Reklama

16-20 listopada 2011

Reklama

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1, Warszawa

Rezerwacje, bilety: (od 14 listopada): 697204820

NOMADZI KULTURY

Pięć dni wędrowania, dziesiątki historii, setki słuchaczy

Podczas szóstej edycji naszego festiwalu sięgamy po temat nomadyzmu. Interesują nas różne wymiary i różne sposoby rozumienia tego pojęcia: zarówno nomadyzm tradycyjny, rytm życia społeczności, jak i nomadyzm współczesny, nie zawsze chciany, czasem wymuszony i związany z koniecznością porzucenia dotychczasowej tożsamości, z definiowaniem siebie, własnego dziedzictwa, obyczaju, pamięci – na nowo. Nomadyzm jest więc wędrówką, podróżą, wyprawą, ale i ucieczką czy wygnaniem. Może też być indywidualnym stanem ducha, „bieguństwem“, niemożnością zatrzymania się w jednym miejscu.

Opowieści przywoływane przez tegorocznych gości festiwalu będą tych wszystkich wymiarów nomadyzmu dotykały. Mariana Sadowska, znakomita pieśniarka i aktorka Ukrainy, zaśpiewa tradycyjne pieśni we własnej, fenomenalnej aranżacji; archaiczne melodie i teksty łączą się w tym projekcie z opowieściami i pieśniami Ukraińców doświadczających życia na emigracji, w dalekiej Ameryce. Magda Lena Górska będzie śpiewać i opowiadać o Słowiku Rozbójniku i Ilii Muromcu, przypominając mało w Polsce znaną tradycję ruskich bylin.

Chirine el-Ansary, zjawiskowa Egipcjanka, zaprosi nas do wędrówki z beduińskimi plemionami, do przemierzania pustyni, zaś Malika Halbaoui z Maroka zabierze nas prosto z bazaru do łaźni – droga to będzie krótka, ale jaki ścisk! Krok w krok za nią będą podążać opowiadacze z Grupy Studnia O., idąc tropem zORIENTowanej wyobraźni. Nicolás Buenaventura ze słów utka wehikuł czasu, którym będziemy podróżować po dawnej i współczesnej Kolumbii, by stamtąd – za sprawą charyzmatycznego muzyka-opowiadacza Tuupa – przenieść się do Gujany.

A kiedy zrobi się naprawdę gorąco, uciekniemy w sam środek tajgi i będziemy słuchać tradycyjnych i współczesnych opowieści syberyjskich, pozostających w dialogu z niesamowitymi historiami i slajdami z wędrówek po Syberii Jacka Hugo-Badera. Drogę przebiegnie nam również średniowieczna trubadurka, a Kurhanek Maryli wciągnie nas w wir niesamowitej wyobraźni romantycznej.

Podobnie jak w poprzednich latach przygotowaliśmy bogaty program dla dzieci: zapraszamy na poranki opowieści przez wszystkie dni festiwalu. Będą baśnie cygańskie, rosyjskie, indiańskie, ujgursko-tureckie i – by współczesność i tradycja trwały w stanie równowagi – opowieści futbolowe.

W listopadowe chłody będą nas rozgrzewać historie ze Wschodu i Zachodu, Południa i Północy, ogień nie zagaśnie, serca nie ostygną; ciepły strumień wprost z Oceanu Opowieści będzie nas poruszał i ożywiał.

Tutaj można pobrać Folder Festiwalu 2011

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama