Tym razem twórcze eksperymenty w różnych grupach wiekowych dotyczyć będą analogowych technik graficznych - pod opieką artysty grafika poznamy tzw technikę suchej igły, dzięki której można wykonać własne, autorskie odbitki wklęsło- i wypukłodruku. Wszystko bez użycia komputera! Dla najmłodszych przygotowaliśmy specjalny zimowy kącik edukacyjny, w którym także będzie można twórczo się wyszaleć i kreatywnie odpocząć.

Reklama

WARSZTATY GRAFICZNE
14.01-15.01 (pn - wt): dzieci w wieku 8-12
16.01-17.01 (śr – czw): młodzież w wieku 13-16
18.01(pt): młodzież od17lat
wszystkie warsztaty od 10:00 do 12:00

Zapraszamy na warsztaty graficzne w technice suchej igły, podczas których doświadczać będziemy pracy z tradycyjną prasą graficzną, wykonując odbitki wklęsłodruku i wypukłodruku. Warsztaty prowadzi artysta grafik i rzeźbiarz Piotr Tołoczko.
Sucha igła to technika graficzna druku wklęsłego polegająca na wykonaniu rysunku stalową igłą na wypolerowanej metalowej płycie (miedzianej lub cynkowej, coraz częściej stosuje się płyty z różnych tworzyw sztucznych o gładkich powierzchniach). W porównaniu z innymi technikami metalowymi nie wymaga utrwalania rysunku w kąpielach z kwasem i stąd jej nazwa „sucha igła” lub „suchoryt”. Igłą żłobi się delikatne rowki zatrzymujące farbę. Następnie nakładamy farbę drukarską na płytę i ścieramy jej nadmiar, aby pozostała tylko w rowkach. Prasa drukarska odciska farbę zalegającą w rowkach na wilgotny papier.
Suchoryt daje piękne i niespotykane w innych technikach graficznych możliwości rysowania subtelnych miękkich tonów i również bardzo zdecydowanych kresek. Jest również najbardziej delikatną techniką, gdyż żłobienia w płycie w miarę odbijania zostają zagniatane i zatrzymują coraz mniej farby. Dlatego każda kolejna odbitka suchorytu może znacznie różnić się od siebie.
Suchoryt to jedna z technik, w której nieskomplikowana technologia bardzo zachęca do pracy, zwłaszcza początkujących. Jednak wymaga olbrzymiej precyzji w rysowaniu rylcem po wypolerowanej płycie, co już nie jest wcale takie proste!
Piotr Tołoczko
LABSEN
Opłata: 5zł/os za dzień
Zapisy: telefon: 056 610 9716, e-mail: eduakcje@csw.torun.pl

ZIMOWY KĄCIK EDUKACYJNY
19 – 27 stycznia (sobota - piątek) w godzinach otwarcia CSW

W ramach tegorocznych ferii zimowych Dział Edukacji CSW we współpracy ze studentami Edukacji Artystycznej Wydziału Sztuk Pięknych UMK zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami do kącika aktywności, który już od 19 stycznia zagości w przestrzeni LABSENU. Przygotowaliśmy stanowiska do twórczego działania i odpoczywania - czekają na Was materiały plastyczne, nasze karty edukacyjne oraz romaite gry i zabawy. Wśród nich KULULULU- tor przeszkód ze śnieżną, papierową kulą, zabawa kolorowymi PIXELAMI, gra rysunkowa CZTERY KOLOROWE KĄTY, tajemnicze Skrzynki Zmysłów. Stworzymy też niezwykłą instalację z „Papierowego Śniegu” i zagramy w KOLORY POZORY.

Zobacz także

LABSEN
Wstęp bezpłatny. Stanowiska samoobsługowe.
Informacje: telefon: 056 610 9716, e-mail: eduakcje@csw.torun.pl

Reklama

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
ul. Wały gen. Sikorskiego 13
87-100 Toruń

Reklama
Reklama
Reklama