Nasze wspólne stalowowolskie śpiewanie pieśni oddających wyjątkowość danego czasu, temperament pory roku czy osobowość historyczną pewnej epoki nazwaliśmy „Wniebogłosami”. Ale nic tak bardzo nie ustala wzorcowego modelu dla naszych „Wniebogłosów”, jak tradycja śpiewania kolęd. Kolędujemy od początków wczesnego średniowiecza. Kolędy na tyle stały się częścią polskiej duszy, że Adam Mickiewicz w wykładach o literaturze słowiańskiej w 1841 roku wypowiedział się tak: „Uczucia w nich wypowiedziane, uczucia macierzyńskie, gorliwej czci Najświętszej Panny dla Boskiego Dzieciątka, są tak delikatne i święte, że tłumaczenie prozą mogłoby je spospolitować. Trudno by znaleźć w jakiejkolwiek innej poezji wyrażenia tak czyste, o takiej słodyczy i takiej delikatności”. Tylko do końca XIX wieku zebrano ponad 1000 polskich kolęd.

Reklama

W Święto Trzech Króli zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury do wspólnego ze stalowowolskimi chórami zaśpiewania najpiękniejszych z nich. Każdy z uczestników kolędowych „Wniebogłosów” otrzyma śpiewnik.

Sala widowiskowa MDK
wstęp wolny

Wniebogłosy IV – Kolędy i pastorałki
Do wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek zapraszają: Chór Mały Cantus – „Jam jest dudka” Chór Cantus – „Gdy się Chrystus rodzi” Chór Puellarum Cantus – „Lulajże Jezuniu” Chór Kameralny – „Mędrcy świata” Chór Lasowiacy – „Wśród nocnej ciszy” Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku – „Jezusa narodzonego” Chór Gaude Vitae – „Chrystus nam się narodził” Chór Gaudium – „Jezus malusieńki” Chór Solidarność – „Przybieżeli do Betlejem” połączone chóry: „Bóg się rodzi”

Reklama

więcej »

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama