Reklama

Teatr Miniatura podpisała umowę na realizację projektu artystycznego we współpracy z Islandzkim Stowarzyszeniem Teatrów Niezależnych. W ramach projektu zostanie zrealizowany spektakl na podstawie wielokrotnie nagradzanej książki „The Story of the Blue Planet” Andri Snaer Magnasona (m.in. Islandic Literary Prize, Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Janusza Korczaka, West Nordic Children’s Book Prize) w reżyserii Harpy Arnardottir z muzyką zespołu Múm i udziałem zespołu artystycznego Teatru Miniatura. Przy okazji premiery spektaklu (17 maja 2014) odbędą się również kilkudniowe spotkania z kulturą islandzką, których program zostanie przygotowany w ścisłej współpracy z islandzkim partnerem. Powstały spektakl zostanie zaprezentowany kilkakrotnie w Islandii i wejdzie na stałe do repertuaru Miniatury.

Reklama

Wraz z premierą spektaklu odbędzie się również premiera polskiego wydania „The Story of the Blue Planet”, nad którym pracuje Wydawnictwo Ene Due Rabe.

Do wyreżyserowania spektaklu Miniatura zaprosiła islandzką aktorkę, reżyserkę i autorkę scenariuszy teatralnych Harpę Arnardottir, laureatkę Islandzkiej Nagrody Teatralnej, która reżyserowała m.in. w Reykjavik City Theatre i Narodowym Teatrze Islandii. Arnardottir współpracuje również z grupą Vesturport, jednym z najbardziej znanych islandzkich teatrów niezależnych, który osiągnął międzynarodowy sukces.

Zespół Múm to eksperymentalna islandzka grupa muzyczna, która ma na swoim koncie 5 płyt oraz liczne projekty nietypowe, jak ścieżka dźwiękowa do słynnego filmu „Pancernik Potiomkin”, muzyka teatralna do przedstawień radiowych czy tworzenie muzyki przedstawienia z wykorzystaniem kompozycji zmarłego awangardowego kompozytora Iannisa Xenakisa na zaproszenie Holland Festival w Amsterdamie. Wśród muzyków islandzkich, którzy zyskali międzynarodową popularność, Múm są wymieniani zaraz po Björk.

O partnerze projektu

Sjálfstæðu Leikhúsin jest stowarzyszeniem niezależnych artystów scenicznych w Islandii. Stowarzyszenie jest organizacją parasolową, wspieraną jedynie przez grupy członków oraz miasto Reykjavik. Członkami SL jest około 56 grup teatralnych. Większość grup działa w stolicy Reykjavik, ale są również grupy w rolniczej części Islandii. Niektóre działają przez cały czas, inne nie. Jak wszędzie grupy pojawiają się i znikają, ale silną bazę stanowi obecnie około 25 grup. Niezależne grupy teatralne tworzą około 25-35 premierowych produkcji rocznie. Te grupy są motorem promocji nowej dramaturgii w Islandii, a także nie boją się wkraczać na nowe, eksperymentalne tereny w podejściu do teatru i tańca. Za to członkowie SL, tacy jak Vesturport i Shallala zdobyły międzynarodowe uznanie za ich oryginalny styl teatralny i tańca.

Około 250 000 ludzi uczestniczy w przedstawieniach członków SL każdego roku w Islandii i zagranicą. To bardzo duża część całościowej widowni teatralnej w Islandii, kraju z całkowitą populacją 300 000. Pokazuje to, że życie kulturalne w Islandii nie może funkcjonować prawidłowo bez udziału grup zrzeszonych w SL. W ostatniej dekadzie niezależne grupy stały się rosnącą siłą w teatrze i tańcu islandzkim. Stowarzyszenie od lat walczy o to, żeby politycy i władze zauważyły ciężką pracę i sukcesy tych grup. Wynikiem tych działań są niewielkie postępy w tworzeniu lepszych warunków pracy, dzięki czemu grupy stają się coraz bardziej profesjonalne w swojej pracy.

Stowarzyszenie działa obecnie według oficjalnej agendy dla Stowarzyszenia opublikowanej w 2012 roku. Wśród najważniejszych projektów jest zarządzanie Centrum Teatralno-Kulturalnym dla grup członków w Teatrze Tjarnarbíó w centrum Reykjaviku.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama