GRY
 
 

Czy wynik testu ciążowego może być fałszywy?

Czy test ciążowy może się mylić? Sprawdź, w jakich sytuacjach nie powinnaś do końca ufać testowi ciążowemu, bo jego wynik może być nieprawidłowy.

fałszywy wynik testu ciążowego
fot. Fotolia
Domowe testy ciążowe, jeśli są wykonane prawidłowo i w odpowiednim czasie, mają 97 proc. skuteczności. Jeśli wynik testu ciążowego jest błędny, to najczęściej w sytuacji, gdy test jest negatywny, a okazuje się, że kobieta jest w ciąży. Sytuacja odwrotna, kiedy test wykazuje ciążę, a tak naprawdę jej nie ma – jest bardzo rzadka i najczęściej spowodowana np. przyjmowaniem konkretnych leków.

Jeśli test jest negatywny, a ty jesteś w ciąży

Test może się mylić, czyli być fałszywie negatywny, jeśli mocz pobrany do wykonania testu jest zbytnio rozcieńczony. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy kobieta wypiła zbyt dużo różnych napojów, chodziła parę razy do toalety i dopiero później w krótkim czasie wykonała test ciążowy. Np. kiedy wieczorem wypiłaś 2-3 szklanki wody, w nocy parę razy chodziłaś do łazienki, a rano robisz test.

Aby wynik był bardziej miarodajny, najlepiej wykonaj test ciążowy rano, tuż po przebudzeniu. Mocz, który zbiera się w organizmie przez noc, ma dosyć wysokie stężenie hormonu hCG, który jest odpowiedzialny za pozytywny wynik na teście. Pamiętaj też, że bardzo ważne jest podmycie się przed pobraniem moczu, ponieważ śluz z pochwy czy jakaś inna wydzielina również mogą zaburzyć wynik.
Redakcja poleca: Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? - film
Zbyt wcześnie zrobiony test ciążowy może pokazywać fałszywy wynik. Sprawdź, jak długo powinnaś zaczekać, zanim go wykonasz.

Jeśli test jest pozytywny, a po wizycie u lekarza okazuje się, że nie jesteś  w ciąży

Czasem może się zdarzyć taka sytuacja. Jest ona spowodowana najczęściej przyjmowaniem przez kobietę pewnych leków. Najczęstszym winowajcą są leki, które działają na przysadkę mózgową – jeśli zażywasz leki zaburzające hormony i pracę przysadki, możesz być pewna, że przez to zobaczyłaś fałszywy wynik na teście. Hormony, których nieprawidłowe wydzielanie może wykazać fałszywy wynik testu to:
  • TSH, regulujące pracę tarczycy
  • LH, który lutenizuje ciałko żółte.

Istnieje jeszcze trzecia możliwość przez którą test ciążowy daje nieprawdziwy wynik (pozytywny lub negatywny) – jeśli test jest przeterminowany albo źle przechowywany, dlatego pamiętaj by kupować test w aptece i korzystać z niego niedługo po zakupieniu.

Zobacz też:
Dwie kreski na teście ciążowym... Czy to może być fałszywy wynik?
Kiedy zrobić test ciążowy?

 
Doładuj
Przeładuj