Komiks "Ubu" Franciszki Themerson według "Ubu Roi" Alfreda Jarry'ego

Reklama

22 lutego otworzyliśmy wystawę "Themersonowie i awangarda", która będzie prezentowana w ms2 do 5 maja. Z tej okazji Państwa uwadze polecamy "Króla Ubu" - komiks towarzyszący ekspozycji poświęconej Stefanowi i Franciszce Themesonom, jednym z najbardziej wszechstronnych artystów awangardowych w polskiej sztuce XX wieku. Nieokrzesanego i groteskowego Pere Ubu stworzył w 1896 r. Alfred Jarry, francuski pisarz. Pół wieku później przygody Ubu i Ubicy, jego żony, stały się lejtmotywem twórczości Franciszki Themerson. Temat zafascynował artystkę na ponad 20 lat. Franciszka Themerson po raz pierwszy zilustrowała "Króla Ubu" ok. 1950 r. Publikacja doczekała się wielu wydań, w tym komiksowego. "Król Ubu" wydany przez Muzeum Sztuki jest pierwszą polską publikacją tego komiksu.

Komiks do kupienia w punkcie info ms2,

Zobacz także

ul. Ogrodowa 19.

"Warsztat korespondencyjny"

ms2, ul. Ogrodowa 19, 2 marca 2013, sobota, g. 11.11 i g. 13.13

Warsztaty edukacyjne dla dzieci od lat 7 (g. 11.11) i dzieci od lat 4 z rodzicami (g. 13.13) poprowadzą . listownie studenci Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obowiązują zapisy, zgłoszenia pod nr 605 060 063. Telefon czynny w g. 8.00 - 16.00.

"Ucho Vincenta van Gogha. Body art"

ms2, ul. Ogrodowa 19, 2 marca 2013, sobota, g. 11.11

Wykłady dla młodzieży gimnazjalnej, licealnej i dorosłych z cyklu "Korespondencje". Prowadzi: Barbara Kaczorowska

"Miasto przerażające, miasto uwodzące"

ms2, ul. Ogrodowa 19, 3 marca 2013, niedziela, g. 17.17

Czy można dostrzec sacrum w cywilizacji? Zapraszamy na spacer po wystawie "Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm" tropem miasta, co przeraża i uwodzi zarazem.

Prowadzi: Małgorzata Wiktorko

Kino ms: "Wiadomości z ideologicznego antyku. Marx / Eisenstein / Kapitał"

ms2, ul. Ogrodowa 19 (sala audiowizualna), 2 marca 2013, sobota, g. 10.00

Reż. Alexander Kluge

Niemcy, 2008, 560 min.

Zapraszamy do ms2 na cotygodniowe seanse filmowe. Tym razem widzowie wezmą udział w wyjątkowym maratonie filmowym opowiadającym o dziełach Karola Marksa. Obraz "Wiadomości z ideologicznego antyku. Marx / Eisenstein / Kapitał" trwa ponad dziewięć godzin. Wywiady, nagrania muzyczne, niezwykle zróżnicowany materiał wizualny i dźwiękowy, rozmyślania na temat Hölderina i Schillera, a także inscenizowane sekwencje zostają połączone w kinowe wydarzenie. Tytuły kolejnych rozdziałów zapobiegają zagubieniu widza w narracji, a różnorodne strategie wizualne i dźwiękowe pobudzają wyobraźnię, czy też - według Klugego - "fantazję". Dodatkowo film zawiera między innymi rozmowy z takimi postaciami jak Peter Sloterdijk, Dietmar Rath, Oskar Negt, Hans Magnus Enzensberger, Durs Grünbein, Sophie Rois, Helge Schneider, Boris Groys oraz Rainer Stollmann.

Wstep wolny.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama