Karmienie piersią
fot. Fotolia

Długie karmienie piersią zwiększa szansę dziecka na… karierę w dorosłym życiu!

Jak długo karmić piersią? Brazylijscy naukowcy twierdzą, że minimum rok, jeśli chcesz zapewnić dziecku dobry start w życiu. Zobacz, jak uzasadnili związek pomiędzy mlekiem matki a znalezieniem dobrze płatnej pracy.
Aneta Grinberg
Karmienie piersią
fot. Fotolia
Lista zalet dotyczących karmienia piersią wydłuża się bez końca. Dotychczas mówiło się najwięcej o walorach zdrowotnych. Długie karmienie malucha naturalnym mlekiem matki chroni w przyszłości dziecko przed nadwagą, otyłością, cukrzycą, chorobami serca, osteoporozą, nadciśnieniem.  Badania naukowe pokazały też, że karmienie piersią wpływa na lepszy rozwój mózgu noworodków. Teraz brazylijscy naukowcy udowadniają, że dłuższe karmienie piersią wpływa również na sukcesy malucha w przyszłości w życiu zawodowym.

Karm dłużej niż rok a zapewnisz dziecku dostatnie życie

Brazyliczycy przebadali 3, 5 tysiąca 30-latków. Z ich badań wynika, że im dłużej badani byli karmieni piersią, tym większe osiągnęli sukcesy na polu naukowym i zawodowym. Wyniki badań opublikowano w „The Lancet”. Podano tam, że w badaniu uczestniczyły dzieci, które karmione były mlekiem matki przez miesiąc i te, które ssały pierś dłużej niż rok. Wyniki analiz  jednoznacznie wskazywały, że dzieci, które były karmione dłużej piersią miały IQ wyższe o 4 punkty, osiągały lepsze wyniki w nauce, jak również odnosiły większe sukcesy na polu zawodowym. A co za tym idzie lepiej zarabiały również finansowo.

Czytaj też: Karmienie piersią chroni przed rakiem
Redakcja poleca: Przełomowe odkrycie dotyczące składu mleka matki [WIDEO]
Mleko mamy: wiadomo, że odżywia, wiemy, że chroni przed chorobami, zwiększa IQ dziecka... Teraz naukowcom udało się odkryć jeszcze jedną ważną rzecz dotyczącą pokarmu kobiecego - pełniący niezwykle istotną funkcję składnik - HMO.

Ssanie piersi wpływa na długofalowe korzyści społeczno-gospodarcze

Wyjątkowość tego badania polegała na tym, że do analizy wybrano osoby w równomiernej klasie społecznej. Jak zapewnia Bernardo Lesso Horta jest to dowód na to, że dłuższe karmienie piersią zapewnia dziecku korzyści społeczno-gospodarcze w dorosłym życiu.

Naukowcy twierdzą, że dzieje się tak dzięki długołańcuchowym nasyconym kwasom tłuszczowym, które są w mleku matki. Odpowiadają bowiem one za długofalowy rozwój mózgu.

Polecamy: Czy prawidłowo karmisz dziecko piersią - test

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych pełnych 6 miesięcy życia dziecka. Potem powinno nastąpić rozszerzenie diety o produkty uzupełniające i kontynuowanie karmienia naturalnego. W krajach rozwijających się zalecane jest karmienie piersią minimum 3 lata lub dłużej, szczególnie dzieci obciążonych alergiami.

A wy co o tym sądzicie o tych badaniach?
Jak długo karmiłyście lub zamierzacie karmić swoje maleństwa?

Źródło: The Bump
Polecamy: Karmienie piersią - lepsze niż ubezpieczenie zdrowotne
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy