Dni wolne od pracy i szkoły 2021
fot. AdobeStock

Dni wolne od pracy i szkoły 2021: kalendarz dni wolnych

Przedstawiamy dni wolne od pracy i szkoły 2021, które przysługują nam ustawowo. W tym roku z 13 dni świątecznych, 7 wypada w dni powszednie, 2 w soboty, a 4 w niedziele. Biorąc jedynie kilka dodatkowych dni urlopu, możemy zaplanować kilka całkiem długich weekendów.
Milena Oszczepalińska
Dni wolne od pracy i szkoły 2021
fot. AdobeStock
Dni wolne od pracy i szkoły w 2021 roku układają się dość pomyślnie. Wiele z nich wypada w dni powszednie, więc czeka nas sporo dodatkowego odpoczynku, poza weekendami. Dni ustawowo wolnych jest 13, a doliczając soboty i niedziele – 113. Dodatkowo można skorzystać z kilku długich weekendów. Sprawdź w naszym kalendarzu dni wolnych od pracy 2021, kiedy je zaplanować!

Spis treści:

Dni wolne od pracy 2021

W kalendarzu na rok 2021 mamy 13 dni ustawowo wolnych od pracy, które wypadają:
 • 1 stycznia: Nowy Rok
 • 6 stycznia: Święto Trzech Króli
 • 4 kwietnia: Niedziela Wielkanocna
 • 5 kwietnia: Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja: Święto Pracy
 • 3 maja: Święto Konstytucji 3 Maja
 • 23 maja: Zesłanie Ducha Świętego
 • 3 czerwca: Boże Ciało
 • 15 sierpnia: Święto Wojska Polskiego (a także Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny)
 • 1 listopada: Wszystkich Świętych
 • 11 listopada: Święto Niepodległości
 • 25 grudnia: Boże Narodzenie
 • 26 grudnia: drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

Dni wolne od szkoły 2021

Uczniów czeka jeszcze więcej wolnego. Oprócz wyżej wymienionych dni wolnych mają również ferie zimowe oraz wakacje, a także dłuższe przerwy w okresie wielkanocnym (od 1 do 6 kwietnia 2021) i bożonarodzeniowym. Ferie odbywają się dla wszystkich uczniów w jednym terminie, czyli od 4 do 15 stycznia. Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2020/2021 zakończenie zajęć planowane jest na piątek, 25 czerwca, czyli od 26 czerwca do 31 sierpnia będą wakacje.

Dodatkowo zwykle dyrektorzy szkół wyznaczają dzień wolny od szkoły na piątek po Bożym Ciele (czyli w tym roku 4 czerwca). Mają też do dyspozycji 3 dodatkowe dni, które mogą rozdysponować według uznania. W szkołach średnich uczniowie mają również wolne zwykle przy okazji matur, w dniach 4-6 maja. 

Kalendarz dni wolnych od pracy 2021

Poniżej prezentujemy na kalendarzu, jak będzie wyglądał układ dni wolnych od pracy w bieżącym roku. Dzięki takiemu graficznemu przedstawieniu łatwiej jest zobaczyć, w jakie dni tygodnia wypadają poszczególne święta i zaplanować odpoczynek. W 2021 szykuje się możliwość skorzystania z kilku długich weekendów w związku z dniami ustawowo wolnymi od pracy.

Kalendarz dni wolnych od pracy 2021

Długie weekendy 2021

W tym roku kilka świąt wypada w poniedziałek lub piątek, co automatycznie wydłuża weekend do trzech dni – tak jest w przypadku Nowego Roku, Poniedziałku Wielkanocnego, święta Konstytucji 3 maja oraz Wszystkich Świętych.

Kilka świąt wypada w środku tygodnia, wówczas biorąc jeden lub dwa dodatkowe dni urlopu, można sporo wydłużyć weekend (Trzech Króli jest w środę, Boże Ciało tradycyjnie w czwartek, Święto Niepodległości tym razem również w czwartek).

Poza tym dwa świąteczne dni wypadają w sobotę – Święto Pracy i Boże Narodzenie – a w takim przypadku przysługuje prawo odebrania sobie innego dnia wolnego w zamian za nie.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy