Pan Lutosławski - widowisko muzyczne dla dzieci, Teatr Muzyczny, 6.11, Łódź
„Pan Lutosławski” to multidyscyplinarny projekt muzyczny dla dzieci, łączący muzykę, elementy gry aktorskiej, choreografię i animację.
Spektakl powstał dzięki współpracy Fundacji Zygmunta Noskowskiego oraz Teatru Muzycznego w Łodzi w 100. rocznicę urodzin wybitnego polskiego kompozytora - Witolda Lutosławskiego.
Organizatorzy wydarzenia od września do listopada zapraszają dzieci z różnych miast Polski do wzięcia udziału w atrakcyjnym widowisku muzycznym, przedstawiającym osobę Witolda Lutosławskiego jako wybitnego kompozytora, człowieka wszechstronnie wykształconego, wrażliwego i podkreślającego wielkie znaczenie sztuki w życiu społecznym.
Spektakl, do którego scenariusz napisała Bogumiła Dziel-Wawrowska, a muzykę Tomasz Opałka, przeplatają dwa odrębne wątki. Pierwszy to opowieść kompozytora o jego życiu i twórczości przedstawiona na tle wydarzeń historycznych. Drugi wątek stanowi słuchowisko Polskiego Radia, zrealizowane według baśni H. Ch. Andersena pt: "Słowik", do którego muzykę skomponował Witold Lutosławski (nagranie z 1954 r.). Słuchowisko zostanie zilustrowane choreografią autorstwa Artura Żymełki. W bohaterów baśni wcielą się Tancerze Teatru Muzycznego w Łodzi, przebrani w piękne, chińskie kostiumy, zaprojektowane przez Iwonę Skibińską. Całość spektaklu zespoli rola Pana Lutosławskiego, który opowiada o swoim życiu i muzyce znajomej dziennikarce podczas jednej z prób w filharmonii i w znanej przedwojennej warszawskiej kawiarni "Aria". Spektakl rozpoczną i zamkną fragmenty muzyczne dzieł symfonicznych Witolda Lutosławskiego odtwarzane techniką audio.
W trakcie przedstawienia zaprezentowane zostaną utwory kameralne Witolda Lutosławskiego, wykonane przez wybitnych młodych artystów. W projekcie, realizowanym oprócz Łodzi także w Zakopanem, Gnieźnie, Rzeszowie i Nowym Sączu, wystąpią: Anna Boczar (fortepian), Magdalena Bojanowicz (wiolonczela), Katarzyna Budnik-Gałązka (altówka), Bogumiła Dziel-Wawrowska (sopran), Emilia Klimczak (sopran), Bartłomiej Kominek (fortepian), Dominika Majerska (altówka), Barbara Malcolm (skrzypce), Katarzyna Piotrowska (skrzypce), Jakub Sztencel (klarnet), Anna Środecka (skrzypce), Kornel Wolak (klarnet), Janusz Wawrowski (skrzypce) i Marcin Zdunik (wiolonczela). W ich wykonaniu usłyszeć będzie można m.in. Bukoliki (I, II, IV) - na altówkę i wiolonczelę, melodie ludowe (Gaik, Panie Michale) - na fortepian, Wariację Sacherowską - na wiolonczelę solo, Subito - na skrzypce i fortepian, preludia taneczne (I, II, III, V) - na klarnet i fortepian oraz pieśni: Spóźniony słowik, Rzeczka, Ptasie plotki - na sopran i fortepian. Rok i Bieda, Idzie Grześ - na sopran i zespół smyczkowy. Nad spójną koncepcją całości czuwać będzie reżyser Artur Głogowski.
Projekt realizowany przez Fundację Zygmunta Noskowskiego dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach programu „Lutosławski 2013 - Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.