GRY
 
 

Dmuchane zabawki – jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

Mały chłopiec został przygnieciony przez dmuchany zamek. To kolejne – po wypadku w Chinach – tragiczne wydarzenie związane z tzw. dmuchańcami. Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka? Na co zwrócić uwagę?

Dmuchany zamek, zjeżdżające dziecko
fot. Fotolia
"Dmuchany zamek przygniótł 6-letniego chłopca. Dziecko jest w śpiączce" – takie tytuły pojawiły się prawie we wszystkich mediach. Podczas parafialnego festynu, sześciolatek został przyduszony dmuchanym zamkiem, który został przewrócony przez podmuch wiatru. Nieprzytomne dziecko zostało przetransportowane do szpitala. Chłopiec do tej pory nie odzyskał przytomności – jest w śpiączce farmakologicznej.
Według wstępnych ustaleń policji, zamek przewrócił się wskutek zaniedbań właściciela. – Na 20 możliwych zabezpieczeń, jakie wykorzystuje się w celu prawidłowego przymocowania urządzenia, wykorzystanych zostało zaledwie cztery – poinformowała Beata Jarczewska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu.

Zobacz także: Toksyczne zabawki napływają do nas ze Wschodu

Tragedia w Chinach

To nie jedyna tragedia, o jakiej usłyszeliśmy w ostatnim czasie. Niedawno podobna wydarzyła się w Chinach. Podmuch wiatru uniósł zamek, na którym bawiło się kilkoro dzieci. Jedno z nich – trzyletnia dziewczynka – zmarło. Tego typu tragedie skłaniają do odpowiedzi na pytanie, kto odpowiada za bezpieczeństwo dzieci podczas zabawy i co należy zrobić, by mieć pewność, że nasze dziecko jest bezpieczne.
Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.

Zanim pozwolisz się dziecku bawić na dmuchańcu...

Wybierając się z dzieckiem na plac zabaw, na którym są dmuchane zabawki, warto sprawdzić – albo u organizatora imprezy, albo u właściciela sprzętu, a najlepiej u obu – czy mają one wymagane atesty bezpieczeństwa (określone w dokumencie Polska Norma PN-EN 14960 ze stycznia 2008 r.) i potwierdzenie corocznego przeglądu technicznego. Oba dokumenty powinny dotyczyć nie tylko dmuchanego urządzenia, ale równie wyposażenia technicznego. Kontrola taka powinna być wykonywana w odstępach czasu nie przekraczających 12 miesięcy. Prawo do sprawdzenia takich dokumentów ma przedstawiciel rady gminy na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, organizator imprezy masowej (takie uprawnienia daje mu ustawa z dnia 20 marca 2009 r.), a także policja. Jeśli właściciel sprzętu odmówi okazania dokumentów lub ich nie ma, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mogą wykluczyć jego udział w imprezie.

Polecamy: Śmierć dziecka na zjeżdżalni. Zobacz, jak uczyć malucha zasad bezpieczeństwa

Personel obsługujący dmuchane zabawki

Warto też sprawdzić, czy właściciel sprzętu zadbał o odpowiednią liczbę obsługującą dmuchaną zabawkę (co najmniej dwie lub trzy osoby), a także, czy zadbał o odpowiednie zabezpieczenia sprzętu – czy zamek lub inne dmuchana zabawka jest prawidłowo zamontowana. Sprawdzając sprzęt, warto przy okazji zwrócić również uwagę na obsługę, jeśli jest ona pod wpływem alkoholu, należy natychmiast powiadomić organizatora imprezy oraz policję.
W tego typu sprawach nie powinniśmy mieć żadnych obiekcji – zdrowie i bezpieczeństwo dzieci jest nadrzędne.

Nieszczęśliwy wypadek – kto ponosi odpowiedzialność?

Kto ponosi odpowiedzialność, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku? Odpowiedź jest prosta: właściciel sprzętu lub ubezpieczyciel, jeśli właściciel zadbał o ubezpieczenie. Jednak to nie zwalnia z obowiązku zadbania o bezpieczeństwo dziecka organizatora imprezy. Nie powinno też uśpić czujności rodzica.

Zobacz także: Savoir-vivre na placu zabaw

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Sławni rodzice i ich dzieci