Stara Kordegarda zamieni się w Stare Smokowisko czyli kryjówkę tego mądrego, fantastycznego stwora.

Reklama

W godzinach 15.00 – 17.00 zapraszamy do trzech stanowisk warsztatowych:
1) Chińskie smoczysko – budowanie gigantycznego smoka, z którym po zapadnięciu zmroku, o 17.15, wyruszymy w barwnym korowodzie na taras Pałacu na Wyspie
2) Teatr smoczych cieni i opowieści - w specjalnie przygotowanym oknie scenicznym zaimprowizujemy teatr, w którym główne role zagrają cienie lalek wykonanych podczas warsztatów. Posłuchamy również chińskich opowieści wykonaniu profesjonalnej opowiadaczki.
3) Smocze orgiami – pod czujnym okiem naszych edukatorów powstanie zastęp kolorowych, papierowych smoków.

Uroczyste zakończenie: g. 17.15 pochód z płomienistym smokiem przed Pałac na Wyspie

Wstęp wolny

Dlaczego Chiny w Łazienkach Królewskich? W wieku XVIII zaczyna kształtować się zjawisko, które osiąga swe apogeum obecnie - globalizacja. Towarzyszy mu wzmożone zainteresowanie Europejczyków kulturą innych części świata, szczególnie Dalekiego Wschodu. Z tej fascynacji rodzi się wówczas moda na chinoserie, czyli styl naśladujący oryginalną sztukę chińską i orientalną, będący w rzeczywistości odzwierciedleniem wyobrażeń o niej. Modzie na Daleki Wschód nie oparł się również Stanisław August. W XVIII wieku Ogród łazienkowski zyskał charakter chiński dzięki Bramie Chińskiej, usytuowanej na skrzyżowaniu najważniejszych alei - Drogi Wilanowskiej i Promenady Królewskiej oraz dzięki drobniejszym, ale równie urokliwym, orientalnym mostkom, pagodom i altanom. Chińska sztuka użytkowa lub jej naśladownictwa ozdabiały wnętrza łazienkowskich willi i pawilonów, by wymienić tylko Pokój Bawialny w Białym Domku, ozdobiony dwiema oryginalnymi tapetami chińskimi i świecznikami ze scenami w stylu chińskim, zaprojektowanymi przez Kamsetzera.

Zobacz także

Więcej ciekawostek chińskich »

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama