Czas wolny

Dlaczego zabawa jest tak istotna w życiu dziecka? [LIVECZAT z ekspertem]

„Mamo, pobawimy się?” – te słowa podczas pandemii w polskich domach słychać bardzo często. Co konkretnie zaproponować maluchom, aby nie tylko miały z tego frajdę, ale też zyskiwały w tym czasie nowe umiejętności? Zobacz nasz liveczat z psycholog Dorotą Zawadzką organizowany w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i dowiedz się, jaką rolę w życiu dziecka pełni zabawa!

Tym razem, podczas spotkania z Dorotą Zawadzką prowadzonego przez redaktorkę mamotoja.pl Katarzynę Imiołek, szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego zabawa jest tak istotna w życiu małego człowieka. W jaki sposób dziecko uczy się poprzez zabawę? Jakie konkretnie aktywności korzystnie wpływają na jego rozwój? Dorota Zawadzka odpowiadała na pytania rodziców w tym temacie przez ponad 40 minut.

Czy zabawa faktycznie jest ważna w życiu dziecka?

– Musimy zdać sobie sprawę, że dzieciństwo to najważniejszy okres w życiu człowieka, w którym poznajemy świat poprzez zabawę. Właśnie na nim budujemy to wszystko, co potem dzieje się z nami w całym życiu. W związku z tym zabawa, czyli ta podstawowa forma aktywności, powinna być dostępna dla dziecka. Zauważmy, że już kilkumiesięczne dziecko chętnie się bawi – na początku swoim ciałem, później poprzez oglądanie zabawek, a następnie przez ich testowanie – zaczyna z nich tworzyć. Dopiero około 3. lat dziecko zaczyna bawić się z rówieśnikami – podkreśliła podczas spotkania psycholog, Dorota Zawadzka. Ekspertka zwróciła również uwagę na to, że rodzice w trakcie zabawy często są potrzebni maluchowi, gdyż dorosły m.in. tłumaczy czy pokazuje jej zasady.
Jednak dlaczego zabawa jest istotna w rozwoju dziecka? Specjalistka podkreśliła, że m.in. jest to czas zdobywania wiedzy o świecie i relacjach międzyludzki. Ponadto to właśnie zabawa pomaga zyskać doświadczenia, rozwijać emocje, a także jest superważna, gdyż angażuje energię i kreatywność malucha. Tym samym powinna zajmować w jego życiu ważne miejsce.

Czym można się bawić?

Warto wybierać zabawki, które umożliwiają aktywność na różne sposoby. Chodzi o to, by dziecko nie mogło się nimi bawić tylko na ten jeden sposób z instrukcji, a pobudziło swoją wyobraźnię i tworzyło własne scenariusze tej aktywności. Dlatego też tak chętnie dzieci bawią się np. butelką uzupełnioną kaszą czy garnkami kuchennymi. Pozwólmy im na to i obserwujmy, gdyż nierzadko potrafią tworzyć niezłe cuda!

W co bawić się z dziećmi szkolnymi z klas 1-3?

– Warto mieć w domu różne gry planszowe. Można przy tym pamiętać, aby wymieniać się nimi między sobą, co zapewnia między nimi większy wybór. Świetnym rozwiązaniem jest również układanie klocków, które są ponadczasową i wszechstronną zabawką. Warto też decydować się na takie zabawy, które dają maluchom kompetencje przydatne na późniejszych etapach życia. I tak przydatne są zabawy w role, przy czym powinny być bardziej zaawansowane niż te w okresie przedszkolnym, czyli np. gdy bawimy się w restaurację, to nie tylko przygotowujemy potrawy, ale też musimy ją zaopatrzyć, robimy listę zakupów, a dopiero potem tworzymy menu i gotujemy dania.
W tym wieku należy też pamiętać o zabawach ruchowych – ta aktywność jest niezwykle ważna u dzieci. Warto pokazać uczniom zabawy, które cieszyły też rodziców np. skakanie przez skakankę czy w gumę. Na tym etapie potrzebne są też zabawy muzyczne, które mogą polegać np. na tworzeniu instrumentów i sprawdzaniu, jakie dźwięki wydają. A co najważniejsze – jeśli rodzicom brakuje pomysłu na zorganizowanie ciekawej zabawy, warto spytać dziecko, co chciałoby robić. Ono naprawdę jest świetną inspiracją!

Zabawa z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości

A gdyby tak… ożywić zabawki? W trakcie liveczatu padło pytanie o elektronikę i gry. Rozwiązaniem, które pokochali rodzice jest aplikacja Applaydu. Rozszerzona rzeczywistość przenosi użytkowników do świata, w którym królują ożywione zabawki z Kinder Niespodzianki. Mechanizm aplikacji pozwala na rozszerzenie rzeczywistości i sprawia, że zabawki mogą zagościć również w domowej dżungli. Każdą zabawkę można bowiem zeskanować i odblokować jako postać w grze.

Applaydu
materiały prasowe

Aplikacja zawiera 11 mini-gier, które są kierowane przede wszystkim dla dzieci w wieku od czterech do dziewięciu lat. Zostały zaprojektowane tak, by podczas gdy maluch korzysta z aplikacji sam, rodzice mogli być pewni, że zostały wdrożone odpowiednie zabezpieczenia gwarantujące dzieciom bezpieczną zabawę. Applaydu jest wolne od reklam i zakupów. Ma również wbudowaną funkcję kontroli rodzicielskiej, opcję raportowania aktywności i możliwość wyboru poziomu trudności.
W procesie tworzenia aplikacji uczestniczyli eksperci z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Oksfordzkiego, zapewniając twórcom naukowe wsparcie. Dzięki temu gry wykorzystują i rozwijają umiejętności poznawcze, w tym z zakresu matematyki, zdolności motorycznych, czytania i pisania oraz zapamiętywania.
Aplikację Applaydu można teraz pobrać za darmo ze sklepów AppStore lub Google Play. Jest ona kompatybilna ze wszystkimi urządzeniami z systemem Android i iOS.

WIĘCEJ O APLIKACJI MOŻESZ PRZECZYTAĆ >>> TUTAJ

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz nasz liveczat!

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA