Do kiedy choinka
fot. AdobeStock

Do kiedy może stać w domu choinka –​ kiedy najlepiej ją rozebrać?

Nie wiesz, kiedy rozebrać choinkę? Zgodnie z obowiązującą tradycją masz do wyboru trzy daty, do których może stać w domu świąteczne drzewko - dwie w styczniu, jedną aż na początku lutego.
Milena Oszczepalińska
Do kiedy choinka
fot. AdobeStock
Tuż po świętach wiele osób zastanawia się, do kiedy może stać w domu choinka. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Istnieją trzy daty, które przyjęły się jako właściwe do pozbycia się świątecznego drzewka z mieszkania. Wyjaśniamy, kiedy zgodnie z tradycją można rozebrać choinkę.

Do kiedy choinka może stać w domu?

Jedni uważają, że choinka powinna stać do 6 stycznia, inni, że do Niedzieli Chrztu Pańskiego, a jeszcze inni za właściwą datę uznają Święto Ofiarowania Pańskiego. Dlaczego istnieją aż 3 terminy rozbierania świątecznego drzewka i kiedy wypadają?

6 stycznia, czyli Uroczystość Objawienia Pańskiego

Uroczystość Objawienia Pańskiego, znana również jako święto Trzech Króli, to najwcześniejszy moment, kiedy zgodnie z tradycją można rozebrać choinkę. Zwolennicy pozbywania się choinki w tym czasie uważają, że moment odwiedzenia Jezusa przez mędrców ze Wschodu oznacza, iż jego narodziny już się dokonały. Z tego powodu warto schować choinkę i inne świąteczne ozdoby, a skupić się na dalszych losach Zbawiciela i historii zbawienia. Tradycja rozbierania choinki 6 stycznia nie cieszy się jednak większą popularnością. Dla wielu osób to zdecydowanie za wcześnie. Chcą dłużej cieszyć się świątecznym nastrojem i widokiem świątecznego drzewka.
Redakcja poleca: Cekinowy łańcuch na choinkę – film (DIY)
Złoty, błyszczący – będzie największą ozdobą waszego tegorocznego drzewka świątecznego. Dziecko będzie zachwycone, jeśli razem z tobą zrobi taki łańcuch na choinkę. Wystarczy, że kupisz w pasmanterii kilka drobiazgów.

Niedziela Chrztu Pańskiego

Jest świętem ruchomym, przypadającym zawsze w pierwszą niedzielę po 6 stycznia (w 2021 roku wypada 10 stycznia). To druga zwyczajowa data uznana za właściwy moment, do którego powinna stać w domach choinka. W dniu chrztu Jezusa dokonanego przez Jana Chrzciciela wierzący nie patrzą już na Jezusa jako na dzieciątko, ale na Mesjasza, Zbawiciela. Jest to zatem dobry moment, by uprzątnąć choinkę, szopkę i inne bożonarodzeniowe dekoracje. Poza tym właśnie w Niedzielę Chrztu Pańskiego kończy się liturgiczny okres Bożego Narodzenia w kościele katolickim.

2 lutego, czyli Święto Ofiarowania Pańskiego

Święto Ofiarowania Pańskiego jest znane również jako Matki Boski Gromnicznej. Obchodzi się je na pamiątkę ofiarowania małego Jezusa (pierworodnego syna) w świątyni zgodnie z prawem mojżeszowym. Tego dnia najczęściej rozbiera się choinkę, nie tylko w domach, lecz także w kościołach. Choć liturgiczne zakończenie okresu bożonarodzeniowego przypada wcześniej, zwyczajowo uznaje się za tę datę właśnie 2 lutego. Do tego dnia śpiewa się też w kościołach kolędy.

Kiedy rozebrać choinkę – najlepszy termin

Zwyczajowo choinkę rozbiera się w jedną z trzech powyższych dat, ale nie są to jedyne możliwości. Ponieważ coraz częściej przystrajanie choinki odbywa się znacznie wcześniej niż w wigilię, jak nakazuje tradycja, więc utrzymanie jej np. aż do 2 lutego staje się kłopotliwe (gdy kupiliśmy żywe drzewko). W kwestii pozbycia się choinki z domu, jak zawsze, warto kierować się zdrowym rozsądkiem i zrobić to wtedy, gdy jej widok nie cieszy już oka i zamiast dekorować wnętrze, zaczyna po prostu przeszkadzać.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy