Reklama

600 m2 kosmicznych atrakcji już od 1 września w Centrum Janki! W ramach tego bezpłatnego projektu będzie można odbyć podróż w czasie i przestrzeni kosmicznej, poznać starożytną i współczesną astronomię oraz znaleźć się w centrum galaktyki.

Reklama

Otwarcie wystawy „Planetarium” w Centrum Janki w Jankach k/Warszawy przypada na pierwszy dzień roku szkolnego. Wszystkie dzieci, młodzież oraz dorośli odwiedzający wystawę, od 1 do 21 września, przez 7 dni w tygodniu, od godz. 11.00. do 19.00 całkowicie bezpłatnie, będą mogli zgłębiać tu wiedzę na temat Wszechświata i Kosmosu. Road-show „Planetarium” to jeden z niewielu projektów w Polsce, który wykorzystuje zaawansowany technologicznie sprzęt, aby poprzez emocje popularyzować naukę.

Główną atrakcją „Planetarium” będzie wysoki na 6 metrów namiot sferyczny, gdzie kosmicznych wrażeń dostarczą widzom specjalnie przygotowane filmy prezentowane po raz pierwszy w Polsce. 1 września odbędzie się tu mazowiecka premiera produkcji wyreżyserowanej przez Thomasa Lucasa pt.: „Black Holes: the Other Side of Infinity”. Film w bardzo sugestywny i zapierający dech w piersiach sposób pokazuje animację formowania się wszechświata, narodziny i śmierć gwiazd, zderzenia galaktyk, czy też czarne dziury. Codziennie, z myślą o różnych grupach wiekowych, w „Planetrium” wyświetlane będą cztery produkcje, każda poprzedzona ciekawymi pokazami planetaryjnymi prowadzonymi przez wykwalifikowaną kadrę. Najmłodsi, którzy nie będą mogli wziąć udziału w pokazach filmowych, otrzymają do dyspozycji kosmiczny baby room m.in. z basenem pełnym piłeczek z rysunkiem mapy Ziemi.

W „Planetarium”, na 600 m2 powierzchni, w otoczeniu unikalnej scenografii zaprezentowane zostaną informacje na temat historii odkryć Kosmosu, wiedzy obecnej na temat otaczającego nas Wszechświata, jak i możliwych kierunków jego podboju. Strefa „Starożytność” przedstawi ówczesne wierzenia, mity i zaskakująco szeroką wiedzę, jaką już przed wiekami posiadano na temat miejsca Ziemi we Wszechświecie. Dział „Wielkich Odkrywców” zaprezentuje informacje o uczonych, m.in. naszych wielkich rodakach takich, jak Mikołaj Kopernik, czy też Jan Heweliusz. „20 lat odkryć teleskopu Hubble’a” to strefa poświęcona budowie i odkryciom dokonanym z użyciem tego urządzenia. Ostatnia strefa - „Przyszłość” poświęcona jest eksploracji przestrzeni kosmicznej.

„Planetarium” to nowatorski projekt road-show przygotowany przez Wytwórnię Rozrywki we współpracy z prestiżowymi partnerami merytorycznymi, jakimi są: Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Biblioteka Gdańska, Kopernikański Portal Naukowy, Komitet Obchodów Roku Jana Heweliusza, NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych), ESA (Europejska Agencja Kosmiczna). „Planetarium” będzie bezpłatnie dostępne dla odwiedzających w Centrum Janki w Jankach k/Warszawy, przy ul. Mszczonowskiej 3.

Reklama

Terminarz wystaw:
1 – 21 września – Warszawa – Janki, Centrum Janki
28 września – 18 października – Kraków, Centrum Handlowe Krokus
25 października – 14 listopada – Bydgoszcz, Centrum Handlowe Rondo
21 listopada – 12 grudnia – Katowice, Centrum Handlowe 3 Stawy

Reklama
Reklama
Reklama