Oragniczne znaczy naturalne, naturalne znaczy zdrowsze
Coraz częściej słyszymy i spotykamy się z produktami naturalnymi, organicznymi. Czy jest to tylko wykreowana sztucznie moda, dzieło setek specjalistów od rynku?
- Materiały prasowe
Czy ktoś próbuje nas wykorzystać i naciągnąć na pieniądze, obiecując zdrowie oraz piękno? Co tak naprawdę znaczy, ze coś jest organiczne i jakie to niesie za sobą wartości…
Produkty organiczne z założenia są naturalne, nie zawierają chemii, pestycydów, barwników i wszystkiego tego, co przyniósł ze sobą rozwój technologii przemysłowej XX wieku. Dziś sami już wiemy, że chleb, wędliny, owoce mogą smakować i smakują lepiej u Pani Krysi z ryneczku czy od zaprzyjaźnionego pana Józia ze wsi. Jeśli chcemy znać źródło pochodzenia, mieć certyfikat, możemy je też zakupić w jednym z wielu sklepów z ekologiczną żywnością. Branża spożywczej ekologii rozwinęła się u nas jakiś czas temu i sądząc po ilości powstających co i rusz nowych sklepów i sieci – ma się dobrze. Może dlatego, że my jeszcze pamiętamy prawdziwy smak chleba z masłem, domowej szynki a co poniektórzy mając rodzinę na wsi wiedzą jak może i powinno smakować i wyglądać mleko, biały ser czy jajka.
Nieco trudniej znaleźć sklep z odzieżą naturalną, organiczną. Pewną próbę w tym kierunku podjął szwedzki H&M, który od kilku sezonów wprowadza kolekcję z bawełny organicznej skierowaną dla dzieci. Cieszy fakt, że z sezonu na sezon, kolekcja jest większa. Przy dzisiejszych ilościach alergii u dzieci nikogo nie dziwi zainteresowanie tymi ubrankami. Ich cena jest wyższa, ale jakość i brak reakcji ze strony skóry rekompensuje braki w portfelu. Wciąż jednak marki popularne nie chcą produkować ubrań z bawełny organicznej. Dlaczego? Bo ta produkcja jest znacznie droższa i bardzo czasochłonna. A jednak wiele, przemawia za tym, by to zmienić.
Tradycyjne metody uprawy bawełny nie tylko zaburzają ekosystem, trując lokalne zbiorniki wodne, są też – czego niestety zazwyczaj nie jesteśmy świadomi, bardzo niezdrowe dla użytkowników produktów bawełnianych. Przyzwyczailiśmy się szukać na metkach opisów 100% bawełny a nie wiemy, że do produkcji takich partii koszulek, mogą być wykorzystane nawet kilogramy pestycydów oraz substancji chemicznych, wśród których są toksyczne metale ciężkie (miedź, cynk), produkty ropopochodne i inne jak parathion, który jest bardzo niebezpieczny dla układu nerwowego dziecka i został uznany przez Światową Organizację Zdrowia jako wyjątkowo niebezpieczny.
Bawełna organiczna natomiast, pochodzi z upraw ekologicznych, gdzie zamiast chemicznych środków ochrony roślin, stosuje się substancje nieszkodliwe, ulegające biodegradacji. Bawełna ta jest ręcznie zbierana, dzięki czemu jest znacznie czystsza. W procesie mycia oraz jej barwienia stosuje się delikatne, naturalne barwniki. Dzięki wszystkim tym procesom, bawełna organiczna jest trwalsza i milsza w dotyku, no i naturalnie o wiele zdrowsza. Wybierając bawełnę organiczną, dbamy więc nie tylko o nas i nasze dzieci, ale także o środowisko, wspierając również ekologiczne gospodarstwa rolne oraz ich pracowników.
Dziś, jako świadomi konsumenci nie musimy zgadzać się na chemię w jedzeniu, kosmetykach, środkach czyszczących czy naszej odzieży. Kupując np. meble i zabawki możemy zwracać uwagę czy pochodzą z recyklingu lub czy nadają się do ponownego przetworzenia. Dzisiejsza technologia pozwala na wiele przy minimalizowaniu szkody dla środowiska. Ktoś kiedyś powiedział, że jesteśmy tylko gośćmi na tej ziemi, tak naprawdę szykujemy ją dla naszych dzieci, wnuków i ich dzieci. Mając to na uwadze, powstaje coraz więcej firm odpowiedzialnych społecznie, wykorzystujących naturalne komponenty i oferujących naturalne produkty.
Moda a właściwie potrzeba na produkty organiczne rozpoczął rozpoczęła się w latach 90tych w Europie Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych i od tego czasu rozwija bardzo dynamicznie do dziś dnia. Konsekwencją tego „trendu” jest duża gama naturalnych produktów oferowanych przez coraz większą ilość sklepów. W Polsce istnieją już sklepy z tzw., zdrową żywnością, jeśli chodzi o inne naturalne produkty są one najczęściej dostępne poprzez sklepy internetowe. To właśnie one wprowadziły produkty organiczne dla dzieci na nasz rynek. Jednym z pierwszych sklepów oferujących produkty ekologiczne była pieluszkarnia.pl, mająca w ofercie kosmetyki naturalne oraz pieluszki z organicznej bawełny. Fajnym pomysłem, realizującym ideę naturalnych zabawek jest drewniaczek.pl oraz najnowszy bum zabawki.pl.
Niedawno powstał również sklep naturakids.pl - design and organic. W nim znajduje się cała gama produktów naturalnych dla dzieci od naturalnych ubranek, organicznych kosmetyków, zabawek, akcesoriów do pielęgnacji oraz mebli i dodatków dekoracyjnych do pokojów dziecięcych. Właściciele dobierają firmy z którymi współpracują starając się, aby wszystkie były odpowiedzialne społecznie, używały naturalnych materiałów jak drewno i wełna lub też pochodzących z recyklingu i do ponownego przetworzenia. W przypadku oferty natural kids, organika i naturalność łączą się z designem. „Było dla nas bardzo ważne, żeby pokazać produkty, które są naturalne, produkowane na zasadach fair trade i są też piękne. Organika bardzo często kojarzy się z szarym mydłem i tetrową pieluszką, tymczasem jest coraz więcej firm i projektantów, którzy z myślą o dobru dziecka i środowisku, projektują rzeczy naprawdę piękne i wyjątkowe. I właśnie takie rzeczy staramy się oferować w natural kids.” – mówi założycielka sklepu. Skąd pomysł na taki biznes? „Nasz sklep i cały concept powstał, kiedy byłam opiekunką w niemieckiej rodzinie antropozoficznej, w której naturalne i ekologiczne było wszystko, od jedzenia przez ubrania i zabawki po formę spędzania wakacji. To doświadczenie zostało we mnie i zmobilizowało kiedy sama zostałam mamą i szukałam dobrych produktów dla swojej córeczki.” Wyjątkowość natural kids, polega na tym, że oferuje wszystko, co niezbędne dla dzieci i to nie tylko tych najmłodszych, ale również starszych – do 7 roku życia .
Od lat rośnie nasza świadomość jako konsumentów. Polacy stają się wymagającymi klientami i mają coraz wyższe wymagania, co do kupowanych produktów. Ważne jest byśmy szukali produktów naturalnych, produkowanych bez użycia chemii, w fabrykach, gdzie szanuje się pracowników. Tylko konsumenci, żądając jakości w trosce o siebie, środowisko mogą zmienić obecny stan rzeczy.
Zobacz, co design and organic możesz sprezentować dla swojego maluszka »