GRY
 
 

Które dni cyklu są najbardziej płodne?

W które dni cyklu najłatwiej zajść w ciążę? Kiedy występują dni płodne? Czy należy się martwić, gdy kilkumiesięczne próby nie przynoszą upragnionego skutku? Sprawdź!

pierwsza-wizyta-u-ginekologa-w-ciazy-kiedy
fot. Fotolia
Od kilku miesięcy starasz się o dziecko bez skutku? Masz regularne cykle, co 28 dni, jesteś zdrowa, a ciągle nie ma dwóch kresek na teście? Które dni cyklu są najbardziej płodne? Kiedy występują dni płodne?

Po kilku miesiącach nie ma jeszcze powodu martwić się faktem, że nie doczekaliście się upragnionej ciąży. Kilkumiesięczne starania to za mało, by mówić o niepłodności. Dopiero po roku regularnego współżycia bez stosowania metod ograniczających płodność lekarz najprawdopodobniej zleci wykonanie specjalistycznych badań.

Kiedy wypadają dni płodne?

Podczas trwającego 28 dni cyklu miesięcznego owulacja następuje ok. 14 dni przed miesiączką. Dni płodne przypadają wówczas mniej więcej pomiędzy 9. a 15. dniem cyklu. Aby zorientować się, kiedy pojawia się owulacja, czyli kiedy są dni płodne, można posłużyć się dostępnymi w aptekach testami owulacyjnymi.

Należy też uważnie obserwować siebie. Samodzielne kontrolowanie cyklu polega m.in. na codziennym pomiarze porannej temperatury ciała i sprawdzaniu śluzu pochwowego, który w dniach płodnych przypomina białko jaja kurzego.

Zobacz też: Co oznacza temperatura ciała – naucz się odczytywać wykres?
Redakcja poleca: 8 zaskakujących (i zabawnych!) faktów o dniach płodnych [WIDEO]
Wiesz, kiedy masz jajeczkowanie, wiesz, że podczas dni płodnych zmienia się temperatura ciała, ale tego nie wiesz na pewno! Daj się zaskoczyć tym faktom o owulacji!
Doładuj
Przeładuj