkoły rodzenia. Tam w ramach przygotowań do porodu prowadzone są również ćwiczenia. W III trymestrze są to głównie ćwiczenia rozciągające, stabilizujące oraz oddechowe. Niewskazane są wszelkie podskoki, bo mogą przedwcześnie wywołać poród. W tych ostatnich tygodniach ciąży warto postawić na ćwiczenia relaksacyjne. Wykonujemy je powoli i dokładnie, skupiając się na prawidłowym oddychaniu. Takie ćwiczenia zaprocentują dużo lżejszym i krótszym porodem.

Ciężarne, które nie stronią od aktywności fizycznej, z reguły rodzą szybciej i lepiej znoszą całą akcję porodową. To chyba dostateczny argument przemawiający za ćwiczeniami w ciąży. Warto spróbować!  

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA