O książce
Wędrując rankiem przez bagnisty las na Florydzie dwunastoletni Rob znajduje prawdziwego ogromnego tygrysa – obijającego się w klatce. Tego samego dnia Rob spotyka też niezwykłą dziewczynkę, Sistinę, która bardzo otwarcie okazuje uczucia, gdy chłopiec głęboko ukrywa swoje. W miarę jak oboje zaczynają sobie wzajemnie ufać i stają się przyjaciółmi, odkrywają też, że złych wspomnień i żalu nie można wiecznie dusić w sobie, tak jak nie można na stałe uwięzić tygrysa w klatce.

Reklama

O autorce
Kate DiCamillo, młoda amerykańska autorka pisze dla dorosłych i dzieci. Jednak to książki dla dzieci przyniosły pisarce ogromną popularność zarówno w Stanach, jak i na świecie. Przetłumaczone m.in. na: duński, hiszpański, niemiecki, japoński, tajski i hebrajski, wszędzie zostały przyjęte entuzjastycznie przez czytelników, zarówno dzieci jak i ich rodziców, świadczą o tym listy bestsellerów, na których utrzymują wysokie pozycje przez kilkadziesiąt tygodni.

Powieść "Tygrys się budzi" jest bardziej mroczna niż "Dzięki tobie Winn-Dixie", ale jest w niej światło i wyzwolenie... Główny bohater cierpi po śmierci matki i w końcu znajduje pocieszenie w przyjaźni. Sądzę, że dorośli nie zawsze rozumieją, ile dla dzieci znaczy przyjaźń.
Kate DiCamillo

Recenzje książki

Główny bohater jest ukazany jako ktoś, kto nie myśli o pewnych sprawach i rzeczach, unika ich, nie rozpacza i nie płacze, a uwięziony w klatce tygrys staje się metaforą jego myśli i uczuć, które trzyma zamknięte w swoim wnętrzu. Autorka głęboko wnika w psychikę swoich bohaterów poprzez starannie zaaranżowane sceny, wybierając oszczędność poezji nad przegadaniem prozy. Publishers Weekly

Zobacz także

Ta opowieść o chłopcu, który potrafił pokonać rozsadzający go smutek i gniew po śmierci matki, jest prawdziwym objawieniem. Family Fun

Wielopłaszczyznowa historia, w której losy głównych bohaterów chwytają czytelnika za serce. Kirkus Reviews

Zachwycająca literacka perełka. Karen Hesse, pisarka

Reklama

Wydawca książki:

Reklama
Reklama
Reklama