Lato w Teatrze - Ogólnopolski program warsztatów dla dzieci
30.06 - 31.08.2012r., Miejski Teatr Miniatura ogłasza nabór uczestników na warsztaty teatralne organizowane w ramach ogólnopolskiego programu „Lato w teatrze”
- Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku
Ogólnopolski program „Lato w teatrze” jest realizowany z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Tegoroczna piąta już edycja teatralnych półkolonii i warsztatów odbywa się między 30 czerwca a 31 sierpnia 2012 roku w dwudziestu sześciu miejscowościach w całej Polsce. Miniatura zapraszamy do udziału dzieci w wieku od 9 do 13 lat.
W ramach warsztatów uczestnicy pracować będą nad spektaklem pod opieką profesjonalnych instruktorów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowo-technicznej, muzycznej, promocyjno-dziennikarskiej. Efektem pracy będzie spektakl teatralny, stworzony i prezentowany przez dzieci.
Warsztaty „Wrzeszcz na to!” odbędą się w dniach od 30 lipca do 11 sierpnia, a zakończą je pokazy spektaklu finałowego w dniach 12 i 13 sierpnia na głównej scenie Teatru Miniatura w Gdańsku-Wrzeszczu.
Czy Kapturek był zły na mamę, że wysyła go z ciężkim koszykiem przez ciemny las? O czym myślał Kopciuszek, kiedy wybierał ziarna grochu z popiołu? Jakie uczucia towarzyszyły Śnieżce, gdy myślała o Złej Królowej? W żadnej z klasycznych bajek nie znajdziemy słowa o złości głównych bohaterów. Dlaczego? Czy złość jest zła? Głównym tematem warsztatów będzie powszechna, ale traktowana bardzo ambiwalentnie emocja – złość. W ten sposób praca teatralna może zostać wykorzystana jako medium w pracy nad emocjami, które są często jednym z głównych narzędzi pracy w teatrze. Dzięki wzięciu jednej z nich na warsztat można wyrobić w młodych adeptach teatru świadomość własnych emocji, ułatwić ich nazywanie i rozpoznanie, a w ten sposób dać im narzędzia do pracy na scenie, ale także do wykorzystania w codziennym życiu.
Punktem wyjścia warsztatów będą teksty klasycznych bajek, które instruktorzy wraz z uczestnikami przeanalizują pod kątem emocji i motywacji bohaterów, wymyślą dla nich alternatywne historie, zinterpretują na nowo. Korzystając z tych znanych na pamięć historii, przyjrzą się, dlaczego się złościmy, jak wyrażamy złość, jak na nią reagujemy, jakie są jej przyczyny i skutki. Czy dobrze zrozumiana i wyrażona złość pomaga nam się lepiej porozumiewać i współegzystować z innymi?
Warsztaty poprowadzą doświadczeni artyści i instruktorzy, w dużej części pracownicy Teatru Miniatura: Wioleta Karpowicz (aktorka), Maja Garbarska-Stachuła (specjalistka rzemiosł teatralnych z Pracowni Plastycznej teatru), Tomasz Okęcki (montażysta), Borys Kossakowski (multiinstrumentalista, producent muzyczny), Jakub Roszkowski (dramatopisarz, dramaturg Teatru Wybrzeże), Łukasz Rudziński (krytyk teatralny, dziennikarz działu kultura portalu Trojmiasto.pl) i Agnieszka Kochanowska (specjalistka ds. PR i promocji Teatru Miniatura).
Nabór na warsztaty trwa do 15 lipca, ale organizatorzy zastrzegają sobie możliwość szybszego zamknięcia naboru. Koszt dwutygodniowych warsztatów to 50 zł. Decyduje kolejność zgłoszeń, pierwszeństwo mają dzieci z Wrzeszcza.
Wypełnioną kartę zgłoszenia (do ściągnięcia ze strony www.teatrminiatura.pl) należy przesłać do 15 lipca 2012 na adres magdalena.zablotna@teatrminiatura.pl lub przynieść osobiście do Teatru Miniatura. Więcej informacji pod numerem telefonu: 885 780 204.
W tegorocznej edycji projektu biorą udział: Stowarzyszenie Teatr Okno w Białymstoku, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” w Bukownicy, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku, Stowarzyszenie „In gremio” w Gdyni, Centrum Kultury w Knurowie, Stowarzyszenie Kultury Niefizycznej w Pietrzykowie, Fundacja MI-RO-RO w Kolbudach, Teatr Bagatela im. T. Boya-Żeleńskiego w Krakowie, TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi NOVA w Łośnie, Stowarzyszenie Teatralne CHOREA w Łodzi, Bydgoski Teatr Lalek "Buratino” w Małej Nieszawce, Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Mogilnie, Żuławski Ośrodek Kultury w Nowym Dworze Gdańskim, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema w Michałowicach, Fundacja im. ks. Siemaszki - Centrum Edukacyjne Radosna Nowina w Piekarach, Teatr Lalek „Pleciuga” w Szczecinie, Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno – Teatralne „Stacja Szamocin” w Szamocinie, Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu, Stowarzyszenie Teatr Wiczy w Toruniu, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Karpackiej „Karpatka” w Zawadce Rymanowskiej, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Klub Kultury „Falenica” w Warszawie, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka, HOBO Art Foundation w Warszawie, Stowarzyszenie Działań twórczych "Republika Warszawa" w Warszawie, Fundacja Artystyczna PERFORM w Warszawie, Stowarzyszenie „Niezależna Manufaktura Taneczna” we Wrocławiu, Towarzystwo Kultury Czynnej we Wrocławiu.