pozycja kolanowo-łokciowa, pozycja sprzyjająca zapłodnieniu, pozycje seksualne, zapłodnienie, starania o dziecko, seks a ciąża
fot. Fotolia

Do jakiego wieku można zajść w ciążę? Naukowcy alarmują!

Płodność kobiet spada o wiele szybciej, niż nam się wydaje. Kiedy zajście w ciążę staje się problemem – poznaj najnowsze wyniki badań. Spadek płodności po 35. roku życia idzie w parze ze spadkiem liczby komórek jajowych kobiety. W wieku 30 lat kobieta ma już tylko 12 proc. swoich komórek jajowych.
pozycja kolanowo-łokciowa, pozycja sprzyjająca zapłodnieniu, pozycje seksualne, zapłodnienie, starania o dziecko, seks a ciąża
fot. Fotolia

Eksperci zgromadzeni we wrześniu 2013 r. na brytyjskim festiwalu nauki w Newcastle przypomnieli, że zegar biologiczny kobiet wiele się nie zmienił, nawet jeśli w naszych czasach istnieją metody prokreacji medycznie wspomaganej, a posiadanie dziecka w wieku 40 lat już nie jest rzadkością.

Wiek kobiety a płodnośćKobiety, które nie wykluczają posiadania dzieci, powinny o tym pomyśleć przed 35. rokiem życia, jeżeli nie chcą zmagać się później z niepłodnością. 

Według ekspertów, liczba zbyt późnych ciąż wrosła w ostatnich latach, a kobiety zdają się nie pamiętać, że płodność znacząco spada i ciąża po 30. roku życia może być coraz trudniejsza do utrzymania. Wyniki badań brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia (NHS) alarmują:

  • 95 proc. kobiet 35-letnich, które uprawiają seks bez zabezpieczenia, zajdzie w ciążę po trzech latach
  • i tylko 75 proc. kobiet w wieku 38 lat zajdzie w ciążę w tym samym czasie. 


Redakcja poleca: Dieta kobiety i mężczyzny, którzy planują zajść w ciążę? - Radzi dietetyk (film)
Ile kawy dziennie może spożywać kobieta, która stara się o dziecko? Dlaczego tak ważna jest zawartość przeciwutleniaczy w diecie przyszłego taty i jakie produkty spożywane przez mężczyznę poprawią jakość nasienia?

Spada liczba komórek jajowych

Ten spadek płodności idzie w parze ze spadkiem liczby komórek jajowych, którymi dysponuje każda kobieta. 

Ostatnie badanie naukowców University of Edinbourgh wykazało, że rezerwy komórek jajowych, którymi dysponuje każda kobieta od urodzenia, spadają w tempie o wiele szybszym, niż nam się wydaje. 

W wieku 30 lat kobieta ma już tylko 12 proc. swoich komórek jajowych, a w wieku 40 lat – 3 proc. Wydaje się więc, że 35. rok życia jest granicą dla kobiet, które planują rozmnażanie oraz zapłodnienie in vitro. 

Poza tym liczba poronień po 35. roku życia także jest o wiele większa. Zobacz też: Jak zajść w ciążę

Mniejsza szansa na ciążę

We Francji naukowcy z INSERM pracują nad płodnością par francuskich, a ich badanie pokazuje, że jest to problem, którego nie można zaniedbać, bowiem 24 proc. par nie jest w stanie zajść w ciążę po roku starań, a 11 proc. par – po dwóch latach starań.
ZOBACZ TEŻ: leki stosowano w in vitro – refundowane!
Oceń artykuł

Ocena 4 na 13 głosy

Zobacz także

Popularne tematy