Eksponaty zaprezentowanie na wystawie pt.: „Przybieżeli do Betlejem” pochodzą z kolekcji zbieranej przez małżeństwo artystów Martina i Teresę Bickel ze szwajcarskiego Wildhaus. Zbiór kilkuset świątecznych scenek trafił do Muzeum Zabawek i Zabawy w grudniu 2005 roku. Przekazał je Otto Walser, prezes szwajcarskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Karawane Schweiz”.

Reklama

Szopki pochodzą z wielu krajów i kontynentów, jednakże w każdej z nich odnajdujemy Świętą Rodzinę: Maryję, Józefa i dzieciątko, stylizowaną zgodnie z obowiązującymi w danym kraju zwyczajami, tradycjami, czasami bardzo odległymi i mało zrozumiałymi. Niektóre wyróżniają się rozmiarem np. (miniaturka w łupinie orzecha), niektóre ciekawym kształtem, tworzywem czy interesującym pomysłem plastycznym. Wiele z nich wykonane jest z naturalnych materiałów: drzew, roślin, kamieni. Są figurki wykonane z hebanu czy bambusa (Afryka), kukurydzy (Węgry). Kształty i aranżacje szopek są również zgodne ze zwyczajami i kulturą kraju, w którym powstały. Poza częścią szopek pochodzących z kolekcji Bickelów zaprezentowane zostaną też szopki spoza kolekcji.

Nieodłącznie ze świętami i szopkami kojarzą się też kolędy. Według tradycji autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu, a ich ojczyzną były Włochy. Do Polski dotarły w XIV wieku. Pierwsza polska kolęda znana z rękopisu z 1424 roku, zaczynała się od słów: „Zdrow bądź krolu anjelski”. Tytułowa „Przybieżeli do Betlejem „ pochodzi z 1631roku.

6. grudnia w trakcie otwarcia Kolendy zaśpiewają uczniowie Małej Akademii Muzycznej w Kielcach, prowadzonej przez Konstantego i Marinę Wileńskich.

W dniu św. Mikołaja wszystkie dzieci wchodzą do Muzeum za darmo.

Zobacz także
Reklama

Wystawa trwać będzie od 6 grudnia 2011r. do 29 stycznia 2012 roku.

Reklama
Reklama
Reklama