„Moje pogodne dzieciństwo skończyło się 1 września 1939” - wystawa zabawek
29.04.2012r.,godz.15.00 Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie.
- MUZEUM ZABAWY I ZABAWEK W KIELCACH
Spotkanie z autorką wystawy będzie pretekstem do podsumowania działań związanych z prezentacją zabawek, które ocalały z wojennej zawieruchy. Od 17 maja 2012 roku wystawa będzie prezentowana w Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Dlatego jest to jedna z ostatnich okazji do obejrzenia niezwykłych pamiątek z czasów II wojny światowej w kieleckim muzeum.
Opowiadając po raz kolejny o zabawkach, które są niemymi świadkami wojennej codzienności: o misiu z protezą, który był pociechą małej Hani w czasie powstania warszawskiego, gałgankowej lalce z Kazachstanu, porcelanowej lali podarowanej polskiej dziewczynce przez niemieckiego żołnierza, miniaturowych mebelkach wykonanych przez więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, czy dziecięcych zabawkach z zagrabionego mienia w obozie na Majdanku, chcemy pokazać, że Muzeum Zabawek i Zabawy, to nie tylko miejsce rozrywki i rekreacji, ale przestrzeń pełna emocji związanych z obiektami. To także miejsce do dzielenia się swoimi odczuciami, przeżyciami. „Niesamowicie wzruszająca wystawa”, „jestem tu z mamą, która w momencie wybuchu wojny miała 7 lat i z moim siedmioletnim wnukiem”, „nigdy więcej wojny”, „w pogoni za władzą ludzie zapominają nawet o dzieciach”, „smutne, ale prawdziwe” – te i inne wpisy pojawiły się w księdze pamiątkowej wystawy, a mamy nadzieję, że dzięki specjalnemu oprowadzaniu po wystawie refleksji będzie jeszcze więcej.
Dzięki wystawie poświęconej zabawkom ocalałym z wojennej zawieruchy, Muzeum Zabawek i Zabawy to miejsce, w którym edukacja na temat otaczającej nas rzeczywistości jest wielowarstwowa, nie stroniąca również od tematów trudnych dla współczesnych dzieci i młodzieży. W trakcie wydarzenia zostały zorganizowane warsztaty reportażu radiowego, których plonem jest m. in. wywiad na temat wojennego dzieciństwa przeprowadzony przez ucznia jednego z kieleckich liceów z własnym dziadkiem.
Wspomniane słuchowisko, pokaz fotografii z działań edukacyjnych na wystawie oraz przypomnienie wzruszających historii o wojennych zabawkach będą głównymi atrakcjami podczas oprowadzania kuratorskiego.
Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby interesujące się historią, o jakiej nie piszą żadne podręczniki. Wystawa czynna do 1 maja 2012 r.
Wstęp na niedzielne spotkanie - bezpłatny.
MUZEUM ZABAWEK I ZABAWY
25 – 367 Kielce,
pl. Wolności 2,
tel.: 41 34 440 78, 041 34 337 00,
fax: 41 34 448 19
e-mail: poczta@muzeumzabawek.eu
Rezerwacja tel. 41 343 37 06