O Festiwalu
Na tegorocznym Festiwalu pod hasłem Budujemy bajkowy świat, ukazane zostaną techniki sztuki opowiadania z użyciem przedmiotu i iluzji. Będzie on okazją do zapoznania się z nieznaną w Polsce pochodzącą z Japonii techniką opowieści Bajkoshibai, oraz animacją z klockami MuBaBaO.

Reklama

Na dorosłych uczestników czeka niezwykle atrakcyjna „Noc opowieści” w Pałacu Wilanowskim, którą poprowadzą gwiazdy światowej sztuki opowiadania - m. in. Pepe Cabana Kojachi z Peru, Pascal Gueran z Belgii oraz Claude Delsol z Francji nie zabraknie również mistrza opowieści Michała Malinowskiego. Bajkowe Przedstawienia dla dzieci to niepowtarzalna okazja do usłyszenia najpiękniejszych bajek świata opowiedzianych przez najlepszych bajarzy w magicznych wnętrzach Muzeum-Pałacu w Wilanowie, Zamku Królewskiego w Warszawie i Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści (MuBaBaO). Największą atrakcją dla najmłodszych będzie Spotkanie Księżniczek i Rycerzy. Podczas Warsztatów Sztuki Opowiadania każdy będzie mógł nauczyć się, jak pięknie opowiadać bajki. Natomiast Seminarium i Warsztaty pod hasłem Budujemy bajkowy świat stanowić będą forum wymiany myśli o tym, jak można wykorzystać opowieść mówioną w edukacji, w celach terapeutycznych, w zapobieganiu agresji oraz w rozwoju osobistym. Gościem specjalnym seminarium będzie dr. Andrzej Majewski autorytet w dziedzinie psychomotoryki. Dopełnieniem festiwalowych atrakcji będzie Wielkie budowanie bajkowego świata z drewnianych klocków MuBaBaO na Zamku Królewskim w Warszawie.

Założenia
Słuchanie i opowiadanie historii daje nam możliwość głębszego poznania wartości dzielenia się sobą, a także dostarcza środków, za pomocą których kształtuje się lepsze i bardziej wnikliwe zrozumienie samego siebie, ludzi wokół nas oraz innych kultur. Podczas naszego festiwalu chcemy kreować atmosferę sprzyjającą słuchaniu. Pragniemy też podzielić się najnowszą wiedzą dotyczącą wykorzystania storytellingu w różnych obszarach życia, takich jak: edukacja, rozwój osobisty i terapia.

Cele Festiwalu:
- Dobra zabawa i wspólne spędzanie czasu przez całą rodzinę.
- Spotkanie wszystkich miłośników bajek.
- Ukazanie, jak opowieść może budować relacje w rodzinie oraz jak wykorzystać opowieści w dobrej komunikacji.
-Wzmocnienie wartości takich jak miłość, przyjaźń, zaufanie, szacunek, podkreślenie równości obu płci.
- Ukazanie opowieści mówionej jako doskonałego narzędzia edukacyjnego i terapeutycznego.
- Pokazanie, w jaki sposób opowiadanie aktywizuje wewnętrzne zasoby człowieka.
- Ożywienie potencjału twórczego tkwiącego w każdym człowieku.
- Rozwijanie w uczestnikach tzw. mądrości życiowej.
- Upowszechnianie alternatywnych metod w profilaktyce i rozwiązywaniu problemów społecznych.

Dla kogo
Festiwal jest dla wszystkich, którzy lubią baśnie. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych chcących miło, wartościowo i w niezwykły sposób spędzić czas ze swoją rodziną.
Ponadto organizujemy seminarium skierowane do psychologów, pedagogów, nauczycieli, bibliotekarzy oraz szeroko rozumianych „pomagaczy”, aby porozmawiać o terapeutycznej i rozwojowej mocy opowieści.

Zobacz także

Mądrość życiowa płynąca z baśni
Potocznie rozumiana mądrość utożsamiana jest z posiadanym stanem wiedzy dostępnym w książkach. Stereotyp człowieka mądrego najczęściej obrazuje starzec z długą, siwą brodą i okularach, który poświęcił się studiowaniu opasłych tomów. Próbujemy zamknąć mądrość w książkach, definicjach, liczbach. Tymczasem to coś znacznie głębszego, czego nie da się ująć w ciasne ramy schematów.
Współczesna edukacja wtłacza w umysły ogromne porcje informacji, ale nie uczy jak żyć. Tutaj z pomocą przychodzi baśń. To ona pomaga kształtować tzw. życiową mądrość, która wykracza daleko poza wiedzę ujętą w formułki. Opowieści prezentują pozytywne wzorce osobowe warte naśladowania. Pokazują siłę relacji międzyludzkich, wartości miłości, przyjaźni, czy uczciwości. Celem bajki nie jest pokazanie rozwiązania wprost. Opowieść uczy odkrywania nowych znaczeń otaczającego świata, pokazuje sposoby radzenia sobie z trudnościami. Baśń jest kluczem pozwalającym odnaleźć uzdrowienie, pozostawiając jednocześnie słuchaczowi wolność wyboru.

W programie Festiwalu:

Bajkowe przedstawienia
Przedstawienia opowieści to część Festiwalu przeznaczona dla całej rodziny. To wyjątkowa możliwość usłyszenia najpiękniejszych bajek z różnych części świata, które zachwycą małych i dużych. Uczestnicy zostaną zabrani w magiczną krainę baśni i wysłuchają pięknych, interesujących opowieści wzbogacających charakter mądrością, która zostanie w nas znacznie dłużej niż słowa długich wykładów. Jedną z atrakcji Festiwalu będzie najnowszy program Bajkoshibai

Bajkoshibai - charakterystyka
Bajkoshibai to współczesna forma japońskiej techniki opowiadania bajek, kamishibai, którą posługuje się peruwiański opowiadacz Pepe Cabana Kojachi. Kamishibai polega na umieszczaniu kolejno ilustracji w przenośnym, drewnianym okienku - teatrzyku i wzbogacaniu ich komentarzem słownym. Bajkoshibai, wymyślone przez Michała Malinowskiego, urozmaicone jest poprzez stosowanie nie tylko wymiennych obrazków, lecz także ilustracji umieszczanych na rolce, lalek teatralnych, pacynek, kukiełek, marionetek itd..., co jeszcze bardziej przykuwa uwagę widzów i rozbudza ich wyobraźnię. Drugą nowością jest to, że dana historia nie jest czytana z drugiej strony planszy, lecz opowiadana, co powoduje większe zaangażowanie w opowieść zarówno opowiadacza, jak i słuchaczy, a także pozwala na nawiązanie więzi pomiędzy nimi.
Bajkoshibai jest techniką uniwersalną, tzn. można za jej pomocą opowiedzieć dowolne historie, od zabawnych po moralizatorskie, w dowolnym miejscu. Jest odpowiednia dla widowni w każdym wieku, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Rozwija wyobraźnię, kreatywność, a także umiejętność układania, pisania, i opowiadania historii.

Noc Opowieści
„Noc Opowieści” należąca już do tradycji do Festiwalu stanowi główny punkt jego programu. Odbywa się w magicznych wnętrzach Pałacu króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. „Noc Opowieści” to wieczór prestiżowy i elegancki, pełen humoru, ale i refleksji. Motywem przewodnim podejmowanych historii będzie budowanie mostów międzyludzkich i międzykulturowych. Usłyszymy wzruszające opowieści o przyjaźni, miłości, odwadze i poświęceniu, pochodzące z różnych kręgów kulturowych: od Japonii, przez Afrykę po północną Amerykę, a to wszystko przy akompaniamencie wspaniałej muzyki. Program skierowany dla głównie dla widzów dorosłych (nie zawiera jednak treści nieodpowiednich dla dzieci).

Wybuduję sobie pałac! -
(drewniane klocki i zabawy z konstrukcją w roli głównej)

Imprezę inaugurującą festiwalowe działania z klockami poprowadzi mistrzyni gier edukacyjnych Katarzyna Pietrzak z Działu Edukacji Muzeum-Pałacu w Wilanowie
Wybuduję sobie pałac i… A Ty co chciałbyś wybudować sobie? A może chcesz stać się budowniczym pałacu w Wilanowie?
Z klocków MuBaBaO, których pomysłodawcą jest Michał Malinowski – dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, wybudujesz co tylko zechcesz.
Być może rozbudujesz niewielki dworek szlachecki, podobny do tego, który nabył w imieniu króla jego przyjaciel, Marek Matczyński. Podpowiemy Ci, jakie były kolejne etapy jego rozbudowy do czasu, kiedy stał się królewską rezydencją. A i w późniejszych czasach również rozbudowywano ją - aż do obecnego kształtu!
Z pewnością dowiesz się, jak zabrać się do budowania, przez jakie etapy musisz przejść jako budowniczy, by móc cieszyć się z postawionej przez Ciebie i Twoją ekipę budowli.
Dzisiaj modne są kolorowe, plastikowe klocki, lubi je każdy. Ale ta sympatia może przyblaknąć, gdy w Twoich rękach bryły o niekonwencjonalnych kształtach, wykonane z niemalowanego drewna brzozowego, bukowego i dębowego ułożą się w symetryczną konstrukcję.
Na placu budowy pojawią się goście specjalni – opowiadacze z różnych stron świata, którzy opowiedzą o tym, że budować można nie tylko budowle, zamki, pałace, wieżowce…

Reklama

Warsztaty płatne: 10 zł od każdego uczestnika.
rezerwacja obowiązkowa w Centrum Rezerwacji - 22 842 07 95

Reklama
Reklama
Reklama