Reklama

Warsztaty poprzedzi seans „Mistrzowie Animatorów jutra”, podczas którego uczestnicy będą mieli okazję poznać prowadzących i obejrzeć zrealizowane przez nich filmy. Następnie przez cztery dni dzieci w małych grupach będą pracować nad własnymi krótkimi animacjami, które zostaną zaprezentowane na wielkim ekranie, na specjalnym seansie, 21 lipca w Kinie Muza. Zajęcia są bezpłatne, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie obowiązują wcześniejsze zapisy (od 11 czerwca).

Reklama

W tym roku uczestnicy mogą wybierać spośród pięciu różnych warsztatów:

Balbina Bruszewska poprowadzi warsztat w technikach mieszanych z wykorzystaniem kolażu.
Balbina Bruszewska, reżyserka i scenarzystka filmów animowanych i wideoklipów. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi, od czasów „Piotrusia i Wilka” przez 5 lat związana z Oscarowym studiem filmów animowanych Se-Ma-For, gdzie nakręciła między innymi swój obsypany nagrodami animowany dokument „Miasto Płynie”. Laureatka między innymi: Złotej Kreski w Krakowie, Grand Prix Łodzią po Wiśle w Warszawie, 2 statuetek Yach Film Festiwalu, Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za najlepszy film Polski na festiwalu Reanimacja, stypendium Młoda Polska 2012 i wielu innych. Bruszewska należy również do grona ekspertów Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Koła Młodych SFP. Obecnie kształci się w kierunku profesjonalnego scenariopisarstwa uczestnicząc w seminariach amerykańskich mistrzów tego kunsztu takich jak Robert McKee, Syd Field czy Chris Vogler. Założyła fundację LUCID LIFE promującą polską animację za granicą, a zwłaszcza w USA, gdzie już 3 rok z rzędu prezentuje program animacji polskiej na Polish Film Festival w Los Angeles oraz prowadzi gościnne wykłady z tego zakresu w California Institute of the Arts.

Paweł Czarzasty poprowadzi warsztat w technikach mieszanych, łącząc wybrane tradycyjne techniki animacji z elementami żywego planu. Zapozna też uczestników z kilkoma sposobami tworzenia efektów specjalnych.
Paweł Czarzasty, reżyser filmów animowanych i fabularnych oraz czynny architekt. Przygodę z filmem rozpoczął pracując przy efektach specjalnych do filmu i TV, a następnie tworząc filmy amatorskie i niezależne. Współpracował z TV Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu reżyserując odcinki serialu Miś Fantazy i Baśnie i Bajki Polskie. Obecnie pracuje nad filmem science-fiction, łączącym kino aktorskie i animację oraz dokumentem na temat powstającego w Gdańsku Europejskiego Centrum Solidarność. Laureat wyróżnień i nagród, między innymi: SILVER REMI AWARD (Houston International Film Festival 2010), BEST ANIMATION AWARD (Lola Kenya Screen, Kenya 2009).

Alicja Jaworski, artystka ze Szwecji, poprowadzi warsztaty dla najmłodszych dzieci w technice malowanej wycinanki.
Alicja Jaworski, reżyser filmów animowanych. Urodziła się w Warszawie. Z wykształcenia jest technikiem architektem. W latach 1981-1982 rozpoczęła prace przy pierwszych filmach animowanych w ramach serii „Mała mitologia”. Od 1983 roku mieszka i tworzy w Szwecji. Współpracuje ze szwedzkim PennFilm Studio AB. Zrealizowała między innymi takie filmy jak: „ABC”, „Lilla grisen flyger”, „Lilla Spöket Laban”, „Booo”, ”Bara lite”.

Andrzej Kukuła poprowadzi warsztat w technice tradycyjnej animacji rysunkowej.
Andrzej Kukuła, był i jest samoukiem. Pracował jako laborant, fotograf, rysownik satyryczny. Na początku lat 80-tych został asystentem animatora tzw. „fazistą” w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej. Tam poznał podstawy animacji. Gdy we Wrocławskiej Wytwórni Filmowej powstał wydział animacji i efektów specjalnych przeniósł się do niego, już jako animator. Debiutował jako reżyser filmu animowanego dla dzieci „Wyprawą”, zrealizowaną pod opieką artystyczną Ryszarda Czekały. W roku 1990 został przyjęty do Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Od połowy lat 90-tych współpracuje z TV Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu realizując filmy dla dzieci (między innymi z serii „Baśnie i bajki polskie”: „O Zefilku i smoku”, „Kozucha Kłamczucha”, „Bazyliszek”, „O Bartku Doktorze”, a także odcinki z serii „Miś Fantazy”: „Kraina Zielonych Pagórków”, „Szkarłatna perła”, „Księżycowa Kraina”). Od 2008 roku prowadzi wraz z Anielą Lubieniecką warsztaty animacji w Dziecięcym Studiu Filmów Animowanych przy Centrum Kultury Wrocław Zachód.

Liza Skvortsova, artystka z Rosji poprowadzi warsztaty w technice plastelinowej, płaskiej. Inspiracją do tworzenia filmu będą baśnie i legendy oraz ludowe motywy plastyczne.
Liza Skvortsova urodziła się w Moskwie w 1978 roku. Jest absolwentką Wydziału Grafiki Komputerowej oraz Animacji Wszechrosyjskiego Państwowego Instytutu Kinematografii im. S. A. Gierasimowa. W latach 2004-2009 zrealizowała serię przepięknych filmów animowanych pod wspólnym tytułem „Kołysanki świata” (www.lull.ru). Seria składa się z sześćdziesięciu filmów – wiele z nich zdobywało nagrody na licznych międzynarodowych festiwalach. Od 2010 roku prowadzi warsztaty animacji dla dzieci i młodzieży. W 2012 roku rozpoczęła nowy projekt i realizuje cykl animowanych bajek o alfabecie rosyjskim.

Reklama

ANIMATOR JUTRA
13 lipca, godz. 17.00, Kino Apollo, MISTRZOWIE ANIMATORÓW JUTRA / SEANS FILMOWY
16-19 lipca, godz. 10.00 i 13.00, CK Zamek, ANIMATOR JUTRA / WARSZTATY FILMOWE
21 lipca, godz. 16.00 Kino Muza, ANIMATOR JUTRA / POKAZ FILMÓW ZREALIZOWANYCH PRZEZ DZIECI

Reklama
Reklama
Reklama