GRY
 
 

Fazy cyklu miesiączkowego - sprawdź, które dni są płodne

Chcesz szybko zajść w ciążę? Zwiększ swoje szanse! Sprawdź swoją płodność w każdej fazie cyklu miesiączkowego.

Kalendarz, miesiączka, cykl kobiety, płodność
fot. Fotolia
Dni płodne to czas w czasie cyklu miesiączkowego kobiety, w którym wykazuje największą płodność i jest wtedy największa szansa na zajście w ciążę. Występują w okresie okołoowulacyjnym – wtedy, gdy komórka jajowa zostaje uwolniona i czeka na zapłodnienie. W czasie innych faz cyklu, płodność jest niewielka, a w pewnych momentach wręcz niemożliwe jest zapłodnienie.
Fazy cyklu miesiączkowego każdej kobiety dzielą się na:
  1. faza krwawienia miesiączkowego (menstruacja)
  2. pęcherzykowa zwana też fazą folikularną
  3. faza owulacyjna
  4. faza lutealna

Faza krwawienia miesiączkowego, czyli faza mentruacyjna

Zaczyna się od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego (jest też też pierwszym dniem nowego cyklu miesiączkowego) i trwa zwykle 3-6 dni. W ciągu tych dni dochodzi do złuszczania się błony śluzowej macicy, która w postaci krwi wydostaje się na zewnątrz. To wtedy odczuwasz bóle brzucha, bywasz rozdrażniona i poddenerwowana.
Redakcja poleca: 8 zaskakujących (i zabawnych!) faktów o dniach płodnych [WIDEO]
Wiesz, kiedy masz jajeczkowanie, wiesz, że podczas dni płodnych zmienia się temperatura ciała, ale tego nie wiesz na pewno! Daj się zaskoczyć tym faktom o owulacji!

Faza krwawienia miesiączkowego a dni płodne

Szanse na zajście w ciążę w fazie krwawienia miesiączkowego: są prawie zerowe. Dla większości kobiet jest to okres niepłodności. Nie musicie zaprzestawać stosunków, jednak dla niektórych kobiet jest to czas odpoczynku od starań o dziecko.

Faza pęcherzykowa, czyli faza folikularna

Faza pęcherzykowa zwanej też fazą folikularną lub proliferacyjną, czyli fazą wzrastania – okres, w którym następuje odnowa i dość intensywny wzrost błony śluzowej macicy, przygotowującej się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. W fazie folikularnej dojrzewa pęcherzyk Graffa, który wydziela hormony (estrogeny) pobudzające do produkcji śluz szyjkowy – płodny. Faza folikularna charakteryzuje się różną długością, nawet u tej samej kobiety (najczęściej faza folikularna trwa 9-11 dni). Jeśli twój cykl miesiączkowy ma 28 dni, faza ta trwa 9 dni. W fazie folikularnej twój śluz będzie bardziej rozciągliwy, a ty możesz mieć poczucie mokrości. Twoja szyjka macicy staje się miękka i unosi ku górze.

Faza pęcherzykowa a dni płodne

Szanse na zajście w ciążę: dobre. Wzrastający poziomu estrogenów oznacza początek dni płodnych. Jeżeli współżyłaś w fazie folikularnej, plemniki mają szansę przeżyć w śluzie płodnym aż do owulacji.

Zobacz także: Kalendarz dni płodnych

Faza owulacyjna, czyli kluczowa faza całego cyklu

Najkrótsza z faz, bo trwająca zaledwie 1 dzień. To wtedy następuje pęknięcie dojrzałego pęcherzyka Graffa, uwalniając tym samym komórkę jajową (gotową do zapłodnienia) do jajowodu. Dzieje się to zwykle 10 – 16 dni przed końcem cyklu miesiączkowego, niekoniecznie 14. dnia cyklu. Komórka jajowa może być zapłodniona w przeciągu 12 godzin od jajeczkowania, bo teraz jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Faza owulacyjna a dni płodne

Witamy w najlepszym czasie do poczęcia! Szanse na zajście w ciążę są wysokie, jeśli współżyjesz w ciągu 36 godzin. Komórka jajowa uwalniana w przeciągu 12 godzin będzie obumierała przez kolejne 24 godziny. Po nich rozpocznie się okres niepłodny.

Faza lutealna, która jest całkowicie niepłodna

Faza lutealna (fazą progesteronowa lub fazą ciałka żółtego) jest ostatnią fazą cyklu miesiączkowego kobiety, trwa zwykle 10 – 16 dni.  W przeciwieństwie do innych faz, ta ma względnie stałą długość u każdej kobiety. Najczęściej trwa ona ok. 10 dni (w przypadku cyklu 28-dniowego). Normą jest również każda liczba dni pomiędzy 10 a 16.  
W fazie lutealnej głównym hormonem działającym na twój organizm jest progesteron. To dzięki niemu następuje dalsze wzrastanie i rozpulchnianie błony śluzowej macicy, przygotowując ją zagnieżdżenia się wcześniej zapłodnionej komórki jajowej. Jeżeli jednak nie dojdzie do zapłodnienia, około 10.–11. dnia po owulacji ciałko żółte zaczyna zanikać i cały cykl rozpoczyna się od nowa (wchodząc w fazę krwawienia miesiączkowego).
To najmniej lubiana faza przez kobiety, gdyż w czasie jej trwania często pojawiają się objawy tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) w postaci:
  • rozdrażnienia,
  • bolesnych piersi,
  • pobolewania w podbrzuszu,
  • poddenerwowania.  

Faza lutealna a dni płodne

Szanse na zajście w ciążę: niskie. Faza lutealna jest dla kobiet okresem niepłodnym. Niepłodność poowulacyjna bezwzględna rozpoczyna się około 3 dnia tej fazy. Istnieje kilka czynników wydłużających fazę lutealną, np. stres czy zmiany w diecie. Jeśli trwa ona zbyt długo, staje się źródłem problemów dla par starających się o dziecko, ponieważ powoduje opóźnienie terminu miesiączki i owulacji.

Jak wyznaczyć dni płodne?

Dni płodne u każdej kobiety są sprawą indywidualną, ponieważ występują zależnie od długości cyklu miesiączkowego, ale również innych okoliczności, które mogą zaistnieć w życiu kobiety: stres, podróż, choroba itp. Dlatego każda kobieta powinna wyznaczać swoje dni płodne samodzielnie lub z pomocą lekarza. Możesz skorzystać z kalkulatora dni płodnych, ale nie da ci on pewności na 100%, że tego dnia uda ci się zajść w ciążę. My polecamy obserwować swoje ciało i śluz z pochwy, który w czasie dni płodnych jest przezroczysty, ciągnący i przypomina kurze białko. Możesz też mierzyć temperaturę ciała zaraz po przebudzeniu oraz skorzystać z testu owulacyjnego, który wyznacza datę owulacji na podstawie poziomu hormonu LH, który znajduje się w moczu. Jego stężenie jest największe tuż po zakończeniu owulacji.

Kiedy można zajść w ciążę?

Największe pradopodobieństwo poczęcia jest oczywiście w czasie dni płodnych, istnieje jednak możliwość zapłodnienia również w czasie innych faz cyklu miesiączkowego. Po zakończeniu krwawienia następuje kilka dni, w czasie których jest niska szansa na zajście w ciążę, jednak jeśli w tym czasie plemniki dostaną się do pochwy, są w stanie w przyjaznym środowisku przeczekać kilka dni na pojawienie się dojrzałej komórki jajowej. Po fazie owulacyjnej, szanse na zajście w ciążę maleją, ponieważ wzrasta poziom hormonu LH i progesteronu, które są odpowiedzialne za dni niepłodne, które następują w fazie lutealnej. Wtedy szanse na poczęcie są naprawdę niewielkie. 

Cykl bezowulacyjny – czy można zajść wtedy w ciążę?

Jeśli nie nastąpi owulacja, nie ma możliwości zajścia w ciążę. Jeśli nie doszło do owulacji w danym cyklu, to oznacza, że nie pękł pęcherzyk Graafa i nie doszło do wydostania się komórki jajowej, która mogłaby być zapłodniona. Brak owulacji nie musi jednak zatrzymać cyklu i zablokować menstruacji – krwawienie może wystąpić w normalnym spodziewanym terminie lub z lekkim opóźnieniem. Do takich cykli często dochodzi u kobiet po 35. roku życia i jest to poziom zbyt wysokiego poziomu prolaktyny. Cykle bezowulacyjne mogą być też objawem zespołu policystycznych jajników, dlatego jeśli dochodzi u ciebie do cykli bezowulacyjnych, musisz być pod stałą opieką ginekologa. 

Sprawdź także:

Doładuj
Przeładuj