fałszywy wynik testu ciążowego
fot. Fotolia

Czy test ciążowy może się mylić? Kiedy wynik jest fałszywie dodatni lub negatywny?

Test ciążowy może się mylić i pokazywać np. wynik fałszywie negatywny, jeśli robisz go zbyt wcześnie po zapłodnieniu. Fałszywy wynik pozytywny testu ciążowego zdarza się rzadko.
Martyna Pstrąg
fałszywy wynik testu ciążowego
fot. Fotolia
Domowe testy ciążowe, jeśli są wykonane prawidłowo i w odpowiednim czasie, mają 99 proc. skuteczności. Błędne wyniki testów ciążowych zdarzają się najczęściej, kiedy odczyt jest negatywny, a kobieta tak naprawdę jest w ciąży. Sytuacja odwrotna, kiedy test wykazuje ciążę, a tak naprawdę jej nie ma – jest bardzo rzadka i najczęściej spowodowana np. przyjmowaniem konkretnych leków. Kiedy jeszcze domowy test może się mylić?

Spis treści: 
  1. Test negatywny pomimo ciąży
  2. Fałszywie dodatni test ciążowy
  3. Test ciążowy po dacie ważności
  4. Kilkukrotne wykonywanie testów - czy trzy testy ciążowe mogą się mylić?

Test negatywny pomimo ciąży

Czy test ciążowy może mylić się negatywnie? Tak, wtedy odczyt jest fałszywie negatywny. Może się to zdarzyć, jeśli mocz pobrany do wykonania testu jest zbytnio rozcieńczony. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy kobieta wypiła zbyt dużo różnych napojów, chodziła parę razy do toalety i dopiero później w krótkim czasie wykonała test ciążowy. Np. kiedy wieczorem wypiłaś 2-3 szklanki wody, w nocy parę razy byłaś w łazience, a rano zrobiłaś test. Może być też fałszywie negatywny, jeśli zrobisz go za wcześnie po zapłodnieniu.
Aby wynik był bardziej miarodajny, najlepiej wykonaj test ciążowy rano, tuż po przebudzeniu. Mocz, który zbiera się w organizmie przez noc, ma dosyć wysokie stężenie hormonu hCG, który jest odpowiedzialny za pozytywny wynik na teście.
Redakcja poleca: Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? - film
Zbyt wcześnie zrobiony test ciążowy może pokazywać fałszywy wynik. Sprawdź, jak długo powinnaś zaczekać, zanim go wykonasz.

Fałszywie dodatni test ciążowy

Czy pozytywny test ciążowy może się mylić? Tak, chociaż zdarza się to bardzo rzadko. Taka sytuacja spowodowana jest najczęściej przyjmowaniem przez kobietę pewnych leków. Najczęstszym winowajcą są leki, które działają na przysadkę mózgową. Hormony, których nieprawidłowe wydzielanie może zakłamać wynik testu to:
  • TSH, regulujące pracę tarczycy
  • LH, który lutenizuje ciałko żółte.

Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego może wyjść także w przebiegu niektórych chorób nowotworowych, np. guzów jajnika.

Test ciążowy po dacie ważności

Istnieje jeszcze trzecia możliwość, przez którą prawidłowo wykonany test ciążowy może się mylić i dać nieprawdziwy wynik (pozytywny lub negatywny). Dzieje się tak wtedy, gdy jest przeterminowany albo źle przechowywany. Najbezpieczniej jest kupować testy w aptece i korzystać z nich niedługo po zakupieniu. Jeśli jednak chcesz wykorzystać test, który kupiłaś jakiś czas temu, przed użyciem koniecznie sprawdź jego datę ważności. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu i ewentualnego rozczarowania. 

Kilkukrotne wykonywanie testów - czy trzy testy ciążowe mogą się mylić?

Wykonywanie więcej niż jednego testu ciążowego zmniejsza margines błędu.

Jednak jeśli są one wykonywane w bardzo małych odstępach czasu, mocz może jeszcze nie wykazywać ciąży i nadal pokazywać fałszywie negatywny wynik. Jeśli problemem są leki regulujące hormony, test również może kilkukrotnie pokazywać błędny wynik. 
Najbardziej miarodajne narzędzia do wykrywania ciąży to test ciążowy z krwi oraz USG.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 14 głosy

Zobacz także

Popularne tematy