Reklama

Ruch jest naturalną formą ekspresji dziecka. Przed i ponad słowami jest zawsze dynamika ciała. Koncentracja na tym, co fizyczne, cielesne łączy taniec współczesny z percepcją dziecka. Dzieci w doskonały, wręcz sensoryczny sposób rozumieją język tańca. Wciąż jednak brakuje w naszym kraju ciekawych propozycji artystycznych wykorzystujących ten potencjał – spektakli teatru tańca współczesnego, tworzonych z myślą o dzieciach. Polski teatr dla dzieci jest obecnie w okresie swojego rozkwitu, spektakle dla najmłodszej publiczności tworzą tak ważni reżyserzy jak chociażby Agnieszka Glińskia, Piotr Cieplak czy Paweł Łysak, w repertuarze rodzimych choreografów nie znajdziemy jednak wielu spektakli dla dzieci. Na świecie ta sytuacja wygląda inaczej, dlatego inicjując program Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci, postanowiliśmy zaprosić do Polski najciekawsze propozycje tego nurtu ze świata. W ciągu pół roku pokażemy trzy przedstawienia cenionych na świecie grup teatralnych z Danii, Izraela i Niemiec. Spektakle reprezentujące bardzo różne stylistyki, których cechą wspólną jest przede wszystkim świetna jakość artystyczna oraz traktowanie tańca, jako dominującej formy ekspresji.

Reklama

Świetnie tradycje teatru tańca w Niemczech nie omijają również twórczości dla dzieci, cenieni niemieccy choreografowie z ogromną precyzją przygotowują zarówno spektakle dla dorosłej, jak i dziecięcej publiczności. Nigdzie indziej na świecie nie ma również tak doskonale rozwiniętej pedagogiki teatralnej. Prezentowany w ramach projektu spektakl Magiczne jajo odwołuje się do nowoczesnych zasad edukacji poprzez swobodną kreację i rozwijanie wyobraźni. Zwariowana, dynamiczna historia pełna magii biegnie dwutorowo, stanowiąc świetną zabawę dla małych i dużych.
W ramach projektu przygotowane zostaną również warsztaty dla dzieci oraz wykłady i dyskusje dla dorosłych. Chcemy zaprosić najmłodszych do fantastycznej teatralnej zabawy, a dorosłym – również tancerzom – pokazać jak można tworzyć dobry teatr tańca dla dzieci. Zaprosiliśmy do Poznania grupy specjalizujące się w wybitnych, cenionych na całym świecie przedstawieniach dla dzieci, ale tworzące na równych prawach także spektakle dla dorosłych. Chcemy pokazać, że w obu dziedzinach najważniejszy jest profesjonalizm i pomysłowość.

kurator: Alicja Morawska-Rubczak

24.10. g. 18.00, 25.10. g. 11.00 | Stary Browar Słodownia +3 | MOUVOIR/Stephanie Thiersch (Niemcy), Magiczne jajo / MagicEgg | wiek: 5+

Doceniany na całym świecie teatr Mouvoir, to międzynarodowa grupa artystów – tancerzy, aktorów i muzyków – z Koloni, prowadzona przez Stephanie Thiersch. Liderka zespołu, jego dyrektor artystyczna zdobyła nie tylko wykształcenie z zakresu tańca klasycznego i współczesnego, ale jest również kulturoznawcą, co niezwykle ciekawie wpływa na kształt artystyczny jej spektakli.
Magiczne jajo to poetyckie przedstawienie teatru tańca w zamyśle artystycznym balansujące pomiędzy kreskówką a tradycyjną mitologią. Bierze w nim udział pięcioro niezwykłych tancerzy z różnych zakątków świata – Afryki, Azji i Europy. Snują opowieść o małej, brudnej, chorej planecie, której mieszkańcy uciekają się do rozmaitych rozwiązań, żeby ją uratować. Poważna refleksja na temat świata i natury, łączy się tutaj z wybrykami ciekawskich istot zamieszkujących planetę. Wszelkie niedorzeczności fabuły i koncepcji choreograficznej spektaklu są tylko pozornie niespójne. Autorka choreografii z ogromną konsekwencją sięga do języka dziecięcej wyobraźni, tworzy spektakl odwołujący się do abstrakcyjnego myślenia najmłodszych. Pozostawia również publiczności ogromną swobodę interpretacyjną. Ogromna dawka niebanalnego humoru, stworzone z wielką wyobraźnią kostiumy i zabawne animacje sprawiają, że spektakl świetnie skupia uwagę najmłodszych widzów.

Przedstawienie nominowane do Kolońskiej Nagrody Teatralnej 2010.
Reżyseria/choreografia: Stephanie Thiersch, koncepcja/rysunki/animacje: Timothée Ingen-Housz, taniec/występują: Viviana Escalé (Hiszpania), Mu-Yi Kuo (Taiwan), Vincent Bozek (Francja), Kepha Oiro (Kenia), Nicolas Robillard (Francja), kostiumy: Sabine Schneider, muzyka: Harald „Sack“ Ziegler / Sack & Blumm, dramaturgia: Xenia Bühler, współpraca chreograficzna: Viviana Escalé, świałto/technika: Ansgar Kluge/Niko Moddenborg, stażysta: Romy Schwarzer, Company Management: Felix Wittek, Production: Ines Disselbrede, PR/Marketing: Jessica Otten, Nina Speyer

Z funduszy: Stadt Köln, Ministerpräsidenten des Landes NRW, RheinEnergie Stiftung, Fonds Darstellende Künste.
We współpracy z: tanzhaus nrw, w ramach „Take-off: Junger Tanz. Tanzplan Düsseldorf“, przy wsparciu: TanzplanDeutschland, inicjatywa Kulturstiftung des Bundes and Landeshauptstadt Düsseldorf, dem Ministerpräsidenten des Landes NRW oraz Kunststiftung NRW.
We współpracy z: Freihandelszone-Ensemblenetzwerk Köln oraz Comedia, Köln. Wsparcie: Goethe Institut, ITI, GoDown Arts Centre und einem Kölner Greenteam.

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
Taniec z Nadrenii Połnocnej-Westfalii Już we wrześniu rozpoczyna się program kulturalnej wymiany Tam’Tam: Sezon Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii w Polsce 2011/2012. Przez kilka miesięcy liczni niemieccy artyści będą obecni w całej Polsce, a wiosną 2012 roku polscy artyści podbiją Düsseldorf i okolice!
Taniec z Nadrenii Połnocnej-Westfalii realizowany jest w ramach Sezonu Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii w Polsce 2011/12
Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci

więcej »

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama