Fisher Price - zabawka
fot. materiały prasowe

Czym dla dziecka jest zabawa?

Przede wszystkim ogromną przyjemnością, ale nie tylko! Jakie korzyści jeszcze czerpie dziecko z zabawy?
Fisher Price - zabawka
fot. materiały prasowe
Zabawa jest jedną z głównych aktywności dziecka. Nic dziwnego, przecież zabawa sprawia maluchowi mnóstwo radości, jednak to nie jedyna jej funkcja. Układanie klocków, zabawa misiem czy rysowanie kredkami poza relaksem i przyjemnością dają dziecku o wiele więcej korzyści.

Bawiąc się, dziecko…

  • …zdobywa wiedzę o świecie. Dla dziecka otaczająca je rzeczywistość jest niezbadanym lądem wymagającym odkrycia, a każda nowa czynność przybliża je do tego. Podczas zabawy maluch może być małym eksperymentatorem, który metodą prób i błędów dochodzi do właściwego rozwiązania. Czy nie szybciej byłoby od razu podać dziecku najskuteczniejszą metodę zrobienia czegoś? Pewnie tak, ale tylko samodzielnie dochodząc do celu, maluch się czegoś nauczy. Już pięć wieków przed naszą erą Konfucjusz powiedział: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”, ujmując w tej sentencji całą kwintesencję procesu uczenia się. Dlatego najlepiej pozwolić dziecku na eksperymenty i stworzyć środowisko sprzyjające uczeniu się. W jaki sposób? Na przykład poprzez podsuwanie maluchowi odpowiednich zabawek. Wtedy każda z pozoru trudna umiejętność stanie się łatwa, a jej nabywanie – przyjemne. Na przykład w trenowaniu samodzielnego ubierania się pomoże Wam pluszowy Szczeniaczek Przytulaczek-Ubieraczek. Twój maluch może zapinać i odpinać klamerkę lub pasek na buciku, wiązać sznurowadło zabawki, a także zapinać i odpinać guzik koszulki. Naciśnięcie brzuszka Szczeniaczka uruchamia radosne piosenki, dźwięki i wypowiedzi, które uczą dziecko nazw części ciała, codziennych czynności, kształtów i kolorów, a do tego sprawiają, że codzienne ubieranie staje się świetną zabawą! 30 zabawnych piosenek, dźwięków i wypowiedzi pomoże maluchowi włożyć rączki do rękawów i przypomni o zasznurowaniu butów.
  • …ćwiczy małą i dużą motorykę. Układanie klocków, rysowanie kredkami czy inne zabawy, w których konieczna jest precyzja ruchów i manipulowanie niewielkimi przedmiotami, świetnie rozwija małą motorykę i doskonali chwyt. Z kolei zabawy ruchowe takie jak gra w piłkę, jazda na rowerku czy zabawa w berka pozwalają ćwiczyć koordynację ruchową, szybkość, gibkość i zwinność.
  • …socjalizuje się i rozwija emocjonalnie. Twoja pociecha jest członkiem społeczeństwa już od pierwszych chwil życia, jednak funkcjonowania wśród innych ludzi musi się dopiero nauczyć. Respektowanie zasad życia w grupie, konstruktywne wyrażanie swoich emocji, a także rozpoznawanie i rozumienie emocji innych osób to ogromnie ważne umiejętności, których naukę trzeba zacząć już w dzieciństwie. Pomogą Wam w tym kredki „Kolorki-Humorki” Fisher-Price® z serii Ucz się i śmiej, które nauczą malucha rozpoznawać emocje, kolory i kolejność liczb w ramach interaktywnej zabawy przy akompaniamencie piosenek! Każda kredka jest wyjątkowa – zaskoczona, smutna, śpiąca, wesoła lub zła. Gdy dziecko naciska na kredki, słyszy piosenki i wypowiedzi o kolorach i emocjach, a za umieszczanie poszczególnych kredek we właściwych otworach zostaje nagrodzone radosnymi komunikatami i melodiami! 35 różnych piosenek, wypowiedzi i dźwięków zachwyci Twoją pociechę i wprowadzi ją w niesamowity świat emocji i uczuć.
  • …trenuje kreatywność. Nowe pomysły na zabawę, niebanalne sposoby wykorzystania znanych zabawek czy tego, co znajduje się wokół nas to wprost wymarzone pole do trenowania kreatywności i nieszablonowego myślenia. Te cechy będą wprost nieocenione zarówno w przedszkolu, szkole, jak również później w dorosłym życiu, gdy Twoja pociecha pójdzie do pierwszej pracy.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy