Teatr otrzymał zaproszenie do udziału w prestiżowym XV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „KORCZAK …". Festiwal jest przeglądem wybitnych przedstawień z różnych stron świata i rejonów Polski. Impreza o międzynarodowym rozgłosie jest także okazją do spotkania ludzi Sztuki z dziećmi i młodzieżą. Organizatorem Festiwalu jest Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ.

Reklama

Festiwal odbędzie się w dniach 2-8 października 2011 r., a Teatr Groteska zagra w stolicy w sumie czterokrotnie. 3 i 4 października wystąpimy w znanym warszawskim Teatrze Rampa.

I tak nasz wybitny autorski spektakl Adolfa Weltschka Hommage à Chagall zagramy 3 października (poniedziałek) o godz. 11.00 i 19.30 (ten drugi specjalnie z myślą o dorosłej publiczności), a Dokąd pędzisz, koniku? Rady Moskovej w reż. Grzegorza Kwiecińskiego 4 października (wtorek) o godz. 10.00 i 12.00.

Hommage à Chagall w reż. Adolfa Weltschka otrzymał dwie nagrody przyznawane przez środowiska teatralne w Warszawie, a teraz po raz pierwszy zostanie zaprezentowany w stolicy Polski. Hommage à Chagall jest Finalistą XVI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (jako jedyny teatr z Krakowa), a także otrzymał ATEST za rok 2009 – Świadectwo wysokiej jakości i poziomu artystycznego Polskiego Ośrodka Artystycznego ASSITEJ.

Zobacz także

Łukasz Malinowski

Drugi z prezentowanych spektakli Dokąd pędzisz, koniku? Rady Moskovej w reż. Grzegorza Kwiecińskiego to poetycka opowieść o dojrzewaniu, przyjaźni i poszukiwaniu własnego ja. Główny bohater Mały Konik bardzo chce być dorosły, ale dojrzałości nie osiąga ani próbując dotrzymać tempa Dużemu Koniowi, ani w radosnym, z pozoru, Wesołym Miasteczku. Konik spotyka na swej drodze Chłopca, który tak jak on poszukuje swego miejsca w świecie i nie godzi się na życie w niewoli. Dzięki sile przyjaźni i młodości udaje im się wyrwać się z ram Wesołego Miasteczka i pogalopować w stronę wolności i szczęścia... Niewątpliwym atutem przedstawienia jest niezwykła uroda plastyczna – scenografia do spektaklu zainspirowana została twórczością Tadeusza Makowskiego.

Łukasz Malinowski

Teatr symbolizuje te wartości ludzkie, które dopiero połączone z nauką i wiedzą dają edukację pełnego człowieka. Podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „KORCZAK …” najciekawsze dziecięce zespoły teatralne mają szansę zaprezentować się obok profesjonalnych teatrów na scenie, ich osobista wypowiedź podczas wspólnego „święta artystycznego” poszerza i wzbogaca myślenie twórców nad sztuką dla dzieci i jej oddziaływaniem. Wszystkie działania, spotkania i imprezy Festiwalu są skierowane do dzieci, młodzieży i nauczycieli, a mają na celu upowszechnianie edukacji kulturalnej w młodym pokoleniu Polaków i propagowanie edukacyjnej roli Teatru.

Patronem Festiwalu jest Janusz Korczak (1878-1942) – wybitny polski pedagog, lekarz, autorytet moralny, który bez reszty poświęcił swe życie i działalność dzieciom. Siła moralna, kryjąca się pod nazwiskiem Korczaka wywołuje silny rezonans społeczny i artystyczny w kraju i na całym świecie.

więcej »

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama