kalendarz, dlugość cyklu
fot. Fotolia

Długość cyklu pod kontrolą

Jaka jest prawidłowa długość cyklu miesięcznego? Ile powinna trwać miesiączka? Czy to normalne, że trwa ponad 30 dni? Odpowiada ginekolog.
kalendarz, dlugość cyklu
fot. Fotolia
Mój cykl trwa 31, a czasem nawet dłużej, bo 32–33 dni. Czy to normalne? Jak długi powinien być cykl miesięczny i miesiączka?

Lekarze przyjęli ogólną zasadę, że miesiączka powinna wystąpić co 26–30 dni, a krwawienie nie powinno trwać dłużej niż siedem dni. Ale zdarza się i tak, że niektóre kobiety miesiączkują co 24 albo nawet co 30 dni. Trzeba koniecznie odwiedzić ginekologa, jeśli cykle są bardzo nieregularne (raz są dłuższe, raz krótsze), długie (np. 40-dniowe) albo bardzo skrócone (np. 20-dniowe), kiedy krwawienie jest bardzo obfite lub bardzo skąpe albo gdy miesiączka jest bardzo bolesna.

Kłopoty z miesiączką równa się schodzenie

Kłopoty z miesiączką mogą świadczyć o różnych schorzeniach: gdy są bolesne, lekarze diagnozują czasem endometriozę, gdy pojawiają się nieregularne miesiączki, powodem mogą być cysty w jajniku, skąpe krwawienie może świadczyć o niewydolności jajników.


ZOBACZ TEŻ: Cykl miesiączkowy – od którego dnia liczyć

 
Redakcja poleca: Endometrioza: przyczyny i objawy endometriozy – film
Endometrioza nie jest rzadka: szacuje się, że choruje na nią co 10 kobieta w wieku rozrodczym. Bywa, że choroba przebiega bezobjawowo. Konsekwencją mogą być problemy z zajściem w ciążę.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy