CO ZOBACZYMY W PLANETARIUM?

Reklama

Seans w planetarium trwa około godziny i zazwyczaj składa się z dwóch części.
- Niebo nad Warszawą
Kilkunastominutowa cyfrowa projekcja pokazująca układ gwiazd charakterystyczny dla danego dnia. Pozwala zobaczyć idealny obraz nieba, który „gołym okiem” można zaobserwować bardzo rzadko, tylko w szczególnie sprzyjających warunkach. Wyjątkową cechą projekcji jest jej interaktywność. Na życzenie można zbliżyć się do granic galaktyki, polecieć na Księżyc, obserwować zachód Słońca z Marsa. Pokazowi towarzyszyć będzie komentarz.
- Projekcja filmowa
Filmy stworzone w formacie full dome, czyli przygotowane do emisji na sferycznym ekranie to nowość. Otaczający widzów z każdej strony obraz daje złudzenie pełnego zanurzenia w wirtualnym świecie. W wakacyjnym repertuarze Nieba Kopernika jest sześć tytułów. Zobaczymy filmy związane z niebem i kosmosem, przyrodnicze i poświęcone teorii ewolucji. Zostały one przygotowane z myślą o widzach w różnym wieku..

AKCJA LICZENIA GWIAZD, 7-13 czerwca 2011

W planetarium Niebo Kopernika zaświeci 20 milionów gwiazd. Zanim można będzie to zobaczyć, spróbujemy sprawdzić, jakie są możliwości obserwacji nieba w różnych regionach Polski. W miastach widzimy mniej gwiazd niż na przykład w górach. Przeszkadzają nam latarnie uliczne, światła wysokich budynków, zanieczyszczenie powietrza. Te niekorzystne warunki nazywamy zaświetleniem (zanieczyszczenie światłem - ang. light pollution). Podczas akcji liczenia gwiazd postaramy się ocenić widoczność, porównując zaobserwowany obraz z wzorcami. Z zebranych danych powstanie gwiezdna mapa Polski ukazująca najlepsze miejsca do obserwacji nieba.

Akcja trwa od 7 do 13 czerwca. Instrukcja liczenia gwiazd, mapki, obrazki porównawcze i specjalny formularz znajdują się na stronie www.niebokopernika.pl.

Reguły akcji są proste. O godzinie 23.00 trzeba spojrzeć w niebo, w kierunku wschodniego horyzontu. Korzystając z mapek, należy znaleźć tak zwany Trójkąt Letni, wyznaczany przez trzy jasne gwiazdy: Altair, Deneb i Wegę. Porównując zaobserwowany przez siebie obraz z przykładowymi zdjęciami, trzeba oznaczyć poziom widoczności nieba i wysłać wypełniony formularz. Wyniki akcji poznamy 19 czerwca podczas uroczystości otwarcia Nieba Kopernika. Dla osób, które zarejestrują swój wynik na stronie internetowej, każdego dnia mamy do rozdania pulę wejściówek.

UROCZYSTE OTWARCIE, 19 czerwca 2011
19 czerwca Niebo Kopernika zostanie uroczyście otwarte dla wszystkich.
W trakcie Pecha Kucha „Moje Niebo” zaprezentują się pasjonaci obserwacji astronomicznych. Będzie można posłuchać o odkrywaniu nowych planetoid, poszukiwaniach planet spoza Układu Słonecznego oraz trudnej sztuce astrofotografii. Pecha Kucha to dynamiczna prezentacja multimedialna trwająca 6 minut 40 sekund i zawierająca 20 slajdów po 20 sekund każdy.
Specjalne atrakcje przygotował PKO Bank Polski. W namiocie sferycznym w kształcie świetlistej kuli będzie można malować światłem, tworzyć graffiti, a nawet zrobić sobie zdjęcie w stroju kosmonauty.
„Niebo dźwięków” to przygotowany specjalnie na otwarcie planetarium koncert Urszuli Dudziak, której towarzyszyć będą zespół Superband, kwartet smyczkowy Atom String Quartet oraz Dariusz Makaruk – wykonawca live electronics.
Punktem kulminacyjnym wieczoru będzie iluminacja Nieba Kopernika.

By wziąć udział w imprezie, należy zarejestrować się na stronie www.niebokopernika.pl. i odebrać wejściówkę w kasie planetarium. Rejestracja trwa od 7 do 13 czerwca

Reklama

JAK DZIAŁA NIEBO KOPERNIKA
Niebo Kopernika, dzięki wyposażeniu, jakości pokazów oraz swojej konstrukcji, jest jednym z najnowocześniejszych i najoryginalniejszych planetariów w Europie. Usytuowany tuż przy Wiśle budynek przypomina z zewnątrz ogromny głaz narzutowy. W jego wnętrzu kryje się m.in. sala projekcyjna ze sferycznym ekranem o 16-metrowej średnicy. Waży on ok. 3 ton i jest zawieszony nad widownią na ogromnych łańcuchach. Sala jest wyposażona w 137 wygodnych krzeseł ustawionych w sposób umożliwiający swobodne patrzenie w niebo.
Pokazy wyświetlane są z rzutników cyfrowych. Pośrodku sali znajduje się gwiazdowy projektor Megastar firmy Ohira Tech wyświetlający 20 mln gwiazd (podczas gdy w większości planetariów widać ok. 100-200 tys.). Całość uzupełnia sześć głośników o wielkiej mocy i dodatkowy tzw. głośnik w zenicie, czyli na środku kopuły, nad głowami widzów. Wszystkie te urządzenia tworzą tzw. hybrydowy system projekcyjny Digital Sky, w który Niebo Kopernika wyposażyła firma Sky-Skan Europe.

Informacje o biletach, rezerwacji i godzinach otwarcia Planetarium na stronie: www.niebokopernika.pl.

CENTRUM NAUKI KOPERNIK
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20
00-390 Warszawa
tel. kom.: + 48 604 19 46 89
katarzyna.nowicka@kopernik.org.pl
www.kopernik.org.pl

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama