Zabawa z dzieckiem
fot. AdobeStock

To najcenniejsze, co możesz dać swojemu dziecku, a często o tym zapominasz

W dzisiejszych czasach w imię lepszej przyszłości naszej i naszych dzieci często brakuje nam czasu na to, co jest najważniejsze dla naszych pociech.
Dominika Bielas
Zabawa z dzieckiem
fot. AdobeStock
Nie ma chyba rodzica, który by nie chciałby jak najlepiej dla swojej rodziny. Poświęcamy czas na pracę, by zapewnić dzieciom wszytko, czego potrzebują. Dbamy o własny samorozwój, by być dla nich przykładem do naśladowania, ale i chcemy, by dzieci poznawały świat, miały różne zainteresowania. Zapisujemy na różne zajęcia i inwestujemy w ich przyszłość, by zapewnić im jak najlepsze jutro. Jednak w całym tym pędzie często zapominamy, jak ważny jest wspólnie spędzany czas. Czas, którego nam brakuje na zwykłą zabawę, niestety mija bezpowrotnie. 

Zwykła - niezwykła zabawa

Blisko 13 000 rodziców i dzieci z 9 krajów odpowiedziało na pytania dotyczące roli zabawy w ich życiu. Wyniki dają do myślenia. Coraz więcej mówi się o tym, jak ważna jest dla rozwoju dziecka zabawa. Specjaliści zachęcają rodziców, by poświęcili swoim pociechom więcej czasu, niestety z raportu LEGO® Play Well wynika, że prawie jedna trzecia rodzin (30 proc.) spędza razem mniej niż 5 godzin tygodniowo,  natomiast 1 na 10 bawi się mniej niż dwie godziny. To bardzo mało. Dlaczego tak się dzieje? Ponad jedna trzecia respondentów (38 proc.) przyznaje, że trudno im znaleźć czas na zabawę ze względu na napięty harmonogram. Chodzi o dodatkowe zajęcia wszystkich domowników.

Niestety, nawet jeśli próbujemy znaleźć czas w naszej zabieganej codzienności, nadal nie jest łatwo. Aż 61 proc.respondentów przyznaje, że podczas czasu z rodziną rozpraszają ich inne sprawy, takie jak praca zawodowa, zajęcia domowe czy stale obecne smartfony. Niepokojące jest to, że dotyczy to nie tylko dorosłych. Aż co piąte dziecko (17 proc.) twierdzi, że jest zbyt zajęte, by znaleźć czas na zabawę. Skalę problemu pokazuje to, że aż 4 na 5 (81 proc.) chciałoby, aby rodzice więcej się z nimi bawili. 
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Problem z zabawą

Niektórzy dorośli nie nadają dziecięcej zabawie należnego priorytetu. Są i tacy, którzy przyznają, że nie wiedzą, jak się bawić lub po prostu tego nie lubią. Tymczasem zabawa, a w szczególności ta rodziców z dzieckiem, to najlepiej wykorzystany czas. Rozwija dzieci i powoduje, że rodziny są szczęśliwsze. I sami dorośli to zauważają! Aż 96 proc. rodziców widzi, że zabawa ułatwia dzieciom nawiązywanie kontaktów, współpracę z innymi, komunikatywność i kreatywność, 95 proc. uważa, że zabawa ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka: wzmacnia pewność siebie, ciekawość świata i uczy rozwiązywania problemów, ale to nie wszytko. 94 proc. twierdzi, że dzięki zabawie dzieci uczą się na błędach, nabywają umiejętność zadawania pytań, 93 proc. sądzi, że wzmacnia inteligencję emocjonalną (np. empatię). 
 
korzyści z zabawy

- Wspólnie spędzany czas dzieci i rodziców jest prawdziwym dobrodziejstwem. Pomaga nie tylko rozwijać zdolności umysłowe, wspierając rozwój wyobraźni i kreatywności, ale także inteligencję emocjonalną i kompetencje społeczne. Przede wszystkim jednak stwarza okazję do budowania i umacniania wzajemnych relacji, daje przestrzeń do komunikowania się, zaspokaja potrzebę miłości i przynależności, a to w konsekwencji pozytywnie wpływa na poczucie szczęścia całej rodziny i każdego z jej członków. Dlatego tak ważne jest, aby dorośli potrafili znaleźć równowagę pomiędzy obowiązkami i dodatkowymi zajęciami, zarówno swoimi, jak i organizując grafik swoim pociechom, a czasem spędzonym w gronie rodzinnym. Bycie razem jest bardzo istotne, bo wzmacnia więzi rodzinne, a te są kluczowe dla zdrowia psychicznego dzieci, dają im siłę, by podejmować wyzwania na kolejnych etapach rozwoju, edukacji i przyszłego dorosłego życia - podkreśla psycholog dziecięcy, Dorota Maciejec.
Korzyści z zabawy

Znajdź równowagę

Dzieci bawią się, bo sprawia im to przyjemność, bo daje uczucie szczęścia i dobrego samopoczucia nie tylko dziecku, ale i całej rodzinie. Nie bez kozery dzieci nie chcą zrezygnować z zabawy, a my jako dorośli musimy dać im do tego prawo. Jak to osiągnąć? 
  • Przede wszystkim zmienić sposób myślenia. Zabawa to nie chwila lenistwa, dlatego traktuj ten czas priorytetowo
  • Po długim dniu w praczy, szkole czy przedszkolu postawcie na ruch. Wystarczy 10 minut aktywności fizycznej, żeby serce zabiło szybciej i pojawiły się salwy śmiechu. W ten sposób w rodzinie powstaje fantastyczna więź.
  • Równowaga i różnorodność są niezbędne, żeby rozwinąć u dziecka rozmaite umiejętności. Zabawy mogą mieć przecież bardzo różny charakter: fizyczny, twórczy, emocjonalny, społeczny, cyfrowy i poznawczy.
  • Im mniej struktury i nadzoru, tym atrakcyjniejsza zabawa. Daj dzieciom kilka inspirujących wskazówek, ale pozwól, żeby to one nadawały kierunek.
  • Gdy dobrze się bawimy, stajemy się bardzo twórczy, tracimy poczucie czasu, czujemy głębokie zadowolenie. Pamiętaj, że to wtedy najłatwiej się uczymy.
  • Zabawne głosy, naśladownictwo oraz aktywność ruchowa pomagają dzieciom rozwinąć wyobraźnię i zdolność tworzenia narracji. Umożliwiają też wspólne odkrywanie emocji, a tobie lepsze poznanie dziecięcego świata. Daj się ponieść!
  • Dzieci nie dostrzegają bałaganu, tylko stymulujące otoczenie pełne narzędzi, które pomagają im rozwijać kreatywność. Jeśli spojrzymy na to w ten sposób, łatwiej będzie nam zaakceptować twórczy chaos.
  • Dzieci uwielbiają czekać na coś, więc zaplanuj czas na rodzinną zabawę, nawet jeśli to będzie tylko 15 minut przed obiadem. Pozwól dzieciom wziąć sprawy w swoje ręce - niech wybiorą miejsce, przekąski, gry, w które zagracie, albo filmy, jakie obejrzycie.
  • Jeśli dziecko zrobi błąd podczas zabawy, nie mów, że ma to od razu naprawić, niech samo do tego dojdzie. Pomóż mu i wspieraj go, ale nie dyryguj.
  • Każdy ma swoje obowiązki - nawet dzieci - ale to nie musi być nudna praca. Można ją sobie łatwo uprzyjemnić. Włącz muzykę i z wycierania kurzu lub składania prania zrób taneczną imprezę. W ten sposób obowiązki zmienią się w cenny czas na budowanie relacji.

Źródło: LEGO Play Well
  [content:0_26410,0_26170,0_25116,0_26043:CMNews]
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy