Fisher Price - mama bawi się z dzieckiem
fot. materiały prasowe

Rodzicu, baw się z dzieckiem! To ważne dla jego rozwoju

Wydaje Ci się, że dziecku wystarczą wspaniałe i drogie zabawki, by świetnie się bawiło? To nieprawda. Zabawa z rodzicami jest równie ważna i może przynieść wiele korzyści nie tylko maluchowi, lecz także Tobie.
Fisher Price - mama bawi się z dzieckiem
fot. materiały prasowe
Wracasz zmęczona do domu po pracy, a tam czeka Cię jeszcze przygotowanie obiadu, sprzątanie, pranie, prasowanie, dlatego gdy Twoja pociecha chciałaby się z Tobą pobawić, rzucasz zdawkowe: „Nie teraz” albo „Pobaw się z bratem”? Chyba wszystkie doskonale to znamy! Rzeczywiście – intensywny dzień w pracy i wszystkie domowe obowiązki potrafią nas przytłoczyć, jednak mimo to warto znaleźć choć chwilę na wspólną zabawę z dzieckiem. Dlaczego? Bo wspólna zabawa z rodzicami jest niezwykle ważna w rozwoju malucha, a co więcej, może ona przynieść wiele korzyści nie tylko dziecku, lecz także Tobie!

6 korzyści ze wspólnej zabawy z dzieckiem

Wspólna zabawa z dzieckiem przynosi wiele korzyści. Jakich?
1. Daje dziecku poczucie, że jest dla Ciebie ważne.
Jesteś dla swojego dziecka najważniejszą osobą na świecie, dlatego oczywiste jest, że maluch chce spędzać z Tobą jak najwięcej czasu, a dla niego naturalnym sposobem na to jest po prostu zabawa. Gdy bawisz się ze swoją pociechą, wysyłasz jej komunikat: „Kocham Cię, jesteś dla mnie ważny/ważna i zawsze znajdę dla Ciebie czas”.

2. Zacieśnia więzi i buduje relacje.
Wspólna zabawa pozwoli Wam nawzajem lepiej się poznać. To, że rodzic wie tak wiele o swoim dziecku, nie przychodzi przecież samo z siebie – to proces, na który potrzeba czasu. Podczas zabawy będziesz mogła zaobserwować, jak reaguje Twoje dziecko na różne sytuacje, co lubi, a czego nie, co mu sprawia radość, a co powoduje, że jest smutne. Działa to też w drugą stronę. Maluch uczy się Twoich emocji i zachowań, a także utwierdza w przekonaniu, że zawsze może na Ciebie liczyć.

3. Buduje Twój autorytet.
Maluch nie wie, jak uruchomić zabawkę? Nie może poradzić sobie z właściwym dopasowaniem elementów w sorterze? A może ukochanemu misiowi oderwało się uszko? Wtedy z pomocą przychodzisz Ty, Rodzic! Nie tylko w mig pokażesz, jak rozwiązać dany problem, ale przy okazji opowiesz, skąd się wziął i jak mu zaradzić. W oczach dziecka wyrastasz więc na autorytet, który potrafi sobie poradzić z każdym zadaniem.

4. Wspiera rozwój poznawczy.
Zabawa to najlepszy sposób, by nauczyć dziecko nowych rzeczy. Dużym wsparciem są przy tym zabawki edukacyjne, takie jak np. Mata Wesoły Samochodzik 3 w 1 od Fisher-Price. Mata pomaga rozwijać sprawność ruchową i manualną malucha, a dzięki ciekawej konstrukcji, muzyce i licznym zabawkom zachęca brzdąca do eksperymentowania i uczenia się nowych rzeczy. Mądra zabawka to jednak połowa sukcesu. Maluch będzie jeszcze potrzebował dobrego przewodnika po świecie zabawy, czyli Ciebie! To właśnie Twoją rolą jest pokazanie dziecku, jak działają poszczególne zabawki, gdzie przycisnąć, by usłyszeć melodię. Przy okazji możesz też opowiedzieć brzdącowi wiele ciekawych rzeczy o otaczającej rzeczywistości.  Mata Wesoły Samochodzik to doskonały pretekst do opowieści nie tylko o kolorach czy dźwiękach, lecz także o świecie motoryzacji, zasadach poruszania się po drodze czy dalekich podróżach, w które możecie wybrać się autkiem.

5. Wspiera rozwój społeczny i emocjonalny.
Dziecko, bawiąc się z Tobą, uczy się, w jaki sposób należy okazywać swoje emocje i współdziałać z drugą osobą, a taka umiejętność bez wątpienia przyda się brzdącowi, kiedy pójdzie do przedszkola.

6. Odstresowuje i daje radość!
A o to przecież chodzi w zabawie! Co więcej, ten wspaniały efekt odczuwa nie tylko dziecko, lecz także Ty. Po stresującym, pełnym obowiązków dniu zabawę z maluchem potraktuj więc jako terapię antystresową. Zapomnij na chwilę o stercie naczyń, które czekają na umycie w zlewie, o praniu i prasowaniu, odszukaj w sobie dziecięcą radość i po prostu zatrać się w zabawie ze swoją pociechą.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy