Reklama

Czy istnieje wspólna definicja dla kinematografii krajów skandynawskich? To tak, jakby zapytać, co łączy filmowego minimalistę, buntującego się przeciw wszystkim zasadom - Larsa von Triera i Ingmara Bergmana - twórcę pesymistycznych dramatów psychologicznych, podejmującego kwestię istnienia Boga. Jest jednak jeden typ filmów, który można by określić jako wspólny dla Danii, Finlandii i Szwecji. Skandynawska kinematografia dla dzieci i młodych widzów jest zupełnym zaprzeczeniem tendencji obecnych w światowym kinie. Kraje skandynawskie po pierwsze podchodzą bardzo odpowiedzialnie i profesjonalnie do twórczości reżyserów tworzących z myślą o młodej publiczności, traktując ją jako równie ważną i integralną część kinematografii narodowej. Takie podejście kształtuje świadomych i krytycznych widzów już od samego początku. Po drugie jest to kino, które traktuje swoich widzów poważnie, dostarczając z jednej strony rozrywki, z drugiej - otwierając pole do dyskusji. To kino, które dotyka ważnych, a czasem i trudnych tematów, podając je jednak w takiej formie, by trafiły do młodych widzów.

Reklama

Przegląd skandynawskich filmów prezentuje najlepsze tytuły ostatnich lat z Danii, Finlandii i Szwecji. Pokazuje filmy, które reprezentowały swoje kraje na festiwalach filmowych, zdobywając liczne nagrody, wzbudzając uznanie widzów i krytyki filmowej. Siedem seansów, na które zapraszamy dzieci z rodzicami, młodzież szkolną z nauczycielami, stanowi doskonały przykład tego, co w krajach spod znaku krzyża nordyckiego najlepsze - humor, zabawa konwencją, niezwykła strona wizualna, wspaniałe aktorstwo i pojawiające się w tle problemy społeczne, które sprowokują niejedną dyskusję.

W programie:

Wielki niedźwiedź (Den kæmpestore bjørn), Dania 2011, 75'
reż. Esben Toft Jacobsen; kategoria wiekowa: 6-10 lat, wersja lektorska

Jonathan i Sophie spędzają wakacje u dziadka. W wyniku sprzeczki dziewczynka ucieka z domu i trafia do tajemniczego lasu. Jej brat jest przekonany, że porwał ją wielki niedźwiedź, ale okazuje się, że to nie zwierzę jest prawdziwym zagrożeniem dla mieszkańców lasu…

Nagrody i wyróżnienia:
2011 nominacja do nagrody Złotych Koziołków (Ale Kino! – Poznań) w konkursie filmów aktorskich
2012 nominacja do nagrody Robert (Dania) w kategorii najlepszy film dla dzieci/familijny

Karla i Jonas (Karla og Jonas), Dania 2010, 85’
reż. Charlotte Sachs Bostrup; kategoria wiekowa: 12-14 lat, napisy w języku polskim

Karla zaprzyjaźnia się z poznanym na wakacjach, mieszkającym w domu dziecka Jonasem. Bohaterowie wspólnie udają się w niebezpieczną podróż do wielkiego miasta w poszukiwaniu biologicznej matki chłopca. Czy pełna niebezpieczeństw przygoda zakończy się sukcesem? Niezwykła opowieść o sile przyjaźni.

Nagrody i wyróżnienia:
2011 nominacja do nagrody Robert (Dania) w kategorii najlepszy film dla dzieci/familijny

Tajemnica wilka (Suden arvoitus), Finlandia 2006, 90’
reż. Raimo O Niemi; kategoria wiekowa: 10-13 lat, wersja lektorska

12-letnia Salla najlepiej czuje się otoczona naturą fińskiej Laponii. Mieszka wraz z przybranymi rodzicami w maleńkiej wiosce, do której pewnego dnia przyjeżdża biologiczna matka dziewczynki. Przyjazd nie wzbudza zaufania rodziny. Relacja Salli z matką zmienia się, gdy dziewczynka ratuje przed kłusownikami dwa młode wilki. Ukrywanie zwierząt, stanowiących zagrożenie dla lokalnej społeczności, spowoduje, że będzie musiała zaufać własnemu instynktowi, a nawet długo niewidzianej matce. Niezwykła opowieść o fascynującej relacji z naturą i często niejednoznacznych relacjach z ludźmi.

Nagrody i wyróżnienia:
2007 nominacja do nagrody Jussi (Finlandia) w kategorii najlepsze zdjęcia

Miałem marzenie (Drømmen), Dania 2006, 109’
reż. Niels Arden Oplev; kategoria wiekowa: 13-16 lat, napisy w języku polskim

Jest rok 1969. Świat zmienia się nie do poznania. Przez Europę i Stany Zjednoczone przetacza się fala wystąpień, zamieszek, protestów, strajków, w których biorą udział młodzi ludzie, studenci i dyskryminowane grupy społeczne. Mieszkający w Danii 13-letni Frits, zafascynowany osobą Martina Luthera Kinga i jego przemówieniami, ulega wolnościowym hasłom. Czy uda mu się zmienić konserwatywną szkołę, do której uczęszcza? Wojna wypowiedziana systemowi i dorosłym pozwoli na zdefiniowanie przez niego takich haseł jak wolność i równość.

Nagrody i wyróżnienia:
2006 Kryształowy Niedźwiedź (Berlinale) w kategorii najlepszy film (sekcja Generation)
2006 nominacja do nagrody Złotych Koziołków (Ale Kino! – Poznań) w konkursie głównym
2007 nagroda Robert (Dania) w kategorii najlepszy film

Lśniące gwiazdy (I taket lyser stjärnorna), Szwecja 2009, 89'
reż. Lisa Siwe; kategoria wiekowa: od 13 roku życia, napisy w języku polskim

Nastoletnia Jenna musi zmierzyć się ze śmiertelną chorobą matki. Dla dojrzewającej dziewczyny jest to bardzo trudne doświadczenie, tym bardziej bolesne, że nie potrafi się przyznać do obaw związanych ze śmiercią matki. Jenna, by zamaskować strach, zmienia zupełnie swój sposób zachowania. Czy przemiana, którą przechodzi, pomoże czy przeszkodzi w pogodzeniu się ze stratą najbliższej osoby?

Nagrody i wyróżnienia:
2010 nagroda Złoty Żuk (Szwecja) dla najlepszego reżysera i aktorki drugoplanowej

Królewskie klejnoty (Kronjuvelerna), Szwecja 2011, 120'
reż. Ella Lemhagen; kategoria wiekowa: od 15 roku życia, napisy w języku polskim

Fragancia zostaje aresztowana za usiłowanie zabójstwa Richarda Perssona, syna bogatego właściciela fabryki. Podczas przesłuchania poznajemy fascynującą historię jej życia od dzieciństwa po dorastanie i pierwszą wielką miłość. Fragancia prowadzi swoją opowieść, aż do momentu fatalnej nocy, gdzie cała historia zatacza krąg. Czy dziewczynie uda się oczyścić z zarzutów?

Nagrody i wyróżnienia:
2012 Kryształowy Niedźwiedź (Berlinale) w kategorii najlepszy film (sekcja Generation)

Sierpień (Elokuu), Finlandia 2011, 108'
reż. Oskari Sipola; kategoria wiekowa: od 15 roku życia, napisy w języku polskim

Rozpoczynające się lato nie zwiastuje niczego interesującego. Aku właśnie skończył szkołę, a jego rodzina, wszyscy przyjaciele i dziewczyna wyjeżdżają z miasta. Zapowiada się najnudniejsze lato na świecie. Wszystko zmienia się, gdy Aku poznaje piękną i nieprzewidywalną Juli. Dziewczyna namawia go na wyprawę do wschodniej Finlandii. Czy ta niezwykła podróż pomoże chłopakowi zrozumieć kim jest?

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama