niemowlę 7 miesięczne je i ubrudziło się makaronem
fot. AdobeStock

Jak nauczyć maluszka jeść samodzielnie? Musisz zacząć od Doidy Cup i Gyro-Bowl!

Nie wiesz co to jest Doidy Cup i Gyro-Bowl, a niebawem zaczynacie rozszerzanie diety? To... kubek i miska, które niemal w magiczny sposób sprawią, że twój kilkumiesięczny maluch szybko i zapałem nauczy się jeść sam. Nie wierzysz? Sprawdziłam to na własnym dziecku!
Weronika Zagojska
niemowlę 7 miesięczne je i ubrudziło się makaronem
fot. AdobeStock
Czy da się zminimalizować bałagan, który robią dzieci w czasie nauki i jedzenia w ogóle? Oczywiście na początku warto im na to pozwolić, bo takie rozlewanie i brudzenie się to ważna nauka oraz ćwiczenie dla rozwijających się zmysłów. Jeśli jednak zaczniesz od Doidy-cup i Gyro-bowl wszystko powinno pójść gładko i szybko. U nas tak było! Maluch się usamodzielnił, a sprzątania było o wiele mniej albo wcale! I spokojnie można się było napić nawet kawy.
 
Doidy cup to taki "krzywy" kubek do nauki samodzielnego picia. Wygląda niepozornie, ale bobas podczas picia z niego wykonuje te same, naturalne ruchy szczęki, co podczas ssania piersi matki. Doidy pozwala na bezstresowe wyeliminowanie butelki i pominięcie nauki picia z niektórych kubków niekapków, odradzanych przez logopedów.
 
Ten mały plastikowy kubeczek został wymyślony już w 1950 roku przez brytyjskiego kreślarza Tom’a Pickering’a na potrzeby jego synka, u którego pediatra zaobserwował problem związany z nieprawidłowym rozwojem mowy. Chłopiec zamiast ang. daddy wołał doidy - stąd nazwa kubeczka. Rezygnacja z butelki i otwarty kubeczek jest wskazany, by rozwój narządów mowy i mówienie postępowało prawidłowo. Doidy cup jest lekki, poręczny i ścięty. Maluch widzi zawartość kubeczka, nie musi odchylać głowy mocno do tyłu, trenuje też ważne narządy i mięśnie twarzy potrzebne do wypowiedzenia pierwszego słowa.

Kubek Doidy jest idealny:
  • do karmienia niemowlęcia mlekiem mamy w czasie jej nieobecności (tata może się wykazać);
  • do karmienia mieszanego (o ile zaistnieje taka potrzeba i dziecko karmione jest naturalnym mlekiem mamy i mlekiem modyfikowanym) – zastosowanie kubeczka w tym przypadku nie prowadzi do zawirowań w sposobie ssania niemowlęcia i niekontrolowanego odstawienia się od piersi;
  • do dokarmienia niemowlęcia mlekiem modyfikowanym po odstawieniu od piersi;
  • jest także przydatny dla dorosłych i starszych dzieci w czasie choroby - można pić w pozycji półleżącej.

Dzięki Doidy Cup można uniknąć: problemów w sposobie ssania i przedwczesnego odstawienia się dziecka od piersi mamy, trudności z prawidłowym mówieniem, wad zgryzu, rozwoju próchnicy zębów mlecznych, anemii oraz wykształcenia złych nawyków żywieniowych.

Taki kubeczek kupisz już za kilkanaście złotych:


Miska gyro-bowl to z kolei trochę gadżet zaprojektowany dla... świętego spokoju mamy i taty, zwłaszcza tych, którzy są chorzy na myśl o bałaganie. Ale w swym zamyśle genialny i ułatwiający życie rodzicom! To tzw. miska grawitacyjna, której kształt oraz budowa zapobiegają wysypywaniu się pokarmów. Inaczej miska-niewysypka. Zasada działania produktu jest podobna do żyroskopu, sfery miseczki obracają się tak, by jedzonko zawsze było na dole. To jest idealna miseczka na przekąski i wszelakiego rodzaju wyjścia oraz spotkania poza domem, gdzie nie zawsze możemy wszystkimi zmysłami badać i rozrzucać na wszystkie strony jedzenie (oczywiście to ważne, by maluch nauczył się, że coś spada na ziemię, ale tylko w domu możliwe). Umówmy się - poza kuchnią też będzie się świetnie sprawdzać. Jednak, co ważne to miska do samodzielnego jedzenia bez brudzenia. Nie do karmienia. Więc wkładamy tam małą ilość raczej stałych, dużej wielkości pokarmów, tak by maluch mógł sobie z tym poradzić. Może sobie samodzielnie jeść i wszystko mu się nagle nie wysypie i nie zacznie jeść tego z ziemi... 

Taka miseczka kosztuje tylko kilkanaście złotych:

Taki zestaw na początek to po prostu genialne połączenie - krzywy kubeczek i grawitacyjna miska!


Słyszeliście o Doidy Cup i Gyro-bowl? 

Zobacz też:
Redakcja poleca: Dieta rocznego dziecka - film
Kiedy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlaka? Czy to prawda, że roczne dziecko może jeść niemal wszystko? Posłuchaj porad pediatry.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy