Jest to projekt, którego głównym założeniem jest prowadzanie w przedszkolach szeregu akcji, mających na celu zmniejszenie poziomu stresu u dzieci, wywołanego badaniami i pobytem w szpitalu, a także przyzwyczajenie dziecka do widoku personelu medycznego i zabiegów lekarskich. Zniwelowanie stresu u malucha jest niezwykle istotne, ponieważ przerażone dziecko, które w ogóle nie rozumie, dlaczego znalazło się w szpitalu i co wokół niego się dzieje, nie jest w stanie współpracować z lekarzem. Tym samym utrudnione jest przeprowadzenie wywiadu, diagnostyka, a zwłaszcza wykonanie koniecznych badań.

Reklama

Tymczasem w Szpitalu Pluszowego Misia poprzez zabawę studenci uczelni medycznych zaznajamiają dzieci z pracą lekarza. Przedszkolaki przychodzą do specjalnie przygotowanych gabinetów lekarskich i przyprowadzają swoje maskotki jako pacjentów. Studenci medycyny są w tym „szpitalu” lekarzami, przedszkolaki – troskliwymi rodzicami, a zabawki – ich pociechami. Dzieci, przyprowadzając „chorą” maskotkę, muszą opowiedzieć o jej „dolegliwościach”, a następnie obserwują, jakie badania wykonują lekarze. Otrzymują też na koniec stosowną poradę.
Wszystkie elementy, czyli wygląd gabinetu lekarskiego i przeprowadzanie poszczególnych „zabiegów” powinny być odwzorowane dokładnie i w każdym szczególe przypominać prawdziwy szpital, tak by maluchy miały poczucie realizmu. - Oczywiście wszystko odbywa się w ramach dobrej zabawy – wyjaśniają studenci medycyny. - Dzieci mogą dotykać, oglądać, manipulować, bawić się wszystkimi rekwizytami lekarskimi.
Szpital Pluszowego Misia jest projektem międzynarodowym realizowanym obecnie przez kilkadziesiąt oddziałów Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA w ponad 24 krajach świata m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Palestynie, Peru, Chile, Finlandii. Został on zapoczątkowany w 1997 r. w Norwegii i już rok później realizowany był w Szwecji pod egidą Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny.

Poprzez udział w projekcie realizowane są elementy podstawy programowej.

MUZEUM ZABAWEK I ZABAWY
25 – 367 Kielce
pl. Wolności 2
tel.: 41 34 440 78, 041 34 337 00,
fax: 41 34 448 19
e-mail: poczta@muzeumzabawek.eu
Rezerwacja tel. 41 343 37 06



Reklama
Reklama
Reklama